Özel Sektör Maaşları

İş Analisti Maaşları

İş analisti maaşları 2023 yılında ne kadar iş analisti ne iş yapar, iş analisti iş imkanları nasıldır? İş analistleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre.

İş Analisti Nedir?

İş analisti çok fazla bilinmeyen pozisyonlardan biridir. Özellikle küçük ve orta ölçekli firmalarda hemen hemen hiç karşılaşılmayan bir pozisyondur. Ancak büyük ölçekli işletmelerde devamlılığın ve iş akışının sağlanmasında çok önemli rolleri vardır.

iş analisti maaşları ve ne iş yapar
iş analisti maaşları ve ne iş yapar

İş analistleri kurum ve kuruluşların iç planlamasını yaparlar. Devam eden projelerin, üretimlerin ve diğer çalışmaların yürütülmesinde personel ile yönetim arasında bir köprü oluşturur.

İş Analisti Ne İş Yapar?

İş analisti görevleri ve sorumlulukları şu şekilde sıralanabilir;

  • İş akışı çizelge ve grafikleri oluşturmak
  • Proje için ekip ve bütçe önerileri oluşturmak
  • Firmaların çalışmalarını inceleyerek geleceğe yönelik hedefler oluşturmak
  • Sektör hakkında bilgi toplamak
  • Firmaların çalışmalarını daha verimli hale getirmek için bilişim teknolojilerinden faydalanmak
  • Kurumların iş süreçlerini denetlemek
  • İşletmelerin projelerinde ortaya çıkan sorunlar için teknik çözümler üretme
  • Müşteri ve proje sahibi, yönetim kadrosu ve personel arasında köprü oluşturmak
  • Stok, satın alma, üretim, nakliye vb. konularda diğer pozisyonlar ile çalışmalar yapmak bir iş analistinin başlıca görevleri arasındadır.

İş Analisti Nasıl Olunur?

Buraya kadar anlattıklarımız bir iş analistinin firmalardaki önemi hakkındaydı. Peki iş analisti nasıl olunur?

İş analisti olmak için belirli bir bölümden mezun olmak gerekmiyor. Bilgisayar, endüstri ve işletme mühendisliği, matematik, istatistik ve yönetim bilişim sistemleri gibi bölümlerden mezun olduktan sonra iş analisti olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

İş analisti olmak için bu bölümlerden mezun olmak yeterli olmuyor. Firmalar kendi hedeflerine bağlı olarak değişmekle birlikte bazı şartlar koyabiliyor. Bunu iş analisti iş ilanlarına başvuru yaparken firma ile görüşebilirsiniz.

İş Analisti İş İmkanları

İş analistlerinin iş imkanları orta seviyelerdedir. Daha çok büyük firmalarda açık pozisyon olduğu için İstanbul, Ankara, İzmir vb. şehirlerde iş bulmak kolaydır.

İş analisti olarak çalışmak istiyorsanız tek bir sektöre yönelmeniz sizin için avantaj olabilir. Sektör hakkında deneyim sahibi olduktan sonra iş analistliği alanında uzmanlaşarak kolayca iş bulabilirsiniz.

iş analisti maaşları
iş analisti maaşları

İş Analisti Maaşları 2023

İş analistlerinin ortalama maaşı 10 bin TL civarındadır. İşe yeni başlayan iş analistleri 5 bin ila 7 bin TL arasında maaş alır. Eğer bir iş analisti alanında uzmansa ve önemli bir firmada çalışıyorsa 15 bin TL’ye kadar maaş alabilir.

İş analisti maaşları ne kadar konulu yazımızın sonuna geldik. Daha önce de dediğimiz gibi bir iş analisti olarak iş bulmak istiyorsanız ilk önce bu alanda kendinizi geliştirmeniz ve tek bir sektöre yönelmeniz gerekebilir.

İş analisti hangi bölüm okunmalı?

İş analisti olmak için matematik, istatistik vb. bölümlerden mezun olabilirsiniz.

İş analisti kimler olabilir?

İş analisti olmak için matematik, istatistik, bilgisayar, endüstri ve işletme mühendisliği, yönetim bilişim sistemleri vb. bölümlerden mezun olmanız gerekiyor.

İş analisti neler bilmeli?

Bir iş analisti ilgili sektör ve projeler hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

İktisat mezunu iş analisti olabilir mi?

İktisat mezunu olan kişiler bu alanda kendilerini geliştirdikten sonra iş analisti olarak iş bulabilirler.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu