İş İmkanları

Astsubay Nasıl Olunur

Astsubay nasıl olunur? Astsubay olma şartları nelerdir? Astsubay OYAK emekli ikramiyesi ne kadar? Bu soruların cevaplarını ve astsubay olma ile ilgili diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

2023 Yılında Astsubay Nasıl Olunur?

Astsubay olmak için adayların gerekli şartları sağlaması ve daha sonrada yapılacak alımlara başvurması gerekiyor. TSK, yılın belli dönemlerinde astsubay alımı yapıyor. Bu alımlar için gerekli şartları sağlayanlar farklı sınavlara alınıyor. Sınavlardan başarılı olan adaylar daha sonra farklı eğitimlere alınıyor. Eğitimleri de başarılı olarak tamamlayan adaylar ülkemizin farklı noktalarında görevlerine başlarlar.

Astsubay olmak isteyenler; yazılı, sözlü ve fiziki sınavdan geçerli notu almalıdır. Yazılı sınavda 50 soru vardır ve adayların bu soruları belli bir sürede cevaplaması istenir. Sorular; Türkçe, tarih, inkılap tarihi ve Atatürkçülük gibi konulardan çıkıyor. Yazılı sınavdan yeterli puanı alan adaylar, sözlü sınav ile fizik yeterlilik sınavına girmeye hak kazanıyor.

Yedek Astsubay Nasıl Olunur
Astsubay Nasıl Olunur

Astsubay olmak için sınavlardan yeterli puanları almak kadar istenen şartları taşımak da büyük bir öneme sahiptir. Astsubay adayları, sınavlara girmeden önce bu şartları öğrenmeli ve şartları tam olarak sağladıklarından emin olmalıdırlar. Aksi durumda başvuru yapsalar dahi sınavlara alınmazlar. Astsubaylık için başvuru şartları şu şekildedir;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Lise ya da dengi okullardan mezun olmak
  • Vücutta dövme veya benzeri bir iz bulunmaması
  • Dişlerin yapısının düzgün olması
  • Vücut yapısının düzgün ve sağlam olması
  • Erkek adayların en az 164 cm, kadın adayların ise en az 158 cm boyunda olması
  • Ön lisans mezunlarının 26 yaşını doldurmamış olması
  • Lisans mezunlarının 28 yaşını doldurmamış olması
  • Askerlik için gerekli sağlık şartları taşıdığına dair sağlık raporu

Buradaki şartlar incelendiğinde astsubaylık için şartların çok fazla ağır olmadığı görülüyor. Bunlardan yaş şartı ve fiziksel özellik şartı dikkat çekiyor. Askerlik için böyle bir şartın sağlanması ise adeta zorunludur.

Astsubaylar, ortalama 7.000 TL maaş alır. Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında maaşlara zam yapılır. Bu dönemlerde 2023 astsubay maaşları ne kadar olacak sorusu sık sık dile getirilir. Maaşların dışında astsubaylara bir de yaklaşık 180.000 TL OYAK emekli ikramiyesi ödenir.

Yedek Astsubay Nasıl Olunur?

Yedek astsubay olmak için adayların ön lisans mezunu olması gerekiyor. Ön lisans mezunlarından gönüllü olanlar 2 aylık eğitimlerinin ardından 10 ay boyunca yedek astsubaylık yapabilir. Askerlik görevini de yapmış olan yedek astsubayların toplam görev süresi ise 12 aydır. Lisans mezunları için de benzer şekilde yedek subay uygulaması bulunuyor.

Yedek astsubaylık, ordudaki ihtiyaçların etkili bir şekilde karşılanması için geliştirilen bir uygulamadır. Böylece Türk Silahlı Kuvvetlerinde ön lisans mezunları yedek astsubay olarak askerlik görevlerini de yerine getiriyor. Üstelik bunu yaparken maaş dahi alıyorlar. Bundan dolayı ön lisans mezunlarının önemli bir kısmı yedek astsubaylık konusunda isteklidir.

Yedek astsubay maaşı ise görev yapılan bölgeye göre değişir. Ancak ortalama maaşları 6.000 TL’dir. Askerlik görevini yerine getirirken aylık 6.000 TL civarında maaş almak oldukça cazip bir seçenektir.

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur?

Jandarma astsubay olmak için en az lise veya dengi okullardan mezun olunması gerekiyor. Bu şartı sağlayan adaylar KPSS’den en az 60 puan alarak başvuru hakkı elde ediyor. Başvuru hakkı elde eden adaylar alım dönemlerinde başvuru yapabilir.

Başvuru sonrasında adaylara sözlü sınav ile fiziki yeterlilik sınavı yapılıyor. Sınavı kazanana adaylar eğitime alınmakta ve eğitim sürecini de sorunsuz olarak tamamlayanlar jandarma astsubay olarak göreve başlamaktadır.

Jandarma Genel Komutanlığına bağlı olarak görev yapan jandarma astsubayların kendi içinde farklı branşları var. Bu tür branşlar için farklı ön lisans ve lisans mezuniyeti şartının sağlanması gerekiyor. Alımların yapılacağı zaman yayınlanan kılavuz incelenerek bu tür şartlar öğrenilebilir. 2 yıllık üniversite mezunu astsubay olabilir mi sorusunun cevabı da bu şekilde verilmiş olmaktadır.

Kadın Astsubay Nasıl Olunur?

Kadın astsubay olmak için adayların gerekli başvuru şartlarını sağlaması ve yapılan sınavları başarı ile tamamlaması yeterlidir. Kadın adayların boyunun en az 158 cm olması gerekiyor. Bunun dışında kadın adaylara yönelik farklı bir şart veya uygulama bulunmuyor.

Asker olmak, kadınlar için uygun olmayan mesleklerden birisi olarak görülebilir. Ancak kadınlar bu alanda da oldukça başarılıdır. Verilen eğitimleri başarı ile tamamlayan kadın astsubay adayları askerlik mesleğini en az erkekler kadar iyi yapıyor.

Astsubay olmak için adayların öncelikle başvuru şartlarını sağlaması daha sonra da yapılan sınavları başarı ile geçmesi gerekiyor. Başvuru şartları her yıl değişebiliyor. Bundan dolayı 2023 yılında yayınlanan güncel başvuru kılavuzu dikkate alınmalıdır.

Astsubaylık için şimdiye kadar lise veya dengi bir okuldan mezun olunması yeterli kabul ediliyordu. Ancak günümüzde ön lisans ve lisans mezunu olup da astsubay olmak isteyen çok sayıda aday bulunuyor. Bu durum, ilerleyen dönemlerde sadece üniversitelerden mezun olan adayların başvuru yapabilmesi kuralını getirebilir. İşte bu tür durumlardan dolayı adayların güncel başvuru şartlarını incelemesi önemlidir.

Deniz Astsubay Nasıl Olunur?

Deniz astsubay olmak için adayların üniversite sınavının TYT oturumuna girmesi ve yeterli puan alarak Milli Savunma Üniversitesi’ne başvuru yapması gerekiyor. Fiziki yeterlilik sınavı ve mülakat adımlarını geçen adaylar, deniz astsubay meslek yüksekokulu içerisinde eğitime alınacak. Eğitimleri tamamlayanlar deniz astsubay olarak göreve başlar.

Hava Astsubay Nasıl Olunur?

Hava astsubay olmak için adayların üniversite sınavının TYT bölümünden yeterli puanı alması ve Milli Savunma Üniversitesi bünyesindeki hava astsubay meslek yüksekokulunu tercih etmesi gerekiyor. Eğitimleri başarı ile tamamlayan adaylar, hava astsubay olarak görevlerine başlar.

Bando Astsubay Nasıl Olunur?

Bando astsubay olmak için Bando Astsubay MYO tercih edilmelidir. TSK bünyesindeki bandolarda görev yapmak üzere alınan astsubaylar, alım sürecinde müzik yeterlilik sınavına giriyor. Bu sınav ise teori ve çalgı performansı olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

Astsubay Çavuş Nasıl Olunur?

Astsubay çavuş olmak için astsubaylık meslek yüksekokulunun başarı ile tamamlanması gerekiyor. Mezun olan adaylar görevlerine astsubay çavuş olarak başlar ve bu rütbede 3 yıl kalırlar. 3 yıl sonunda astsubay çavuşlar astsubay kıdemli çavuş olurlar. Bu rütbede de 3 yıl kalan astsubaylar sonrasında ise astsubay üstçavuş rütbesine yükselir.

Muvazzaf Astsubay Nasıl Olunur?

Muvazzaf astsubay olmak isteyen adayların üniversite sınavından sonra askeri okulları tercih etmesi gerekiyor. Askeri okullardan mezun olanlar muvazzaf astsubay olarak görev yapar. Bunun dışında TSK, nadiren de olsa dışarıdan muvazzaf astsubay alımı yapabiliyor. Bahsedilen türden alımlar için de başvuru yapılabilir.

Kadın Astsubay Nasıl Olunur
Kadın Astsubay Nasıl Olunur

Askerde iken Astsubay Nasıl Olunur?

Askerde iken astsubay olmak için yapılan alımlara başvuru yapılması gerekiyor. Bunun için de başvuru şartlarının sağlanması çok önemlidir. Yapılan sözlü sınavları ve fizik yeterlilik sınavlarını başarı ile tamamlayan adaylar eğitime alınıyor. Eğitimleri başarı ile tamamlayan astsubay olarak göreve başlıyor.

Jandarma Astsubay Asayiş Nasıl Olunur?

Jandarma astsubay olmak için askeri okulda verilen eğitimi başarı ile tamamlayan adaylar göreve başladıklarında farklı pozisyonlara verilir. Asayiş görevinde yer almak isteyenler bu durumu uygun bir şekilde üstlerine bildirebilir. İhtiyaca bağlı olarak bu talep kabul edilebilir.

Sözleşmeli Astsubay Nasıl Olunur?

Sözleşmeli astsubay olmak için gerekli olan başvuru şartlarının sağlanması ve ardından da yapılan sınavların kazanılması gerekiyor. Dışarıdan yapılan alımlar, genellikle sözleşmeli olarak yapılıyor. Sözleşmeli askeri personeller, muvazzaflara göre rütbe konusunda bir noktaya kadar ilerleyebiliyor. Bunun dışındaki haklar birbirine yakındır.

Pilot Astsubay Nasıl Olunur?

Pilot astsubay olmak, maalesef mümkün değildir. Geçmişte astsubaylar da pilot olma imkanına sahipti. Ancak günümüzde pilot olmak isteyenlerin tek seçeneği hava harp okulu oluyor. Hava harp okulunun taban puanları ise adayları biraz zorlayabilir. Buradan mezun olanlar subay olarak pilotluk yapar.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu