Ekonomi

5500 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir

Bu yazımızda nafaka türlerini ele alarak 5500 TL maaş alan ne kadar nafaka verir sorusunu yanıtlayacağız. Eğer nafakalar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımız tam size.

Nafaka Nedir?

Çiftler dünya evine her ne kadar mutlu mesut girseler de zaman zaman anlaşmazlıklar ortaya çıkabiliyor. Bu durum aile yapısının git gide bozulmasına neden olabiliyor. Bu nedenle çiftler çözümü ayrılmakta buluyor ve mahkeme kararı ile boşanma gerçekleşiyor.

Ne yazık ki çiftler ayrıldıktan sonra sorunlar sona ermiyor. Bazı durumlarda ayrılan kadın ya da erkek maddi açıdan zorluk yaşadığı için nakdi ödemelere ihtiyaç duyulabiliyor. Bu durumda boşanılan eşin maddi durumu iyiyse karşı tarafa mahkeme kararına göre nafaka ödemesi yapması gerekiyor.

Taraflar nafaka ödemelerinde eğer anlaşmalı boşanma ise karşılıklı karar kılar. Örneğin anlaşmalı boşanma davalarında erkek kadına nafaka verecekse ve bunu 750 TL olarak belirlemişse, kadın da bunu kabul ediyorsa nafaka miktarı 750 TL olarak belirlenir.

Eğer boşanma türü çekişmeli boşanma ise mahkeme kararına göre eşin nafaka miktarı belirlenir ve karşı tarafa o şekilde ödeme yapılır.

İlginizi çekebilir: yaşlılık maaşı

İlginizi çekebilir: dul maaşı

Nafaka Neye Göre Belirlenir?

Nafakalar boşanmanın türüne göre farklı çeşitlere sahiptir. Eğer çiftler anlaşmalı olarak boşanmışlarsa ve nafaka talep edildiğinde karşı taraf onay verdiyse mahkeme bu duruma el atmaz. Ancak boşanma çekişmeli dava ile sonuçlandıysa mahkemeye göre nafaka miktarı belirlenir ve maddi durumu yerinde olan kişi nafaka ödemek zorunda kalır.

Nafaka türleri ve anlamları şu şekildedir;

  • Tedbir nafakası boşanma davası süresince verilen nafaka miktarıdır. Davayı kimin açtığına bakmaksızın ihtiyaç sahibi olan eşin durumu göz önünde bulundurulur. Bu nafaka çeşidinde geçimi sağlayacak asgari düzeyde nafaka verilmesi hükmedilir.
  • Bir diğer nafaka türü ise yoksulluk nafakasıdır. Bu nafaka türünde taraf kusurun daha fazla olmaması şartıyla geçimi için karşı taraftan süresiz olarak nafaka talebinde bulunabilir. Nafaka miktarı ödeme yapacak olan tarafın maddi gücü doğrultusunda belirlenir.
  • Bir diğer nafaka türü de iştirak nafakasıdır. İştirak nafakası çocuğum var ne kadar nafaka alabilirim diye soru yöneltenlerin almak istedikleri nafaka türleridir. Bu nafaka türünde boşanan eşlerde çocuğun velayeti kendisine verilmeyen kişinin karşı tarafa çocuğun bakım ve eğitimi için verilen nafakalardır. Gücü yerinde olan eş çocuğun bakımına ve eğitimine gücü oranında katılmak zorundadır.

Nafaka türlerini kısacağa anlattığımıza göre nafaka süresini ve 5500 TL maaş alan bir kişinin ne kadar nafaka ödeyeceğini konuşabiliriz.

5500 tl maaş alan ne kadar nafaka verir
5500 tl maaş alan ne kadar nafaka verir

Nafaka Ne Kadar Süreyle Ödenir?

Nafakalar eğer anlaşmalı boşanma söz konusu ise nafaka alan kişi yeniden evleninceye, ölünceye ya da belirlenen tarih sona erinceye kadar ödenmeye devam eder.

Eğer nafakalar çekişmeli boşanma sonucuna göre verilecekse alacaklı kişi evlenene kadar, ölüm gerçekleşene kadar veya nafaka ödeyen kişinin maddi yükümlülüğü ortadan kalkana kadar ve ölene kadar devam eder. Eğer nafaka alan kişi resmî nikah kıymadan hukuki tabirle haysiyetsiz bir yaşam sürerse ve bu kanıtlanırsa da nafaka sona erer.

5500 tl maaş alan ne kadar nafaka verir
5500 tl maaş alan ne kadar nafaka verir

5500 TL Maaş Alan Ne Kadar Nafaka Verir?

5500 TL maaş alan bir kişi eğer anlaşmalı boşanma ile ayrıldıysa kendi aralarında belirlenen tutar kadar nafaka öder.

Eğer kişi çekişmeli boşanma ile boşandıysa alt limit olan %25 oranında nafaka öder. Yani bu rakam 5500 TL maaş alan kişi için aile mahkemeleri tarafından 1.062 TL olarak belirlenmiştir. Kişinin gelir düzeyi arttıkça buna bağlı olarak verilecek nafaka miktarı da artış gösterir. Yani asgari ücretle çalışan bir kişi ile yüksek gelire sahip olan bir kişinin vereceği nafaka miktarı aynı olmadığı gibi oranı da aynı olmaz.

Çocuğa nafaka neye göre belirlenir?

Çocuğa nafaka eşin maddi durumuna, bakım ve eğitim ihtiyaçlarına göre belirlenir.

Boşandıktan sonra nafaka ne kadar devam eder?

Nafaka alan kişinin ölmesi, yeniden evlenmesi, maddi durumunun iyileşmesi durumunda ve nafaka veren kişinin maddi durumunun kötüleşmesi ya da ölmesi durumunda nafaka verilmez ve sona erer.

Boşanan kadına nafaka verilir mi?

Boşanan kadınlara ihtiyaç sahibi ise nafaka ödemesi yapılır.

Boşanan erkek nafaka ödemek zorunda mı?

Eğer çiftler nafaka ödemesini karşılıklı olarak reddetmiş ise erkek nafaka ödemek zorunda değildir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 1]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu