Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Ambulans Şoförü Maaşı

Ambulans şoförü maaşı ne kadardır? Ambulans şoförü nasıl olunur? Ambulans şoförü ne iş yapar? Bu soruların cevaplarını ve ambulans şoförü maaşları ile ilgili diğer hususları sizler için derledik.

Ambulans Şoförü Maaşı 2023 Yılında Ne Kadar

Ambulans şoförü maaşı, ortalama 6.000 TL’dir. Alınan maaşlar; görev yeri, çalışma süresi, hizmet yılı, medeni hal ve benzer etkenlere göre farklılık gösterebilir. Bundan dolayı aynı kurumda görev yapan şoförler dahi farklı seviyede maaş alabilir.

Ambulans Şoförü Maaş Ne Kadar
Ambulans Şoförü Maaş Ne Kadar

Ambulans şoförleri, devlet hastanelerinde ve özel sağlık kuruluşlarında görev yapar. Devlette görev yapan ambulans şoförlerinin maaşları ortalama 6.500 TL’dir. Ancak şoförler maaşın yanında ek ödemeler de alırlar. Bundan dolayı paramedik ambulans şoförü maaşları bir miktar daha artabilir.

Özel sektörde ambulans maaşları ise görev yapılan hastaneye bağlı olarak farklılık gösteriyor. Ancak ortalama maaşlar 5.500 TL ile 6.500 TL arasında değişir. Özel hastanelerde maaşları etkileyen en önemli hususlar; görev yapılan kurumun maaş politikası, deneyim ve hizmet yılıdır. Uzun süre aynı özel hastanede başarı ile görev yapan ambulans şoförleri daha yüksek maaşlar alabilir.

Ambulans şoförü maaşları kadar ambulans şoförü olma konusunda merak ediliyor. Peki 112 motorize ambulans nasıl olunur?. Ambulans şoförü olmak, aynı zamanda görev yapılan ambulansın bir parçası olmak demektir. Bundan dolayı adayların sağlık lisesi veya bir ön lisans programı olan acil tıp teknisyenliği bölümü mezunu olması gerekiyor.

Ambulans şoförü gerekli evraklar ile başvuru yaptığınız taktirde eğer alım yapılacaksa ve şartları yerine getiriyorsanız ambulans şoförü olmanız mümkündür. Hızır acil ambulans iş başvurusu için gerekli birimler ile iletişime geçebilirsiniz.

Ambulans şoförü çalışma saatleri çalışılan birime göre değişiklik gösteriyor. E*er kişi merkez bir yerdeki istasyonda çalışıyorsa 24 saatlik mesailer ile çalışması gerekir. Duruma göre bu süre 8 saatlik mesailere kadar düşer.

Nihayetinde ambulanslar sağlık açısından acil riski bulunan hastaları hastaneye yetiştirmekle görevlidir. Ancak olay yerine gelen ambulanstaki herkesin gerektiğinde acil müdahale yapması gerekebilir. Bundan dolayı şoförlerin acil yardım konusunda bilgisi olması gerekiyor.

Ambulans Şoförü Ne Kadar Maaş Alıyor

Ambulans şoförü maaşı 6.000 TL civarındadır. Alınan maaşlar kişilerin devlette veya özel hastanelerde görev yapmasına göre değişir. Devlet hastanelerinde görev yapan ambulans şoförleri ortalama 6.000 TL maaş alıyor. Buna karşın özel hastanelerde görev yapanlar ise ortalama 6.500 TL maaş alıyor. Özel hastaneler, kendi durumlarına göre farklı seviyelerde de maaş verebilir.

Ambulans şoförü olarak görev yapabilmek için sağlanması gereken farklı şartlar bulunuyor. Bu görev acil yardıma ihtiyacı olan hastalar açısından son derece önemlidir. 112 acil yardıma gelen aramalardan sonra yola çıkan ambulanslar olay yerine olabildiğince hızlı ulaşmalıdır. Bu aşamada geçen her saniyenin büyük bir önemi vardır.

Acil durumlar için büyük bir önem taşımasından dolayı ambulans şoförü alımları farklı şekilde yapılır. Öncelikle adayların B sınıfı ehliyeti olması ve bu ehliyete de en az 3 yıldır sahip olması isteniyor. Bunun yanında adayların SRC 2-4 belgeleri de olmalıdır. İstenen diğer belgeler ise ilk yardım sertifikası ve psikolojik analiz testinden geçti belgesidir.

Ambulans şoförleri, diğer şoförlerden farklıdır. Zamanla yarışırlar ve bunu yaparken de akan trafiğin içerisinde yol alırlar. Yoğun trafik, insanların anlayışsızlığı, olay yerinde yaşanan olanlar ve benzeri unsurlar şoförler açısından zorlayıcıdır. Ambulans şoförlerinin bütün bunlarla baş edebileceğinden emin olmak için bahsedilen belgeler istenir. Bu belgeleri sunamayan adayların başvuruları kabul edilmez.

İlginizi çekebilir: Ambulans şoförü nasıl olunur, ambulans şoförü olma şartları nelerdir?

Akan trafikte hızla yol alınabilmesi için aracı kullanan kişinin şoförlük yeteneğinin yeterli seviyede olması gerekiyor. Bunun için adaylar mutlaka ileri sürüş eğitimi almalı ve bunu başarı ile tamamladığına dair sertifikayı başvuru ile birlikte sunmalıdır.

Sağlık Bakanlığı Ambulans Şoförü Maaşları

Sağlık Bakanlığı ambulans şoförü maaşları ortalama 6.500 TL’dir. BES kesintisi, medeni hal ve çocuk sayısı gibi unsurlara bağlı olarak alınan maaşlar değişir. Özellikle hizmet yılı, kıdem ve derece bu noktada önemlidir. Göreve yeni başlayan ambulans şoförleri 5.500 TL civarında maaş alırken, 25 veya daha üzeri hizmet yılı olanlar 7.500 TL seviyesinde maaş alır.

Devlet kadrolarında görevli olan ambulans şoförleri maaşları ile ilgili önemli konulardan birisi de döner sermayedir. Geçmişte ambulans şoförlerine düşük seviyede döner sermaye ödenirdi. Ancak yapılan değişikliklerle birlikte bu noktadaki adaletsizlikler önemli ölçüde kaldırıldı. Ambulans şoförleri, görev yaptıkları hastanenin veya sağlık kuruluşunun yoğunluğuna göre farklı seviyelerde döner sermaye alır.

Devlette ambulans şoförü olarak çalışmak için adayların yerine getirmesi gereken önemli şartlar var. Bu şartlar şunlardır;

  • C. vatandaşı olma
  • 18 yaşını doldurmuş, 36 yaşından gün almamış olma
  • En az 3 yıldır ehliyet sahibi olma
  • İlk yardım sertifikasına sahip olma
  • İleri sürüş eğitim sertifikası
  • Adli sicil kaydı
  • Ambulans şoförlüğü başvuru belgesi

Burada yer alan şartları sağlayan adaylar devlete bağlı olan acil yardım kuruluşlarında görev yapabilir. Ancak bunun için öncelikle KPSS’den istenen puanın veya daha yüksek bir puanın alınması gerekiyor. Ön lisans mezunlarında P93 puan türünden en az 60, lisans mezunlarından ise P3 puan türünden 60 puan almaları isteniyor.

Bahsedilen KPSS puanları, yıllara göre güncellenebilir. İstenen barajı geçen adaylardan en yüksek puana sahip olanlar sözlü sınav için davet ediliyor. Yapılacak alım sayısının 3 katı veya 2 katı kadar aday mülakata davet ediliyor. Mülakatı kazanan adaylar son olarak güvenlik soruşturması ve arşiv taramasına alınıyor. Buradan olumlu sonuç alan adaylar görevlerine atanıyorlar.

Özel Hastane Ambulans Şoförü Maaşı

Özel hastane ambulans şoförü maaşı 8 bin lira ile 10 bin lira arasında değişiyor. Ancak burada bahsedilen rakamların üzerinde maaş alanlar da bulunuyor. Kurumun maaş politikası, deneyim ve hizmet yılı gibi etkenler bu noktada belirleyicidir.

Özel hastanelerde ambulans şoförü olarak görev yapmak isteyen adayların öncelikle istenen şartları taşıması gerekiyor. İstenen şartları taşıyan adaylar özel hastanelerin yapmış olduğu alımlara başvuru yapabilir. Başvuru sonrasında adaylar sözlü mülakata ve sürüş testine alınıyor. Bu sınavları başarı ile tamamlayanlar özel hastanelere ambulans şoförü olarak alınıyor.

Özel hastanelerde ambulans şoförlerinin maaşlarını etkileyen önemli unsurlar var. Öncelikle her özel hastanenin kendine has bir maaş politikası bulunur. Dolayısıyla hastaneler arasında kesinlikle belli bir standart olmadığı unutulmamalıdır. Deneyim ve sürüş konusunda yetenekler maaşları fazlasıyla etkiliyor. Ayrıca adayın sağlık lisesi mezunu veya acil tıp teknisyeni olması da önemli unsurlardandır.

Acil müdahale ekibi içerisinde yer alması ambulans şoförlüğünün farklı özelliklere sahip olmasını gerektiriyor. Olay yerindeki yoğunluğa bağlı olarak ambulans şoförünün de ilk müdahale yapması gerekebilir. İşte bundan dolayı şoförlerin ilk yardım sertifikası bulunmalıdır. İlk yardım sertifikası yaklaşık 600 TL civarında ücreti olan eğitimler sonunda alınabilir. Alınan bu sertifika sadece 3 yıl geçerlidir ve 3 yılın sonunda yeniden alması gerekir.

Ayrıca, paramedik maaşları ve ATT maaşları da ilginizi çekebilir.

Ambulans Şoförü Maaşı Ne Kadar Oldu
Ambulans Şoförü Maaşı Ne Kadar Oldu

112 Ambulans Şoförü Maaşları 2023

112 Ambulans şoförü maaşları 5 bin lira ile 6 bin lira arasında değişir. Görev yapılan kurum, iş yoğunluğu, deneyim, hizmet yılı ve benzeri unsurlara bağlı olarak şoförler farklı seviyede maaş alırlar.

Ambulans şoförlerinin çalışma saatleri, 12/36 kuralına göre belirlenir. Şoförler, 12 saat boyunca görev yapar ve bunun ardından gelen 36 saatlik bölümde dinlenirler. Uygulamanın bu şekilde olmasının temelinde şoförlerin araçların başına dinlenmiş olarak geçmelerinin istenmesidir. Ambulans kullanırken zinde ve dinlenmiş olunması olası riskleri minimize ediyor.

Ambulans şoförü maaşları ile ilgili verilen rakamlar tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Ve farklı unsurlara göre ambulans şoförü maaşı değişebilir. Ambulans şoförleri ne kadar alıyor, ambulans şoförleri ne kadar maaş alıyor sorunuza net bir cevap bulamadıysanız aktif olarak çalışan birinden yardım almanızı öneriyoruz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 1]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu