BankalarKredi

Kırmızı Çizgi Ne Zaman Kalkar? (Kredi Alamıyorum)

Kırmızı çizgi ne zaman kalkar, ne zaman kredi alabilirim sorusu paraya sıkışanlar tarafından soruluyor. Kırmızı çizgi banka tarafından verilir ve o kişi 5 yıl boyunca hiçbir şekilde kredi çekemez.

Bankaların, kredi kullanmak ya da kredi kartı almak gibi işlemleri yapmak isteyen müşterilerinden, yararlandıkları bu hizmetlerde geri ödeme yapacaklarına dair teminata ihtiyacı varır. Bu teminat hem bankanın parasını geri alabilmesi hem de kendi profilini ve çizgisini bozmaması için gereklidir.

Kırmızı Çizgi Ne Zaman Kalkar?

Kırmızı çizgi ne zaman kalkar diye soruyorsanız sadece net cevap ile ilgilenmeyin. Bunun için sayfamızın tamamını okumalısınız. Bu sayede hem kırmızı çizgiyi kaldıracaksınız hem de bundan sonrasında tedbirli olacaksınız.

Kırmızı çizgi banka tarafından veriliyor ve kalkma süresi 5 yıldır. Bu 5 yıl boyunca hiçbir şekilde kredi çekemezsiniz ve kredi kartı alamazsınız. Peki kırmızı çizgiyi kaldırabilir miyiz? Evet, bu sizin elinizde.

Bankalardan Kırmızı Çizgi Nasıl Kalkar?

Bankalardan kırmızı çizgi nasıl kalkar diye soruyorsanız siz de bizim tavsiyelerimizi daha önceden dinlememişsiniz. Diyelim ki şuan bankalarda kırmızı çizginiz var ve asla kredi çekemiyorsunuz.

Üstelik bir kredi kartınız da yok. Bu durumda kırmızı çizgiyi kaldırmak için tek yol, vadesiz hesaplarınızdan otomatik ödeme talimatları vermektir. Artı limiti olmayan hesaplardan faturalarınızı ödeyin ki, hesaplarınızda sirkülasyon olsun.

Böylelikle bankanız işleri yoluna koyduğunuzu görecek ve bir süre sonra size ufak imkanlar verecek. Bankanız ilk olarak artı para limiti verecek ve diğer ürünleri kademeli olarak açacaktır.

İlginizi çekebilir: Kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim

Kırmızı Çizgi Ne Zaman Kalkar
Bankadan Kırmızı Çizgi Ne Zaman Kalkar

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bir kişinin daha önce bankalarla kurduğu ilişkiler sonucundaki değerlendirme sürecinin sonucudur. Bu değerlendirme sonucunda, kişi herhangi bir bankaya bir kredi başvurusunda bulunursanız cevabı anlarsınız.

Kredi kartı başvurusunda bulunduğunuzda da, bankalar sizi bilgilendirebilirler. Kredi notu düşük olan kişilere, ödeme yapamayacağı düşünülerek kredi ya da kredi kartı verilmemektedir. Kişinin bu kredi notunu yükseltmesi de mümkündür.

İlginizi çekebilir: kredi başvurusunda istenen belgeler nelerdir?

Kredi Sicili ile Kredi notu Arasında Ne Fark Vardır?

Kredi sicili, kişilerin kredi kartı geçmişi, kredi başvuruları ve geri ödeme süreçleri hakkında bilgiler içeren ve silinmesi mümkün olmayan kalıcı verilerdir. Aslında kredi sicilleri, kişilerin borçlu olmaması durumunda 5 senede bir yenilenmektedir.

Böylece kredi notu ise, kişilerin düzenli ödeme ve bankalarla kurduğu iyi ilişkiler sonucunda yükselebilen bir değerlendirme ölçütüdür. Kredi notu uzun süre düşük olursa, kişinin yapabileceği banka işlemleri de kısıtlı olur.

Kredi sicilini oluşturan bazı faktörler vardır. Kişi bu faktörlerin hepsinin yeterliliğini sağlarsa, kredi sicili 5 sene sonra temize çıkabilir. Bu faktörler şunlardır:

 • Yeni alınan krediler kredi sicilini %11 oranında,
 • Mevcut kredi ve kredi kartı borçları %35 oranında,
 • Kredi kartı ve bu kartların borçlarını ödeme düzeni %35 oranında,
 • Kredi kullanma sıklığı %10 oranında,
 • Diğer etmenler ise, %9 oranında etki etmektedir.

İlginizi çekebilir: Adıma kredi çekilmiş mi?

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kişilerin kredi notlarını öğrenebilmeleri hem bu notları yükseltebilmeleri açısından hem de bankalara yapabilecekleri başvuruların cevapları açısından önem taşımaktadır. Kredi notu öğrenmeniz için pek çok yöntem vardır. Kişiler şu yöntemlerle kredi notlarını öğrenebilirler:

 • Banka veznelerinden ücretsiz şekilde,
 • Beyaz eşya atan bayilerden ücretsiz şekilde,
 • İkinci el ya da sıfır araba satan yerlerden ücretsiz şekilde,
 • Bankalara yapacakları kredi kartı ya da kredi başvuruları sırasında ücretsiz şekilde,
 • Findeks üzerinden cüzi bir miktar karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks aracılığıyla başka kişilerin kredi notları da öğrenilebilmektedir.
Kırmızı Çizgi Ne Zaman Kalkar
Kırmızı Çizgi Ne Zaman Kalkar

Bankalar da genellikle Findeks üzerinden sahip oldukları veri tabanı sayesinde, kendilerine başvuruda bulunan müşterilerin kredi notları hakkında bilgi sahibi olabilirler. Bu kredi notları şu şekilde değerlendirilebilmektedir:

 • Kredi notu 0 ise: Bu grup en riskli gruptur. Bu grupta bulunan kişilerin hiç kredi ya da kredi kartı kullanmadığı ve son 5 yıl içinde bankalarda aktif müşteri olmadığı düşünülmektedir.
 • Kredi notu 1 ila 699 arasında ise: Bu kişilerin bankalarla kurduğu ilişkiler düzensizdir ve kişiler gelirinden daha fazla kredi kullanımında bulunarak haklarında yasal işlem başlatılmasına da sebep olmuş olabilirler. Bankalarla yeni anlaşmalar yapmaları kabul edilmemektedir.
 • Kredi notu 1500 ila 1699 arasında ise: Kişilerin son 5 sene içinde bankalarla kurduğu ilişkiler düzenli ödemeler çerçevesinde olmaktadır ve kişilerin aldıkları kredileri karşılayabilecek maddi gelirleri vardır.
 • Kredi notu 1700 ila 1900 arasında ise: Bu grupta bulunan kişiler, en prestijli müşteriler arasında görülmektedir. Bu kişilerin kredi kartı ya da kredi borcu olmamakla beraber, bankalarla kurdukları ilişkiler de düzenli ödeme sistemi üzerinden yürümektedir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Bankalarda kırmızı çizgi ne zaman kalkar diye bir araştırma sonucu kendimi bu web sitesinde buldum başarılı ve faydalı bir makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu