Özel Sektör MaaşlarıKamu Maaşları

Anaokulu Öğretmeni Maaşı 2022, Özelde ve Devlette

Anaokulu öğretmeni maaşı ne kadar? Anaokulu öğretmenliği zor mu? Nasıl anaokulu öğretmeni olunur? Özelde anaokulu öğretmeni ne kadar maaş alıyor? Bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Anaokulu Öğretmeni Nasıl Olunur?

Anaokulu öğretmeni olmak için eğitim fakültesindeki okul öncesi öğretmenliği bölümünden mezun olmanız gerekiyor. Bölümün adından dolayı anaokulu öğretmenleri, aynı zamanda okulöncesi öğretmeni olarak da biliniyor.

Anaokulu Öğretmeni Maaşı ne kadar
Anaokulu Öğretmeni Maaşı ne kadar

Okul öncesi öğretmenliği genel olarak kolay bir bölüm olarak görülebilir. Diğer öğretmenlik bölümlerine göre buradaki eğitim daha farklıdır. İlk yıl daha çok teorik eğitim verilirken diğer yıllarda ise pratik eğitime geçiliyor. Böylece etkinlik merkezli eğitimler verilerek öğretmen adaylarının ileride etkinlikleri nasıl yapacakları öğretiliyor.

Anaokulu öğretmenliği özellikle 2010’lu yılların başından itibaren popüler olmaya başladı. AB üyeliği kapsamında yapılan düzenlemeler ile okul öncesi eğitime artık daha fazla ağırlık veriliyor. Böylece ana okullarında ciddi miktarda öğretmen açığı ortaya çıkıyor.

Bu dönemde okul öncesi öğretmenleri çok düşük KPSS puanları ile atanabilmekteydi. Ancak zamanla kadrolar dolmuş ve okul öncesi öğretmenliğinin atama puanları yükseldi.

Eğitim fakültesinden mezun olduktan sonra devlette veya özel sektörde görev yapılabiliyor. Devlette görev yapabilmek için öncelikle KPSS’ye girmeniz ve buradan yeterli puanı almanız gerekiyor. Bunun ardından ise mülakata girerek yine yeter bir puan almalısınız. Böylece devletteki atamanız gerçekleştiriliyor.

Özelde anaokulu öğretmeni olmak için ise ilgili okula giderek görüşme yapmanız gerekiyor. Görüşme sonrasında karşılıklı şartlarda anlaşılması durumunda sizi deneme sürecine alabilirler. Deneme sürecinde başarılı olmanız durumunda ise özel okulda göreve tam olarak başlayabilirsiniz.

Öğrencileri ilk defa şekillendiren anaokulu öğretmenleridir. Dolayısıyla okul öncesi öğretmenlerinin toplum üzerindeki rolü sanılandan çok daha fazla oluyor. Anaokulu öğretmeni olabilmek için üniversite sınavını kazanmak ve KPSS ile atanmak yetmiyor.

Bunlardan önce çocukları sevmeli ve onlarla zaman geçirmekten zevk almanız gerekiyor. Ayrıca onların seviyesine inebilmeli ve adeta onlarla bütünleşebilmelisiniz. Aksi durumda okul öncesi öğretmenliği size adeta bir zulüm gibi gelecek ve mesleğinizden zevk alamayacaksınız.

İlginizi çekebilir: çocuk doktoru maaşı

Anaokulu Öğretmen Maaşı 2022 Ne Kadar?

Anaokulu öğretmen maaşı görev yapılan kurum ve farklı unsurlara göre farklılık gösteriyor. Görev yapılan yerin devlet okulu veya özel okul olması maaşları fazlasıyla etkiliyor. Bunun dışında görev süresi, deneyim ve eğitim düzeyi gibi unsurların da yine maaşlar üzerinde etkili oluyor. Yani kadrolu anaokulu öğretmeni maaşı zaman zaman değişiklik gösteriyor.

Anaokulu yardımcı öğretmen maaşları ise sorumlu öğretmenlerden bir miktar daha az. Bu öğretmenler her okulda ortalama 1.000 TL daha az ücret alıyor.

Bununla birlikte ücretli anaokulu öğretmen maaşları kadrolu öğretmenlere göre çok daha az. Bu öğretmenler kadrolu olmadığı için yüksek maaş imkânından faydalanamıyor.

Okul öncesi öğretmenliği maaşları, ortalama olarak 6.000 TL ile 7.000 TL arasında değişiyor. Devlette görev yapan öğretmenler haftalık çalışma saatlerine göre ek ders de alıyor. Böylece maaşları ortalama 6.500 TL civarına kadar geliyor. Ancak burada bahsedilen rakamların ortalama olduğu unutulmamalıdır.

Devlette Anaokulu Öğretmen Maaşları 2022 Ne Kadar?

Devlette anaokulu öğretmen maaşları, 6.000 TL ile 7.000 TL arasında değişiyor. Göreve yeni başlayan ve bekar olan okul öncesi öğretmenleri 6.000 TL civarında maaş alıyorlar. Buradaki rakama ek ders ve nöbet ücretlerinin de eklenmesi ile birlikte alınan maaş miktarı 6.500 TL üzerine çıkabiliyor.

657 sayılı kanun kapsamında devlette okul öncesi öğretmeni olarak görev yaptığınızda aldığınız maaşa karşılık haftada 18 saat çalışmanız gerekiyor. Haftalık bu rakamın üzerinde çalıştığınız her saat için ek ders ücreti alıyorsunuz.

Ek ders ücretleri 2022 yılında saat başına 20 TL’dir. Anaokulu öğretmenleri günlük en az 6 saat çalışıyor. Haftada ise en az 30 saat çalışırlar. Dolayısıyla haftalık en az 12 saat ek ders ücreti alırlar. Saati 20 TL’den, haftalık 240 TL civarında ek ders alırlar. Aylık olarak hesaplandığında ise bu rakam 1.000 TL civarına denk geliyor.

Ek ders hesabı da dikkate alındığında devletteki anaokulu öğretmeni maaşı en az 6.500 TL’dir. Kıdem arttıkça alınan maaş da artış gösteriyor. 25 yıllık bir öğretmenin alacağı toplam maaş 7.500 TL’den fazla oluyor.

Kısaca devlette anasınıfı öğretmeni maaşı değişiklik gösteriyor. Ana sınıfı öğretmenliği maaşı belirlenirken birçok faktör göz önünde bulunduruluyor.

Konumuz ile ilgili Ezgi Bulut Bozkurt kendi Youtube kanalında harika açıklamalarda bulunmuş. Kendisini takip etmenizi öneririz 🙂

Özel Okullarda Anaokulu Öğretmen Maaşları

Özel okullarda okul öncesi öğretmenliği maaşları kurumun genel politikasına göre farklılık gösteriyor. Ancak yeni başlayan öğretmenler asgari ücret kadar veya asgari ücretin biraz üzerinde bir maaş alırlar. Dolayısıyla özel sektör maaşları 5.000 TL ile 6.000 TL arasında değişiyor.

Her alanda olduğu gibi burada da öğretmenlerin deneyimi ve başarısı maaşları fazlasıyla etkiliyor. Alanında kendini geliştiren, çocuklar üzerinde fark yaratan ve onlara kaliteli eğitim veren öğretmenler her zaman daha yüksek maaşlar alıyor.

Ancak yeni başlayan veya kendisini geliştirmeyen ve sıradan olarak kalan öğretmenlerin aldıkları maaşlar daha düşüktür. Ayrıca özel sektörde ek dersler için ödeme yapılması gibi bir uygulama bulunmuyor.

Okul öncesi eğitimin öneminin anlaşılması özel okullara yönelik talebin artmasına neden oluyor. Talep artışı ile birlikte eğitim kalitesinin de yükseltilmesi zaruri oluyor. İşte bu noktada kaliteli ve kendini yetiştiren okul öncesi öğretmenleri çok daha yüksek maaşlar almaya başlıyor.

Yeni başlayan anaokulu öğretmeni maaşı asgari ücret kadarken kendini geliştiren ve alanında başarılı olanlar 8.500 TL civarında maaş alıyorlar.

Anaokulu Öğretmeni Maaşı bu sene yükseldi mi
Anaokulu Öğretmeni Maaşı bu sene yükseldi mi

Anaokulu Öğretmeni Çalışma Şartları

Anaokulu öğretmeni çalışma şartları devlette veya özel sektörde görev yapılmasına bağlı olarak değişiyor. Devlette öğretmen olarak çalıştığınızda en az 6 saat çalışmanız gerekiyor. Günlük çalışma saatiniz en fazla 8 saat olabiliyor. Üstelik haftalık olarak çalıştığınız her 18 saatten fazlasının ücretini alabiliyorsunuz.

Özel sektörde görev yaptığınızda ise çalışma saati ortalama 9 saattir. Çünkü özel okullar tam gün eğitim veriyor ve buna bağlı olarak çalışma saatleri 08.00 ile 17.00 arasında oluyor. Ancak fazla çalışılan saat için herhangi bir ek ödeme yapılmıyor. Kısacası çalışma saatleri bakımından devlet okulları daha avantajlıdır.

Çalışma şartları karşılaştırıldığında ise özel okullardaki imkanlar daha fazladır. Öğrencilerin kullanacakları materyaller ve oyun alanları bakımından ciddi bir zenginlik bulunuyor. Üstelik öğrenci velilerinin bilinçli ve maddi durumlarının yerinde olması öğretmenlerin işlerini kolaylaştırıyor. Buna karşın devlet okullarındaki çalışma şartları okulun yer aldığı bölgeye göre farklılık gösteriyor. Ancak genel olarak özel okulların gerisinde olduğu söylenebilir.

Anaokulu Öğretmeni İş İmkanları

Anaokulu öğretmenleri yakın geçmişte gerek devlette gerekse de özel sektörde iş bulma konusunda herhangi bir sorun yaşamıyordu. Okuldan mezun olan hemen herkes işe başlayabiliyordu. Ancak yakın zamanda kadroların dolması ve hemen her eğitim fakültesine okul öncesi öğretmenliği bölümünün açılmasıyla birlikte durum değişti.

Artık okul öncesi öğretmenleri, geçmişe kıyasla daha zor iş bulabiliyor. Her yıl binlerce okul öncesi öğretmeni mezun oluyor ve iş aramaya başlıyor.

Okul öncesi öğretmen maaşı her ne kadar önemli bir konu olsa da günümüzde önceliğin iş olduğu söylenebilir. Anaokulu öğretmenleri, devlet okullarında ve özel okullarda görev yapabildikleri gibi kreşlerde de görev yapabiliyorlar. Hastane ve benzeri alanlarda yer alan kreşler anaokulu öğretmenlerinin istihdam alanlarından.

Kreşlerdeki anaokulu öğretmen maaşı ise okullardaki seviyelerdedir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu