İnşaat

Su Kontrası Nedir? Su Kontrası Fiyatları ve Ölçüleri

Bu yazımızda su kontrası nedir ve su kontrası türleri ve su kontrası fiyatları ne kadardır soruları üzerine bilgiler vereceğiz. İnşaat sektöründe kullanılan belli başlı yapı malzemeleri var. Bunlar içerisinde en önemli yapıların başında şüphesiz kontrplaklar geliyor.

Çatıdan iskeleye, zemin döşemesinden desteklere kadar pek çok alanda bu yapı malzemeleri kullanılmakta. Ancak bu kontrplaklar kendi arasında farklı türde olduğu için kullanım amaçları da değişiklik gösteriyor.

Su Kontrası Fiyatları ve Özellikleri Nelerdir?

Su kontrası normal kontrplaklar ile büyük oranda benzerlik gösterir. Ancak bu kontrplak türü adından da anlaşılacağı üzere su çekmesi muhtemel olan yerlerde kullanılır. Dayanıklı yapı ağaçlarından elde edilen ve çoğunlukla kayın kontrplaklar en dayanıklı su kontrplaklarının üretiminde kullanılır.

Bu kontrplak türü yapının herhangi bir yerinde suyun yoğun olması beklenen yerlerde tercih edilir. Bu kontrplak çeşidi üretilirken dayanıklı ağaçlar tercih edilirken aynı zamanda sağlamlığı çekme ve şişme önlemek için özel tutkallar ile kaplanmaktadır. Bu sayede su kontraplak daha dayanıklı bir şekilde kullanılmakta.

İnşaat sektöründe sıklıkla kullanılan kontrplak ürünleri içerisinde önemli bir yere sahip olan su kontrplağı o kadar dayanıklı ve o kadar sık katmanlı olmalıdır ki katman sayısı sayesinde yapının sudan zarar görme olasılığı o kadar az olsun.

Kullanılan kontrplakların katman sayısı ne kadar fazla olursa ve dayanıklılığı ne kadar fazla ise mukavemeti o kadar iyi olacaktır. Bu nedenle iç ya da dış mekan fark etmeksizin en iyi kalitede ve katman sayısında su kontrplağı kullanılmalıdır. Bu noktada yapıda görevli olan çalışanlar hesaplama yaparken katman sayısı1/ ne kadar su kontrası ölçüleri kullanarak bu yapı malzemesinden faydalanmalıdır.

Su Kontrası Fiyatları
Su Kontrası Fiyatları

Su kontrası kullanılan yapılarda dışarıdan gelebilecek hemen hemen her etkiye karşı dayanıklılık sağlanmış olur. Dayanıklı olan yapılar da içinde bulunan kişiler için güvenli bir ortam sağlarken aynı zamanda yapıların daha uzun ömürlü olmasını sağlamakta. Özellikle çatı gibi yapı birimlerinde bu ürünlerden kullanmak en kötü hava koşullarında bile en iyi korumayı sağlamakta.

Su Kontrplağı Alırken Nelere Dikkat Etmelidir?

Yapı sahipleri su kontrplağı alırken öncelikle kontraplak hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmalıdır. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki bir su kontraplağı satın alınırken WBP tutkalı ile katmanların bir araya getirilip getirilmediğinin bilinmesi gerekmekte.

Bu ürünler tekne imalatında ve yapılarda çok sık kullanıldığı için güvenli bir ortam oluşturmak adına bu tutkalın olup olmadığına dikkat edilmelidir. Çünkü bu tutkal sayesinde kontrplak daha dayanıklı bir hale gelmekte. Ayrıca kullanılan ağacın da dayanıklı bir ağaç türü olup olmadığının bilinmesi gerekir.

Örneğin kayın ağaçları en dayanıklı ağaç türlerinden oldukları için yapılarda kayın su kontrası daha çok tercih ediliyor. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde mekanik özellikleri ile çivi kullanımını kolaylaştırırken dışarıdan gelecek etkilere karşı da koruma sağlayacaktır.

Çünkü yapılarda dayanıklılığı belirleyen hususlardan biri de çivi ve vida tutma yeteneğidir. Kaliteli bir su kontrasına sahip olmak için katalog öztürk kontrplak ürünlerini daha yakından tanımak için kataloğumuzu inceleyin.

Su Kontrplaklarının Özellikleri Nelerdir?

Yaptıracağı yapıda su kontrası kullanmak isteyen kişiler bu yapı malzemelerinin özelliklerini merak eder. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki su kontrası türleri ve boyutları değişiklik gösterdiği için birazdan sıralayacağımız özellikler değişiklik gösterebilir. Örneğin kayın su kontrası ile marin kontrplak arasında ya da 12mm su kontrası ile 8mm su kontrası arasında farklar olabilir. Su kontrplaklarının başlıca özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Klasik kontralara oranla daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. 2 el su kontrası kullanıldığında dahi en dayanıklı yapılar ortaya çıkarmak mümkün.
  • Dış mekanlarda kullanıldığında yapılar her türlü mevsim koşuluna uyum sağlayabiliyor.
  • Diğer kontralarda görülen küflenme, paslanma, yıpranma ve aşınma gibi problemler görülmez. Bu nedenle uzun süreli kullanım mümkün olmakta.
  • Marin, huş ve kayın gibi suya karşı dayanıklı ağaçlardan üretildikleri takdirde başta su olmak üzere her türlü dış etkiye dayanıklılık gösterir.
  • Ekonomiktir, tekrar kullanılabilir ve çevreye karşı zarar vermez.
  • Tekne, reklam panoları ve çatı yapımında sıkça tercih edilir.

8 mm Kayın Marin Kontrplak Su Kontrası Fiyatları

Kayın kontrplaklar sert mukavemetli bir ağaç olduğundan dolayı su ile temas ettiği her alanda kullanılır. Kayın marin su kontrası reklam panolarında, araç kasalarında ve çatılarda rahatlıkla kullanılabilir. Fiyatını merak edenler için ise 8 mm su kontrası fiyatları aşağıda yer alıyor;

8 mm Kayın Marin Kontrplak Fiyatı
Ürün Fiyatı
8 x 2200 x1700 mm Plaka Fiyatı 221 + KDV

Rahatlıkla kullanabileceğiniz bir ürün olan 8 mm kayın marin kontrplaklar, su görebilecek her yerde kullanabilirsiniz. Fiyatlar değişiklik gösterebilir ancak ortalama fiyatı yukarıda ki gibidir.

 

Su Kontrası Nedir
Su Kontrası Örnekleri

Su Kontrplak Fiyatı

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki bu yapı malzemeleri farklı tür ağaçlardan üretildiği için ve boyutları farklılık gösterdiği için fiyatlar değişiklik göstermekte. Örneğin 15 mm su kontrası fiyat olarak 8 mm su kontrası fiyatlarına oranla daha pahalıdır.

Yine aynı şekilde başka bir örnekle su kontrası fiyatları İkitelli semtinde başka bir semte göre daha pahalı ya da daha ucuz da olabilir. Yani kısaca bu ürünlerin fiyatlarında belirli bir aralık yoktur. Ancak ortalama olarak kayından üretilen kontrplakların ülkemizdeki fiyatları şu şekildedir;

Su Kontrplak Fiyatları 2023
Ürün Fiyatı
4 mm Kayın Marin Kontrplak 135,00TL
6 mm Kayın Marin Kontrplak 200 ₺ 210,00TL
8 mm Kayın Marin Kontrplak 221 ₺ 221,00TL
10 mm Kayın Marin Kontrplak 273 ₺ 273,00TL
12 mm Kayın Marin Kontrplak 328 ₺ 328,00TL
15 mm Kayın Marin Kontrplak 410 ₺ 410,00TL
18 mm Kayın Marin Kontrplak 492 ₺ 492,00TL
20 mm Kayın Marin Kontrplak 546 ₺ 546,00TL
30 mm Kayın Marin Kontrplak 850 ₺ 850,00TL

Su Kontrası Ne Kadar Sağlıklı?

Su kontrası sağlık açısından her hangi bir yabancı etken maddesi bulunmuyor ve sağlığınıza herhangi bir zararı yoktur. Ayrıca Gazbeton fiyatları yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Yazımızda sizlere su kontrası, su kontrası fiyatları (yukarıda), su kontrası nedir ve su kontrası ölçüleri hakkında bilgiler verdik. Su kontrası güncel fiyatlarını yine sitemizden bulabileceğiniz gibi, diğer güncel fiyatlara da ulaşabilirsiniz.

YouTube video

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu