Borsa

İkincil Piyasa Nedir, Ne Anlama Gelir

Bugün ekonominin önemli kavramlarından biri olan ve yatırımcılar arasında sıkça geçen ikincil piyasa nedir sorusunun cevabını vereceğiz. Yazımızın devamını okuyarak ikincil piyasa fiyatları nasıl belirlenir, ikincil piyasa örnekleri nelerdir ve hangi özelliklere sahiptir şeklindeki soruların cevabını bulabilirsiniz.

Ekonomide İkincil Piyasa Nedir?

Bilindiği üzere piyasalar yatırımcılara çeşitli platformlar aracılığı ile yatırım araçlarını sergilemektedir. İster hisse senedi olsun ister emtia olsun her türlü yatırım aracı çeşitli piyasalar aracılığı ile yatırımcının hizmetlerine sunmaktadır. Bahsedilen bu yatırım araçları ikincil piyasa olarak adlandırılan piyasalarda arz ve talebe göre işlem yapılmaya açılır.

ikincil piyasa nedir
ikincil piyasa nedir

İkincil piyasa çeşitli kıymetlerin alım ve satımları için oluşturulan piyasalardır. Bu piyasalarda başta hisse senetleri olmak üzere birçok yatırım aracı satışa sunulur. Söz konusu bu piyasalar şirketlerin hisse senetlerinin ve borçlanma senetleri araçlarının listelendiği piyasalardır. Kısaca ihraç edilmiş yatırım araçları ikincil piyasaları oluşturuyor diyebiliriz. Bu piyasalara en iyi örnek Borsa İstanbul ve diğer borçlanma araçlarıdır.

İkincil piyasalarda yatırımcılar için likidite imkânı vardır. Bu piyasada oldukça yüksek bir hacim olduğu için yatırımcıların ceplerinden çıkan maliyet de bir o kadar azalır.

İkincil Piyasaların Yatırım Araçları Nelerdir?

İkincil piyasalarda işlem yapmaya karar veren yatırımcılar bu piyasalarda hangi yatırım ürünlerine yatırım yapılabileceğini merak ediyor. Ülkemizde ikincil piyasalarda doğrudan ya da aracı kurumları vasıtasıyla işlem yapılabilen yatırım araçları şu şekilde sıralanabilir;

  • Hisse Senetleri
  • Tahviller
  • İmtiyazlı hisse senetleri
  • Hazine bonoları gibi araçlar ikincil piyasada alım satım yapılabilen yatırım araçlarıdır.

Daha önce de belirttiğimiz üzere İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ikincil piyasa içerisinde yer almaktadır. Borsa İstanbul içerisinde bulunan ve yatırım imkânı sunan pazarlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Ulusal pazar
  • İkinci ulusal pazar
  • Fon pazarı
  • Yeni Ekonomi pazarı
  • Gözaltı pazarı

Birçok kişi ikincil piyasada alım satım yapılabilen bu yatırım araçlarını gördükten sonra birincil piyasa ile bu kavramı karıştırabilmektedir. Aslında bu yatırım araçlarının neredeyse hepsiyle birincil piyasada karşılaşmak mümkündür. Ancak bu iki piyasa arasında önemli bir fark vardır. Eğer bir yatırım aracı herhangi bir piyasaya ilk kez giriş yapıyorsa bu piyasa birincil piyasa olarak adlandırılır. Örneğin bir şirket yatırımcılarla hisse senetlerini paylaşıyorsa ve bunu ilk kez yapıyorsa bu piyasa birincil piyasayı oluşturmaktadır.

Eğer bir yatırım aracı (hisse senetleri tahviller vs.) uzun sürelerdir piyasadaysa ve yatırımcılar arasında işlem görüyorsa bu piyasa ortamı ikincil piyasa olarak adlandırılır. Buna da en iyi örnek olarak birçok piyasada hisse senetleri ve tahvillerin alınıp satılması gösterilebilir. Özetle ikincil piyasa yatırımcılar arasındaki değiş tokuşu gösteriyor diyebiliriz.

ikincil piyasa nedir ne anlama gelir
ikincil piyasa nedir ne anlama gelir

İkincil Piyasalarda Fiyat Nasıl Oluşur?

İkincil piyasalardaki fiyat değişimi borsalardaki bilinen fiyat hareketleri ile benzerlik göstermektedir. Piyasalarda aktif olarak yatırımcılar tarafından alınıp satılan hisse senetleri, yatırım fonları vs. arz ve talep arasındaki denge ile fiyat belirlenir. Herhangi bir yatırım aracının değerinin artacağı düşünülüyorsa yatırımcılar tarafından aşırı alım gerçekleşeceği için ikincil piyasada hisse senetleri gibi yatırım araçlarının değeri artar.

Eğer herhangi bir yatırım aracının değerinin azalacağı düşünülüyorsa yatırımcılar arasındaki aşırı satımdan dolayı ikincil piyasada hisse senetleri tahviller vb. Yatırım araçlarının değeri azalır. Yani kısada ikincil piyasada işlem yapılan yatırım enstrümanlarının arz talep dengesi fiyatları oluşturur. Piyasalarda işlem gören menkul kıymetlerden hangisi olursa olsun tamamen yatırımcıların psikolojisi ile fiyatları belirlenir. Bu durumda ikincil piyasada yatırım yapan kişilerin spekülatif hareketlere dikkat etmesi önerilmektedir.

İkincil Piyasanın Özellikleri Nelerdir?

İkincil piyasanın likidite sağlama ve yüksek hacim sağlama gibi özellikleri vardır.

Birincil ve İkincil Piyasalar Nelerdir?

Bir yatırım aracı ilk kez arz edildiğinde birincil piyasa işleme açılırken ikincil piyasalar diğer alım satımların yapılabildiği piyasalardır.

Hisse Senetleri Hangi Piyasada İşlem Görür?

Yatırımcılar arasında gerçekleşen hisse senedi alım satımları ikincil piyasada gerçekleşir.

Pay Senetlerinin Borsada İşlem Görmesi Hangi Piyasada Gerçekleşir?

Pay senetleri ikincil piyasalarda işlem görür.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu