Özel Sektör Maaşları

Pazarlama Müdürü Maaşları

Pazarlama müdürü maaşları ne kadar, pazarlama müdürü ne iş yapar, nasıl pazarlama müdür olunur? Pazarlama müdürlüğü hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz.

Pazarlama Müdürü Nedir?

Özel sektörde bazı pozisyonlar firmalar için büyük bir öneme sahiptir. Bu pozisyonlardan biri sizin de tahmin edebileceğiniz gibi pazarlama müdürlüğüdür. Pazarlama müdürleri özel sektörde faaliyet gösteren firmaların “pazarlama departmanlarında” yönetici olarak görev alırlar.

Pazarlama uzmanları ile birlikte şirketin geleceğe yönelik pazarlama stratejilerinin belirlenmesinde, satış hedeflerinin belirlenmesinde ve rakiplerin pazarlama hedefleri hakkında çalışmalar yapmak gibi görevleri olan bu kişilerin firmaların büyümesinde önemli payları vardır.

Pazarlama müdürlüğü tek başına bir pozisyon değildir. Bu koltukta oturmak isteyen kişilerin çalışmalar yaptığı firmanın bütün departmanları ile koordinasyon sağlaması gerekir. Çünkü özel sektörde yer alan firmaların tek amacı gelirlerini bir adım öteye taşımaktır.

İlginizi çekebilir: reklamcılık maaşları

Pazarlama Müdürü Ne İş Yapar?

Pazarlama müdürleri bağlı oldukları işletmenin pazarlama departmanlarında yönetici olarak görev alırlar. Ancak bu yöneticiler diğer yöneticilerden farklı olarak sürekli personeller ile iç içedir. Çalışma şekillerine baktığımızda halka ilişkiler ya da müşteri ilişkileri departmanlarında bulunan bir personel gibi olduklarını görüyoruz.

Pazarlama müdürlerinin başlıca görev ve sorumluluklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Firmanın pazarlama departmanını yönetmek
  • Aynı sektörde bulunan rakip firmalar hakkında araştırma ve analizler yapmak
  • Firmanın pazardaki konumunu güçlendirmeye yönelik çalışmalar yapmak
  • Reklam çalışmalarını incelemek
  • Halka ilişkiler departmanı ile birlikte geleceğe yönelik çalışmalar yapmak
  • Pazarlama için bütçe belirlemek
  • Firmanın piyasalardaki raporlarını analiz etmek
  • Ürün geliştirme ve sunumlarında diğer departmanlar ile çalışmak
pazarlama müdürü maaşları ve görevleri nelerdir
pazarlama müdürü maaşları ve görevleri nelerdir

Pazarlama Müdürü Olmak İçin Hangi Eğitim Alınmalı?

Pazarlama müdürü olmak için üniversitelerin İktisat, İşletme ve Mühendislik fakültelerinde yer alan 4 yıllık lisans bölümlerinden birini tamamlamak gerekiyor. Ancak buradan mezun olmak pazarlama müdürü koltuğuna oturmak için yeterli değildir.

Bir kişi yukarıdaki fakültelerin bölümlerinden mezun olsa dahi mevcut bilgisiyle pazarlama müdürlüğü koltuğuna oturamaz. Buradan mezun olan kişi en azından yüksek lisans yapmalı ve kısa süre de olsa pazarlama alanında tecrübe kazanmalıdır.

Firmalar bünyesinde çalıştırmak istedikleri kişilerin tecrübeli ve deneyim sahibi olmasını istediğinden dolayı bu pozisyonda çalışmak kişileri olabildiğince kendini geliştirmesi gerekir. Tabi bunun yanı kişinin yanında şansının da olması gerekiyor ?

Ayrıca, lojistik müdürü, banka müdürü ve yazı işleri müdürü maaşları da dikkatinizi çekebilir.

pazarlama müdürü maaşları ne kadar
pazarlama müdürü maaşları ne kadar

Pazarlama Müdürü Maaşları 2023 Ne Kadar?

Daha önce de dediğimiz gibi pazarlama müdürlüğü pozisyonu özel sektör için geçerli olan bir kavramdır. Hal böyle olunca pazarlama müdürlerinin maaşları da kendi içerisinde farklılık gösteriyor.

Şu an ülkemiz şartlarında ortalama bir pazarlama müdür maaşı 10 bin TL seviyelerindedir. Tabi bunlar en düşük ücretler. Firmanın büyüklüğü ve kişinin tecrübesi artış gösterdikçe beraberinde alınan maaşlar da yükseliyor. Büyük işletmelerde çalışan pazarlama müdürleri 50 bin TL’ye kadar maaş alabiliyor.

Pazarlama müdürü maaşları ne kadar konulu yazımızın sonuna geldik. Eğer özel sektördeki diğer pozisyonlar hakkında merak ettiğiniz başka hususlar varsa daha önceden paylaştığımız diğer içeriklere göz atmanızı öneriyoruz.

Pazarlama müdürü olmak için hangi bölüm?

Pazarlama müdürü olmak için İktisat, İşletme ve Mühendislik fakültelerinde okutulan bölümlerden uygun olanını seçmek gerekiyor.

Satış müdürü maaşları ne kadar?

Satış müdürü maaşları 10 ila 15 bin TL civarındadır.

Pazarlama Müdürü neler yapar?

Pazarlama müdürleri bağlı oldukları firmanın gelirini arttırmaya yönelik çalışmalar yürütür.

Dijital pazarlama uzmanı ne kadar maaş alır?

Dijital pazarlama uzmanı yeni bir meslek olduğu için maaşlar henüz belirli bir çizgide değildir. Ancak iyi bir şirkette çalışan dijital pazarlama uzmanı 10 bin TL kadar maaş alabilir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu