Medikal

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Cilt Bakımı Hakkında Her Şey!

Sigarayı bıraktıktan sonra cilt bakımı nasıl yapılır ve etkileri nelerdir gibi sorularınıza yönelik bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra sigara kullanmanın cildinize verdiği zararlar sizleri hayrete düşürecek. Cildinizin bu süreçte nasıl bir bakıma ihtiyaç duyduğunu anlamak için okumaya devam edin!

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ciltteki Değişiklikler

Sigarayı bıraktıktan sonra cilt bakımı sürecinizde sigaranın vücudunuza açmış olduğu olumsuz etkilerin önüne geçmek için çalışmalar yaparak başlamalısınız. Bu kötü alışkanlığı bıraktıktan sonra sigara içen bir bireyin yüzü kullanımından dolayı nemsiz kalacağı için farklı ve kötü bir görüntüye sahip olacaktır. Bu tarz durumlarla karşılaşan kullanıcı sigarayı bıraktığı zaman içerisinde destek olarak nemlendirici kremlerin kullanımı ve bol su tüketimi ile cildinin kendine gelme sürecini hızlandıracaktır.

Sigarayı bıraktıktan sonra cilt yenilenir miSigarayı bıraktıktan sonra cilt yenilenir mi
Sigarayı bıraktıktan sonra cilt yenilenir mi

Sigara tüketiminin çoğunda görülen genel bir rahatsızlık olarak ise cildin kendini onarımını yavaşlattığı da bilinmektedir. Cilt üzerinde olan yaraların, sivilcelerin geç iyileşmesinin sebebinin temelinde bunun yattığı bilinmelidir. Cilt bakımınız için yapmanız gerekenler kendinize uyku düzeni oluşturmak, cildiniz için destek sağlayacak nemlendiriciler kullanmak ve gün içerisinde bol su tüketmek olarak özetleyebiliriz.

Sigarayı bıraktıktan sonra cilt üzerinde olan değişiklikler sorusunu ele alacak olursak; Sigarayı bıraktığınız evrede cildiniz yavaş yavaş hava almaya başlar daha sonra, sigarayı tamamen bıraktığınız zaman öncelikle damarlarınızda ki tıkanıklık ve daralma etkisi yok olur.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Cilt Ne Zaman Düzelir?

Sigara kullanımının cilde çok fazla zararlı etkileri olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Sigara kullanımının yan ve olumsuz etkilerini uzun vadede görürüz fakat sigarayı bıraktığınız andan itibaren vücudunuz kendini yavaş yavaş düzeltmeye ve onarmaya başlayacaktır.

Sigara kullanımı vücudunuzun çeşitli yerinde olumsuz etkiler ve izler bırakır.  Sigara kullanımından kurtulduktan sonra cildiniz daha güzel görünür. Sigarayı bıraktıktan cilt bakımı sonrası sonra cildiniz hemen harekete geçerek kendini düzeltmeye başlar. Ek olarak kendiniz de cildinizi düzeltmek için sağlıklı bir yaşam seçerseniz bu işlem daha hızlı bir şekilde sonuçlanır.

Sigara bıraktıktan 1 hafta sonra aynaya baktığınız da cildinizin daha diri göründüğünü fark edeceksiniz. Sadece cilt olarak da değil ağzınızda oluşan o kötü tat, dişlerde sararma gibi kötü olumsuz etkiler de kısa süre içinde ortadan kalkacaktır.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Cilt Kendini Yeniler Mi?

Cildin en çok hassas olan bölgesinden bir tanesi olan gözaltlarınız sigaranın verdiği olumsuz ve kötü etkilerden en kolay arınan yerdir. Sadece sigara içen insanlar olarak konuyu ele almamanız bir noktada yanlış olacaktır. Sigara içenler kadar zararlarından etkilenen bir kitle daha var bu kitlenin genel adı pasif içicilerdir.

Pasif içiciler olarak adlandırdığımız kitlede ki bireylerin sigara kullanımı olmasa dahi sigara dumanına maruz kaldıkları için ciltlerinde bozulmalar olduğu saptanmıştır. Özellikle dikkat edilmesi bir nokta olarak anne adaylarının karnında ki bebeğin sağlıklı büyüyüp, gelişimi için ekstra bir özen göstermesi gerekmektedir. Özellikle genç yaşlarda olan anne adaylarının cildinde oluşan erken yaşlarda kırışıklık, cilt renginin değişmesi gibi birçok etkiye yol açtığı gözlemlenmiştir. Bu yüzden daha yaşlı bir görünüme sahip olacaksınız.

Sigarayı bıraktıktan sonra cilt bakımı evresine geçtiğiniz an itibariyle cildiniz kendini yenilemeye ve onarmaya başlayacaktır. Yaşantınız boyunca sigara içtiğiniz süreç boyunca cildiniz kendi sağlığını kaybetmektedir ve bu durum gözünüz kendi görüntünüze alıştığı için siz farkında olmadan gerçekleşecektir. Geri dönüp kendinize ait fotoğraflarınıza baktığınızda aynı kişi olmadığınızı farkına varacaksınız.

Cildiniz sigara kullandığınız süreç boyunca ne kadar çok hasar görmüş olsa dahi siz sigarayı bıraktığınız andan itibaren cilt tekrardan kendini yenileme ve onarma işlerine başlayıp, zehri vücudunuzdan atacaktır. Hiçbir şey için geç değildir bu yüzden eğer ki sigara kullanıyorsanız sigarayı bırakmak için kendinize fırsat tanımalısınız. Sigara sizlere ne kadar olumsuz etki getirdiyse cildinizde bu duruma o derece onarmaya ve düzeltmeye başlayacaktır.

Cildinizin ihtiyaç duyduğu şey aslında oksijendir ve sigara kullandığınız süreç boyunca kimyasal soluduğu için belirli ihtiyaçlarını ve besinleri alamaz. Bu yüzden dudağınızda gözaltlarınızda  morarma, renginizin soluk görülmesi vücudunuzun neredeyse her yerinde kırışıklıklar ve erken yaşlanma meydana gelir. Bütün bu saydığımız ve saymadığımız olumsuz etkilerin çözümü tabi ki mevcut.

Cildiniz kendini yenileme özelliğine sahip olduğu için sigarayı bıraktıktan sonra cilt bakımı sayesinde yenileme ve onarma işlemine başlayacaktır. Tabii ki bunu uygun beslenme ve bol su tüketimi ile desteklerseniz daha hızlı bir sonuç elde edebilirsiniz.

Sigarayı bıraktıktan sonra cilt bakımı
Sigarayı bıraktıktan sonra cilt bakımı

Sigarayı Bırakmanın Cilde Faydaları

Sigarayı bıraktıktan sonra cilt bakımı uygulamalarının ve zararlı maddelerden uzak durmanın cilde faydası olan birçok etkinin gözlemlendiğini sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu etkilerin neler olduğunu inceleyecek olursak eğer;

  • Gözlerin aydınlanması: Cildin en hassas yeri olan gözaltları sigara dan en fazla ve en kolay etkilenen aynı zamanda bu kötü etkilerden en çabuk kurtulacak olan yerlerden biridir. Sigarayı bırakmak, göz çevrenizdeki kötü cildin düzelmesi ve gözlerinizin daha parlak olmasını sağlayacaktır.
  • Kırışıklıkların oluşum hızının azalması: Sigara vücudunuzun neredeyse her yerinde gözle görülür kırışıklıklara neden olur. Sigara dumanının içinde olan binlerce kötü ve size ciddi miktarda zarar veren kimyasallar cilt yapınızın önemli bileşenlerinin hasarlanmasına sebep olur. Bir diğer olumsuz etkide nikotinin cilt damarlarında daralma yapması sonucu cildin kan akımını azaltmasıdır. Cildinize verdiği diğer ciddi etki ise, hücrelerinize giden gerekli yapıların azalması. Bu azalma sonucunda cildinizin yıpranması ve kırışmaya başlaması. Sigarayı bıraktıktan sonra cildiniz hava alacağı için kırışıklıklarınız düzelecek.
  • Göğüslerin dikleşmesi: Sigara kullanımı vücudunuzda oluşan dengeyi ve yapısını bozduğu için göğüste sarkmalar meydana getirir. Sigara meme kanserine yol açan en temel sebeplerden biridir. Sigarayı bıraktıktan sonra vücudunuz kendine geleceği için bu etkiler de ortadan kalkacaktır.
  • Dudak, dil ve diş etlerinin tekrar kazanılması: Sigara içen insanların, sigaranın içinde bulunan maddeler dolayısıyla ağızları kötü kokar. Dişlerini ne kadar temiz tutmaya çalışılarsa çalışsınlar sigara yüzünden sarı bir görünüme sahip olur. Bu sayede diş etleri kimyasala maruz kaldığı için deforme olur ve sağlık sorunlarına yol açar. Sigaradan içmeyi bırakınca kısa bir süre içinde bunların düzeldiğini hissedeceksiniz.
  • Tırnak ve parmaklarınızdaki sağlıksız renkten kurtulma: Sigaradan çıkan kimyasal dolu duman yüzünden sigara tutan parmaklarınız da ve tırnaklarınız da gözle görülür sararmalar meydana gelir. Bu da sizin dış görünüşünüzü ciddi oranda olumsuz etkilemiş olur. Sigarayı bıraktıktan sonra bu kötü görüntüden kurtulmanız oldukça basit olacak.
  • Saçların parlak görünüme kavuşması: Sigarada bulunan sizin için çok fazla zararlı kimyasal zehir içeren maddeler, saç hücrelerinizi kötü yönde etkiler. Saçlarınızın uzamasını zayıflatır ve yavaşlatır, dökülmesini ise arttırır. Sigarayı bıraktıktan sonra saçlarınız artık daha parlak ve daha uzun olacak.

Hepinizin bildiği üzere sigara bağımlılık yaratan kötü alışkanlıkların listesinde ilk sırada yer almaktadır. Sigaranın istatistiklerine bakıldığında Türkiye de üzerinde yaşayan 15 milyon kişi sigara içmektedir. Sigaranın bahsetmiş olduğum bu zararlarından korunmak için en iyi olanı hiç başlamamaktır.

Sigara kullanımın günlük yaşantınıza yaratmış olduğu birçok olumsuzluktan ve cildinize verdiği zararlardan sonra sigara bakma konusunda adımlarınızı atmaya başlamalısınız. Sigarayı bıraktıktan sonra cilt bakımı ile vücudunuzu bir yenilenme sürecine sokabilirsiniz. Kendinize tanımış olduğunuz bu fırsat ne kadar erken olursa kendi sağlınız için yararları o kadar çok olacaktır. Buna rağmen hiçbir şey için geç kalınmış olmadığını bilmeniz gerekmektedir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Ceyda Ercoşgun

Cümlelerin mucizesine inanan, özgün içerikler üreten bir diyetisyen adayıyım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu