İstanbul Balık Hali, İstanbul Balık Hali Nerede, Fiyatları 2021

İstanbul balık hali, Türkiye’nin en büyük balık hallerinden bir tanesidir. İstanbul balık hali nerede diye soracak olursanız yazımızın devamını takip ediniz. Balık, insan sağlığına yararlı besinlerin başında gelmektedir.

Özellikle denizlerde, yani doğal ortamlarında yetişiyor olmaları, balıkların sağlıklı olmalarının en önemli nedenlerindedir. Ayrıca tatlı sular için de bahsedilen durum geçerlidir. Balıklar, İstanbul balık halinden satış noktalarına dağılır.

Peki, İstanbul balık hali satış fiyatları nedir? Balık halinde hangi balıkların satışı yapılıyor? Bu soruların cevaplarını ve İstanbul balık hali ile ilgili merak ettiğiniz diğer detayları sizler için araştırdık.

İstanbul Balık Hali Özellikleri ve Fiyatları

İstanbul balık hali, adından da anlaşılacağı üzere balıkların toplu olarak satıldığı ve satış noktalarına gönderildiği yerdir. İstanbul’da ve çevre illerde tutulan balıkları satmak isteyen balıkçılar buraya gelir. Ellerindeki balıkları buraya satar ve bu döngü, yılın belli dönemlerinde devam eder. Daha sonra ise burada toplanan balıklar, İstanbul ve çevre illerdeki balık satış noktalarına gönderilir.

Balık satıcıları, hale gelerek istedikleri balıkları toptan olarak alabilirler. İstanbul balık hali fiyatları ise balığın durumuna ve dönemine göre farklılık gösterir. Balık fiyatlarını etkileyen bir takım unsurlar vardır ve rakamlar onlara bağlı olarak değişir.

Balık denildiğinde akla ilk olarak denizler gelir. Evet, buradaki balıkların ağırlıklı olarak denizlerden geldiğini söylemek yanlış olmaz. Ancak bununla birlikte tatlı sulardan gelen balıklar da vardır. Ayrıca sadece balık değil, farklı su ürünleri de burada satışa sunulur. İşte bu yüzden İstanbul balık hali, aynı zamanda su ürünleri hali şeklinde de isimlendirilir.

Balık halinde dönemine göre farklı balıkların satışı yapılır. Ancak ülkemizin denizlerinden ve tatlı sularından çıkan bütün balıkların satışının yapıldığı ifade edilebilir. Toptan olarak satılan balıkları, perakende olarak buradan almak mümkün değildir. Halden sadece satıcılar alım yapabilir. Ancak buraya kadar geldiyseniz, en az kasa ile balık almanız gerektiğini unutmayın.

Balik halinin en önemli avantajının sirkülasyonun oldukça hızlı olmasıdır. İstanbul balık hali, ülkemizdeki en kalabalık balık halidir. Bahsedilen sirkülasyon hızı sayesinde balıkların tazelikleri sürekli korunmuş olur. Sürekli olarak taze balıklar gelir. Dolayısıyla balıkların en tazeleri balık halinde bulunuyor denilebilir.

İlginizi çekebilir: İstanbul hal fiyatları sebze meyve ürünleri

İstanbul Balık Hali
İstanbul Balık Hali ücretleri ne durumda?

Balık Hali Mezatı Nasıl Olur?

İstanbul’da balık hali fiyatları ile bilgi verirken, mezat uygulamasına değinilmesi de gerekir. Her ne kadar bütün satışlar mezat ile yapılmasa da, halde sık karşılaşılan bir durum olduğu söylenebilir. Mezat, açık arttırma usulü satış anlamına gelir. İstanbul balık halinde bazen satışların bu şekilde yapıldığı bilinir.

Mezat yapılırken balıkları satan kişi, yüksek sesle teklifleri alır. Sıcak ve eğlenceli bir ortamın oluştuğu mezatta, en yüksek teklifi verenler balıkları alır. Daha sonra bunlar satış noktalarına götürülür ve farklı rakamlara satışa sunulur.

Mezat, genellikle balıkların bol olduğu dönemlerde yapılır. Balık az olduğunda ise fiyatlar yüksek olacağından mezat ile riske girilmek istenmez. Ancak bazen böyle dönemlerde de mezat yapılabilir.

İlginizi çekebilir: Serik hal fiyatları ne kadar oldu?

İstanbul Balık Hali Fiyatları

Balık hal fiyatları, farklı unsurlara bağlı olarak değişim gösterir. Ancak İstanbul balık hali üzerinden yapılan satışlarda temel kıstasın balık miktarı olduğu son derece açıktır. Eğer balık miktarı fazlaysa rakamlar direkt olarak aşağı düşmektedir. Fiyatların yüksekliği ise sizin de tahmin edebileceğiniz gibi balık az olduğundan dolayıdır.

Rakamlar hakkında bilgi vermeden önce İstanbul balık hali nerede sorusunun cevaplanması doğru olacaktır. İstanbul’un farklı noktalarında balık halleri vardır. Bunlar; Beylikdüzü, Fatih ve Sancaktepe ilçeleri sınırları içerisindedir.

İstanbul balık hali fiyatları belli aralıklarda ortaya çıkıyor. Aşağıda balığın türüne göre en düşük ve en yüksek satış fiyatı yer almakta:

İstanbul Balık Hali Fiyatları 2021
Balık Türü Fiyat Aralığı
Hamsi 330 TL – 360 TL (kutu)
Çipura 28 TL – 35 TL (kg)
İstavrit 340 TL – 460 TL (kutu)
Kefal 60 TL – 80 TL (kutu)
Levrek 40 TL – 60 TL (kg)
Torik 300 TL – 400 TL (çift)
Uskumru 440 TL – 560 TL (kutu)
Zargana 80 TL – 100 TL (kasa)
Kalkan 150 TL – 200 TL (kg)
Tekir 100 TL – 120 TL (kasa)
Mezgit 90 TL – 130 TL (kasa)
Kırlangıç 80 TL – 100 TL (kg)
Karides 70 TL – 100 TL (kg)
Kalamar 80 TL – 100 TL (kg)
Alabalık 20 TL – 30 TL (kg)
İstanbul Balık Hali nerede
İstanbul’da Balık Hali nerede

İlginizi çekebilir: Gazipaşa hal fiyatları ne kadar oldu?

İstanbul’da Balık Hali Nerede, Nasıl Gidilir?

Bunların haricinde de farklı balıkların satışı halde yapılmaktadır. İstanbul balık hali palamut fiyatları, 20 TL ile 30 TL (tane) arasındadır. Bunun dışında İstanbul balık hali çinekop fiyatları 200 TL ile 300 TL (kasa) arasındadır.

Burada bahsedilen rakamlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Dönemsel olarak fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Hatta günden güne dahi çok ciddi farklılıklar olabilmektedir. Örneğin; fırtına ve benzeri hava koşullarından dolayı balıkçılar denize açılamadıklarında, balıkta ciddi bir azalma meydana geliyor. Ve fiyatlar yukarı yönlü hareket ediyor. Bundan dolayı İstanbul balık hali fiyatları sabit değildir. En doğru ve güncel fiyatın balık halinden öğrenilebileceği bilin. İstanbul balık hali nerede olduğunu bilmeli ve buna uygun olacak şekilde hareket edilmelidir.

İlginizi çekebilir: Alanya hal fiyatları bugünkü listesi nasıldır?

Gürpınar Balık Hali Gece Kaçta Açılıyor

Gürpınar Balık Hali, Pazartesi’den Cumartesi’ye kadar 09:00 ile 18:00 saatleri arasında açıktır. Pazar günleri de hizmet vermemektedir.

Gürpınar Balık Hali'nden Nasıl Balık Alınır

Gürpınar Balık Hali’nde perakende satış var mı sorusunu cevaplamak istedik. Elbette perakende alım yapabilirsiniz fakat bunun için sıkı bir pazarlık içine girmenizi öneririz.

İstanbul'da Balık Hali Nerede

İstanbul’da balık hali, Gürpınar ve Kumkapı semtlerinde bulunuyor. Açık adreslerine ulaşmak için Google Maps servisinden yardım alabilirsiniz.

Kumkapı Balık Hali Nerede?

Avrupa’nın en iyi balık hallerinden birisi olan Kumkapı Balık Hali’ne Google haritalar servisi vasıtasıyla ulaşım sağlamanız mümkün. Hepsi birbirinden güler yüzlü esnafı ile Kumkapı Balıkçılar Çarşısı’nı muhakkak ziyaret etmenizi öneririz.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

alanya hal fiyatları

Alanya Hal Fiyatları Bugünkü Fiyat Listesi 2021

Alanya hal fiyatları 2021 yılında bugünkü listesi ile Alanyalıların internetten sıkça araştırma yaptığı fiyatlar olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.