BankalarKredi

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı

Bu yıl kredi almak için gerekli Findeks kredi notu kaç olmalı? Kredi notu, almak isteyen tüketicilerin sicillerini içeren not sistemidir. Bu konuda hazırlamış olduğumuz yazımız sizlere kaynak olacaktır.

Ülkemizde 2023 senesinde kredi almak için kredi notum kaç olmalı sorusunu soran tüketiciler için bu konuyu araştırdık. Kredi notu bilindiği üzere bankaların kredi başvurularını değerlendirtmek için göz önünde bulundurduğu bir notlama sistemidir.

Bankadan Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notunuzu öğrenmek için öncelikli olarak bankalardan kredi başvurusu yapmalısınız. Aynı zamanda Findeks sitesinden de belli bir ücret karşılığında öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu sorgulayarak ne kadar kredi çekebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kredi notunuz kötü seviyedeyse düzeltmeniz gerektiğini görebilirsiniz. Bu sayede kredi başvurusundan önce de kredi başvurunuzun sonucunu öngörebilirsiniz. Kredi notu nedir? Tüketicinin kredi alabilmesi için söz konusu kredi notu ne kadar olması gerekir?

Kredi almak için yalnızca kredi notunun iyi mi olması gerekir? Bu konuda aklınıza gelebilecek tüm soruların cevaplarını sizler için derledik.

kredi notu kaç olmalı
kredi notu kaç olmalı

Son dönemlerde en fazla akıllara gelen sorulara yanıt veriyoruz. Kredi almak isteyen müşteriler bankalara bu konuda başvurularını yaptıktan sonra genel olarak olumsuz cevap alıyorlar. Bu konunun belirli prosedürleri mevcuttur.

İlk olarak neden olumsuz cevap aldığınızı yani kredi başvurunuzun onaylanmamasının nedenini araştırmalısınız. Nedenini öğrendikten sonra diğer aşamalara geçebilirsiniz.

Birçok kişinin red cevabını almasının sebebi, internet, sms ile sürekli yapılan kredi başvurularıdır. SMS ile veya internetten başvuru yaptığınızda olumlu yanıt alsanız ve krediyi çekmeseniz bile kredi notunuz düşer.

Eğer başvurularınız olumsuzsa ve sürekli farklı bankalardan başvuru yapıyorsanız yine aynı şekilde kredi notunuz düşecektir. Kredi notu nasıl yükselir, kredi notu yükseltme gibi sorulara vereceğimiz en güzel cevap zaman olacaktır.

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

  • 0-799: Riskli grupta yer alır ve en düşük kredi notudur. Bu durumun en büyük sebebi yapılan ödemelerin düzensiz olmasıdır. Söz konusu bankada daha önce herhangi bir işleminiz olmadıysa da yine bu grupta yer alırsınız.
  • 800-1299: Bu not da kredi alabilmeniz için kefil gerektiğini ya da bir şeyleri ipotek etmeniz gerektiğini gösterir. Bu durum bankaların kendi tercihlerine kalmış bir durumdur.
  • 1300-1499: Bu not ise riski az olan grup anlamına gelir. Genel olarak herhangi bir problem yoksa kolay bir şekilde kredi alabilirsiniz.
  • 1500-1699: Bu kredi not aralığı gayet olumlu bir seviyede yer aldığınızı gösterir. Bu grupta yer alanlar bankanın devamlı müşterileridir. Çünkü ödemelerini de geciktirmeden, zamanında yaparlar. Bu sebeple kredi başvuruları genel olarak olumludur.
  • 1700-1900: Bu not aralığındaki müşteriler bankaların en çok güvendiği müşterileridir.

Yukarıda belirttiğimiz kredi not aralıklarına bakarak siz de başvurunuza onay çıkıp çıkmayacağını öngörebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda kredi notu çok yüksek olan müşterilere bile kredi vermeyebilirler.

Sormanız durumunda bu durumu bankalar açıklayabilirler. Bankanıza kredi başvurularınızın neden onaylanmadığını sorarsanız karşılıklı olarak bir çözüm yolu bulabilirsiniz.

findeks kredi notu kaç olmalı
findeks kredi notu kaç olmalı

Kredi Notu Sorgulama

Kredi almak için kredi notunuzu öğrenmek istiyorsanız ilk adım olarak Kredi Kayıt Bürosu’na üye olmanız gerekir. Üyelik gerçekleştikten sonra sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz. KKB internet adresinden sorgulama yapma imkanı vardır.

Aynı zamanda bankalara kredi başvurusunda bulunarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Fakat her banka kredi notunuzu size bildirmeyebilir. Üstelik söz konusu bankanın çalışma anlayışına göre değişkenlik gösterir.

Yine söz konusu krediler birçok duruma göre verilmektedir. Bunların en başında aylık gelir, maddi durumunuz, kredi notunuz vs. gelir. Eğer yükseltmek konusunda güçlük çekiyorsanız, düşük kredi notuna kredi veren bankalar adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kredi Notu Kaç Olmalı? Liste Aralıkları İle

Kredi alabilmek için kredi notu kaç olmalı? Bu soruya şu şekilde cevap verebiliriz. Bu arada doğal koşullarda kredi çekmek için kredi notunuzun en az 1200’den başlaması şarttır. Bazı bankalar ise kredi imkanlarını kendi çalışma koşullarına göre sunabilirler. Fakat kredi notunuz kötüyse yani 1300’ün altındaysa yüksek oranda kredi kullanmanız çok daha zor bir durumdur.

Riskli: 0-799

Orta Seviye: 800-1099

Az Risk: 1100-1499

Normal: 1500-1699

Çok İyi: 1700-1900

 

Kredi Notu                      Riski                  Kredi Kullanabilme İhtimali

0-799                                    En Kötü                Oldukça Kötü

800-1099                             Orta                      Düşük

1100-1499                           Normal                Gelire Göre

1500-1700                           İyi                           Yüksek

1700-1900                           Süper                   Çok Yüksek

Yukarıda belirttiğimiz tablo kredi alabilmek için kredi notu kaç olmalı sorusunu merak edenler için kredi notuna göre kredi alabilme durumunuzu sizlere sunmaktadır. Bu hususta paylaştığımız veriler ile sizler de kendi kredi notunuzu öğrendikten sonra puanlama sistemini öğrenebilirsiniz.

Ayrıca, Emre Mert Kiraz adındaki Youtuber, bu konu hakkında çok iyi bir açıklamada bulunmuş, izliyoruz…

Not: video telif konusunda problem teşkil ederse, bize bildirmenizin ardından 3 iş günü içinde sayfamızdan kaldıracağız.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Birçok kez denedim fakat enpara bana kredi vermiyor, birçok bankada kredi kartım ve kredi borcum var bu etken mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu