Kamu Maaşları

Ebelik Maaşları

Sektördeki en zor mesleklerden biri olarak görülen ebelik nedir ve ebelik maaşları ne kadardır? Sizler için ebelik mesleği ile ilgili tüm detayları bir araya getiriyoruz.

Ebe Nedir? Ne İş Yapar?

Ebe, doğum sırasında kadın doğum uzmanına yardım eden sağlık personeline verilen isimdir. Ancak tek görevinin doğuma yardım etmek olduğu düşünülmemelidir. Bunun haricinde gebeliğe ilişkin diğer süreçlerde de aktif olarak rol alıyor. Diğer sağlık çalışanlarından en önemli farkının gebelik üzerine yoğunlaşması olduğu söylenebilir.

Ebeler ne iş yaparlar, ebelerin görevleri nelerdir?

  • Gebelik düşünenleri bu konuda bilgilendirmek ve doğru bilinen yanlışları düzeltmek.
  • Gebelik döneminde olanları yakından izlemek ve her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak.
  • Anne ve babalara, hamilelik, doğum ve doğum sonrası süreç için hazırlık eğitimleri vermek.
  • Gebeliğin durumunu değerlendirmek ve riskli olabileceği durumları uzman doktora iletmek.
  • Doğum sırasında bazı tıbbi işlemleri yapmak ve doktora yardım etmek.
  • Doğumun hemen ardından bebeğin bakımı ile ilgilenmek.
  • Doğan bebek hakkında ebeveynleri bilgilendirmek.
  • Gebelik öncesi ve sonrasında psikolojik destek vermek.
  • Doğumun ardından bebeğin aşıları ve diğer sağlık işlemleri ile ilgili bilgilendirmeler yapmak.

Ebe görevleri incelendiğinde gebeliğin hemen her evresinde aktif olarak rol aldıkları görülüyor. Diğer sağlık çalışanlarına göre bu farkları hem tatlı bir heyecan duymalarına hem de büyük sorumluluk almalarına neden oluyor.

İlginizi çekebilir: çocuk doktoru maaşı ne kadar?

İlginizi çekebilir: hemşire maaşları

İlginizi çekebilir: başhemşire maaşları

Ebelik Maaşları
Ebelik Maaşları

Ebelik Maaşları Ne Kadar 2023?

Ebelik maaşları diğer devlet memurlarında olduğunda gibi Ocak ve Temmuz ayında zamlanıyor. Maaşlar, bahsedilen aylarda artmakta ve ne kadar olduğu merak şüphesiz ki meslek sahipleri tarafından merak ediliyor.

Ebeler, 657 sayılı devlet memurları kanuna tabi oldukları için alacakları zam oranı toplu sözleşme ile belirleniyor. Ancak bu oran enflasyon rakamlarını geçmez ise ebelere enflasyon farkı ödemesi yapılıyor.

Ebe maaşlarına ne kadar zam geldi sorusu enflasyon oranları ile direkt olarak ilgilidir. Ocak ayında açıklanan ve önceki yılın Aralık ayına göre hesaplanan enflasyon rakamı ile son 6 aylık enflasyon rakamı belirlenmiş oluyor. Eğer bu oran toplu sözleşmede verilen zamdan daha yüksek ise bir de enflasyon farkı ödemesi yapılıyor. Maaş zammı da böylece daha yüksek seviyede gerçekleşmiş oluyor.

Önceki yılın aynı ayına göre açıklanan Haziran enflasyonu ise Temmuz ayının hemen başında açıklanıyor. Burada da süreç benzer şekilde ilerler ve böylece ebelik maaşları seviyesi belli olur. Zam oranı enflasyon kadar olacak.

İlginizi çekebilir: PDR maaşları ne kadar oldu?

Ebe maaşları zam oranı hesaplaması genel olarak burada bahsedildiği gibi yapılıyor. Peki, 2023 yılında ebelik maaşları ne kadar zamlandı?

Toplu sözleşme ile ebelere %3 zam yapılmıştı. Ancak Haziran ayı enflasyon rakamının yüksek gelmesi sonucunda zam oranı %8,45 olarak gerçekleşti. Bu oran ile bekar olan bir ebenin aldığı maaş 5.615 TL olarak belirlendi. Buradaki rakam işe yeni başlayan ve bekar ebeler için geçerli oluyor. Derece ve kademesi yüksek, evli ve çocuklu ebelerin maaşları çok daha yüksektir. Çünkü kıdem ve derece ile maaş da yükseliyor. Bunun yanında çocuklar için devlet tarafından maaşa ek bir ödeme yapılıyor. Bütün bunlar maaşların daha da yükselmesi anlamına geliyor.

Burada yapılan zamlar ile yıllık enflasyon arasında da bir ilişki bulunuyor. 2021 yılı aralık ayında açıklanan enflasyon verisi ile yıllık oranın ne olduğu ortaya çıkıyor. Böylece memurların 2021 için alacakları toplam zam miktarı da belirlenmiş oluyor. Bu noktada aylık ortalamalara göre bir çıkarım yapılabilir.

İlginizi çekebilir: çocuk gelişimi maaşları ne kadar?

Ebelik Maaşları Ne Kadar Oldu
Ebelik Maaşları Ne Kadar Oldu

Özel Sektörde Ebelik Maaşları Ne Kadar?

Özek sektörde ebelik maaşları devlet kurumlarında görev yapan ebelere göre daha farklıdır. Kişinin hangi üniversiteden mezun olduğu, genel durumu, deneyimi ve benzeri unsurlar maaşları etkiliyor. Ancak genel olarak devlette görev yapan ebeler ile özel sektörde çalışanların yakın seviyede maaş aldıkları söylenebilir.

Özel sektörde ebe maaşları için zam oranı aralık ayı enflasyon rakamı ya da önceki aya göre olan enflasyon gibi hususlara göre belirlenmiyor. Bu noktada özel kuruluşun kendi inisiyatifi önem arz ediyor. Yapılan zam genellikle asgari ücrette meydana gelen değişime göre oluyor.

İlginizi çekebilir: diş hekimi maaşları ne kadar?

Nasıl Ebe Olunur?

Ebelik maaşları genel olarak beklentileri karşılayacak seviyede oluyor. Bundan dolayı meslek seçimi sırasında ebelik talep gören gruplar arasındadır. Peki, ebe olma şartları nelerdir?

Ebelik için öncelikle 4 yıllık bir lisans programı olan ebelik bölümünü tamamlamak gerekiyor. Bunun ardından ise KPSS üzerinden yeter bir puan alarak devlette kamu personeli olarak göreve başlanabilir.

Devlet haricinde, özel sektöründe önemli bir seçenek olduğu unutulmamalıdır. Hem devlette, hem de kamu da ebelik maaşları ve görevlerinin genel anlamda benzerlik gösterdiği ifade edilebilir.

YouTube video

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu