Bireysel Emeklilik

Hayat Sigortası Nedir? Kaç Yıl Ödenir, Avantajları

Hayat sigortası; işsiz kalmanız durumunda, iş yerinde bir kaza geçirerek yaralanmanız durumunda veya vefat sonrasında ailelerinize maddi destek sağlamaktadır. Bireyse emeklilik ve sağlık sigortası ile hayat sigortası karıştırılmamalıdır.

Geniş bir kapsama sahil olan poliçe daha çok birikim amaçlı tercih edilmektedir. Hayat sigortasının temeli geçici iş kaybı, sakat kalmak, kaza geçirmek ve vefat durumunda oluşacak madden kayıpları telafi etmesidir.

Hayat Sigortası Nedir, Neleri Kapsar?

Hayat sigortası poliçeleri özel şirketler ve bankalar tarafından hazırlanır iken kapsadığı durumlar açık olarak belirtilmektedir. Temel olarak hayat sigortası içerisindeki kapsamlar şu şekildedir;

 1. Doğal, hastalık veya bir kaza sonucu gerçekleşen vefat durumlarında toplu ödeme
 2. Sakat kalmak, hastalık geçirmek veya kaza yapmak gibi durumlar sonrasındaki iş kayıplarından meydana gelen maddi zararları telafi etme
 3. Hastalık ve kaza durumunda oluşabilecek tıbbi masrafların belirli orandaki kısmının ödenmesi
 4. Size bağlı olmayacak şekilde meydana gelen işsizlikten kaynaklı kredi ve kredi kartı borçlarının ödenmesi
 5. Kritik ve zorlu hastalıklar ile mücadele eder iken maddi güvence ve tedavi desteği
 6. Size bağlı olmayacak şekilde meydana gelen işsizlik sonrası günlük tazminat ödenmesi

Hayat sigortası kapsamında yukarıdaki maddeler oluşabilecek durumlar için toplu ödeme kapsamındaki maddelerdir. Bunlar ile birlikte yüzlerce farklı durumda yararlanabileceğiniz haklarınız bulunuyor. Bu haklar ile ilgili tüm detayları sigorta firması veya banka ile yapacağınız poliçeden inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: sigorta uzmanı maaşı ne kadar

Hayat Sigortası Kimler Yaptırabilir?

Her Türk vatandaşı kendisi veya ailesinin diğer bireyleri için hayat sigortası yaptırabilir. Sadece çalışanlar değil çalışmayanlarda farklı haklardan yararlanmak adına hayat sigortası yaptırabilir, yaptırmalıdır. Hayat sigortasının pek çok farklı kapsam alanına göre değişen türleri bulunmaktadır.

Ferdi kaza sigortası ve birikimli hayat sigortası bunlar arasındaki en popüler sigorta türleridir.

Hayat sigortası için herhangi bir yaş sınırı veya cinsiyet seçimi olmadığı gibi sağlık durumu ile ilgili de bir koşul yer almamaktadır.

Hayat Sigortası Nedir
Hayat Sigortası Nedir

Hayat Sigortası Kaç Yıl Geçerli Oluyor?

Hayat sigortası geçerlilik yılı sigorta şirketi ve bankalar tarafından 1 yıl olarak düzenleniyor. Hayat sigortası sözleşme süresini uzatmak için sigorta bitiş süresinin bir ay öncesinde bildirmeniz gerekiyor.

Hayat sigortası geçerlilik süresi içerisinde oluşturulacak kampanyalardan da yararlanarak ek süre alma fırsatınız oluyor.

Hayat Sigortası Primleri Nasıl Ödenir?

Herkesin faydalanabileceği hayat sigortası için prim ödemelerinizi farklı takvim aralıkları içerisinde yapabilirsiniz. Temel olarak tüm bankalar ve sigorta şirketlerinde prim ödemeleri aylık, 3 ayda 1, 6 ayda 1 veya peşin olarak nakit veya kredi kartı ile ödenebiliyor.

Hayat sigortası primlerinin ödenmemesi durumunda ilgili şirket tarafından sigorta iptal edilir. İlgili birikimler ise sözleşme içerisinde yer alacak oranlar ile kesinti uygulanarak ödenir. Hayat sigortası primlerinin düzenli ödenmemesi durumunda tekrar yaptırmak istediğinizde tüm şirketlerin datalarında yer alacağını ve yüksek prim ödemeleri çıkacağını aktaralım.

Hayat Sigortası Teminat Tutarı Nedir?

Hayat sigortası teminat tutarı poliçe özellikleri, türü, kişinin yaşı ve geçmişindeki hastalıklar ile belirleniyor. Bu kapsamda hayat sigortası teminat tutarı hesaplama yapılması sadece sözleşme sürecinde belirleniyor.

Hayat Sigortası Yaş Sınırı Nedir?

Hayatı sigortası yeni doğan bir bebeğe bile yapılabilen bir sigortadır. Ancak 65 yaş üzerine tüm sigorta şirketleri ve bankalar tarafından hayat sigortası yapılmıyor.

Hayat Sigortası Neden Yaptırılmalıdır?

Yaşantının her zaman mükemmel olacağının garantisini kimse veremiyor. En temel neden olarak bundan dolayı hayat sigortası yaptırmalısınız. Gerek kendiniz, gerekse de sevdikleriniz için ani oluşabilecek durumlarda garanti altına almış oluyorsunuz.

Oluşabilecek tüm olumsuzluklara rağmen dimdik ayakta durmak istiyorsanız poliçe süresi boyunca bu sigorta önem kazanıyor. Eğer çalışma ve özel hayatınızı maddi bir teminat altına almak istiyorsanız hayat sigortası yaptırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: genel sağlık sigortası primi ne kadar

Hayat Sigortası Teminatları Nedir?

Hayat sigortası teminatları seçeceğiniz hayat sigortasının türüne bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Bu kapsamda hangi sigorta türünün hangi durumlarını kapsadığı konusunda detaylı bilgi almalısınız. Temel olarak hayat sigortaları aşağıdaki teminatları sunmaktadır.

 • Kaza Sonucu Vefat Teminatı
 • Kaza veya Hastalık Sonucu Sakat Kalma Teminatı
 • Kazan Sonucu Oluşan Tedavi Masrafları Teminatı
 • Tehlikeli Hastalıklar Teminatı
 • Gündelik Hastane Masrafları Teminatı
 • İşsizlik Teminatı

Banka veya sigorta şirketlerinin sundukları hayat sigortalarında kapsam dışı teminatlarda bulunmaktadır. Bunlar hayat sigortası türüne göre değişir iken sözleşme içerisinde detaylı olarak yer alıyor ve sizlere sözlü olarak da iletiliyor.

Hayat sigortası teminatlarını sizlere daha detaylı aktarmak istiyoruz.

Hayat Sigortasında Kaza Sonucu Vefat Teminatı Nedir?

Hayat sigortası olan kişinin meydana gelecek olan bir kaza sonrasında anında veya kaza sonrasındaki 1 takvim yılı içerisinde yaşamını yitirmesi sonucu önceden belirlenen kişilere gerçekleştirilen maddi ödeme vefat teminatıdır.

Hayat sigortası yaparken vefatınız durumunda ödemenin yapılacağı bir kişi belirlemediyseniz yasal olarak mirasçınız kim ise o kişiye ödeme yapılır. Kaza sonucu vefat teminatı aynı zamanda sigorta içeriğinin ana teminatıdır.

Hayat Sigortasında Sakat Kalma Teminatı Nedir?

Sigorta süresi boyunca hayat sigortalı olan kişinin sakat kalması durumunda ödenecek olan maddi teminattır. Kritik hastalık olması durumunda veya bu hastalıklardan oluşacak olan sakatlıklar sonrasında genel şartları karşılamanız durumunda maddi destek sağlanmaktadır.

Sakat kalma teminatı sigorta poliçesi içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı olması durumunda ödenmektedir. Genel olarak tüm hayat sigortaları sakat kalma teminatında sizleri güvence altına alır. Sakat kalma teminatı kaza sonucundan sonra meydana gelerek 2 yıl içerisinde iyi olmama durumunda sağlanmaktadır.

Hayat Sigortasında Tedavi Masrafları Teminatı Nedir?

Hayat sigortası yaptıran kişi herhangi bir kaza sonrasında evde veya hastanede tedavi görmesi durumunda tüm masraflar karşılanmaktadır. Hayat sigortası tedavi masrafı teminatı kaza sonrasını takip eden 1 yıl için geçerli olmaktadır.

Hayat Sigortası Nedir nasıl yaptırılır
Hayat Sigortası Nedir nasıl yaptırılır

Hayat Sigortasında Tehlikeli Hastalıklar Teminatı Nedir?

Hayat sigortası yaptırıldıktan sonra meydana gelen ve tüm sigorta şirketlerinde 9 ortak hastalığa yakalanmanız durumunda tehlikeli hastalıklar teminatın kapsamında ödeme yapılır. Kanser, kalp krizi ve felç tehlikeli hastalıklar arasında ilk üç sırada yer alıyor.

Hayat Sigortasında Gündelik Hastane Masrafı Teminatı Nedir?

Günlük hayattaki tedavi masraflarınızın belirli oranı hayat sigortası kapsamında ödenmektedir. Gündelik tedavi masraflarınızı teminatı poliçe içerisinde özellikle belirlenen hastaneler ve hastalıklar için geçerli olmaktadır. Teminatı kapsamında yararlanılamayacak hastalıklar ayrıca belirtilmektedir.

Hayat Sigortasında İşsizlik Teminatı Nedir?

Size ait olmayan nedenler ile işinizi kaybetmeniz durumunda ve İŞKUR tarafından bu belirlendiğinde hayat sigortası tarafından teminat bedeli ödeniyor. Bu bedel günlük belirlenen miktar ve geçim standartlarına göre sizlere yapılıyor. İşsizlik teminatı kapsamında gerçekleştirilecek ödeme iş bulduğunuz zaman kesiliyor.

Türkiye’deki Hayat Sigortası Yapan Sigorta Şirketleri Hangileridir?

Türkiye’de bankalar özellikle kredi çeken müşterilerine hayat sigortası yapar iken anlaşmalı şirketleri kullanıyor. Türkiye’de hayat sigortası yapan firmalar ise aşağıdadır;

 1. Acıbadem Sağlık ve Hayat Sigorta A.Ş.
 2. AIG Hayat Sigorta A.Ş.
 3. AXA Hayat Sigorta A.Ş.
 4. Birlik Hayat Sigorta A.Ş.
 5. Cardiff Hayat Sigorta A.Ş.
 6. CIV Hayat Sigorta A.Ş.
 7. Demir Sigorta A.Ş.
 8. Genel Yaşam Sigorta A.Ş.
 9. Güven Sigorta A.Ş.
 10. New Life Yaşam Sigorta A.Ş

Yukarıda yer almakta olan 10 sigorta firması hayat sigortası yapmak için resmi belgelere sahiptir. Bu sigorta şirketlerinin dışında hayat dışı sigorta kategorisinde hizmet veren yüzlerce sigorta şirketi tam hayat sigortası olmasa da farklı kolları ile ilgili sigorta hizmeti sunmaktadır.

Sigorta poliçesi; hayatınızdaki beklenmedik olayların yaşanmasında maddi destek sağlamakta olan sigortadır. Gerek çalışma hayatında, gerekse de günlük hayatta başımıza pek çok aksilik gelebiliyor. Bu gibi durumlarda hayat sigortası sizleri garanti altına almak ve istenmeyen durumlardan en az zararı görmenizi sağlıyor.

Hayat sigortası ürünlerinde hizmet vermekte olan özel şirketler ve bankalar bulunmaktadır. Aylık veya yıllık prim ödenmesi karşılığında yararlanılabiliyor. Pek çok farklı risk grubuna teminat olarak düzenlenen her poliçesinin talebiniz doğrultusunda bir süresi bulunuyor.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu