Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Resim Öğretmeni Maaşı 2022, Özel Okullarda

Resim öğretmeni maaşı ne kadar? Görsel sanatlar öğretmeni ne kadar maaş alır? Resim öğretmeni nasıl olunur? Bu soruların cevaplarını ve resim öğretmenliğine dair diğer detayları sizler için araştırdık.

Resim Öğretmeni Maaşı 2022

Resim öğretmeni maaşı, 5.800 TL ile 7.400 TL arasındadır. Devlet okullarında görev yapan görsel sanatlar öğretmenleri 5.500 TL alırken, özel okullardaki öğretmenler ise 6.300 TL alır. Bu rakamlar ortalama olup farklı unsurlara göre değişiyor.

Devlet okullarında görev yapan resim öğretmeni maaşları 6.300 TL ile 7.300 TL arasındadır. Göreve yeni başlayan ve bekar olan bir öğretmenler yaklaşık 6.100 TL maaş alır. Hizmet yılı yüksek ve deneyimli olan bir öğretmenin maaşı ise 6.200 TL üzerindedir.

Devlette görev yapan resim öğretmenlerinin maaşları; BES kesintisi, ek ders ücreti, medeni hal, çocuk sayısı, yabancı dil ve eğitim seviyesi gibi unsurlara göre değişir.

resim öğretmeni maaşı
resim öğretmeni maaşı

Özel okullarda görev yapan resim öğretmenlerinin maaşları ise 5.700 TL ile 6.100 TL arasındadır. Özel okullarda maaşları etkileyen temel unsurlar öğretmenin deneyimi ve görev yaptığı kurumun maaş politikasıdır. Deneyimi yüksek olan öğretmenler her zaman daha yüksek maaşlar alır. Yeni mezun olan öğretmenler ise özel okullarda asgari ücret seviyesinde maaş alıyor.

2022 Yılında Resim Öğretmeni Maaşı Ne Kadar Oldu?

Resim öğretmeni maaşı 2022 yılında devlet okullarında ortalama 5.800 TL, özel okullarda ise ortalama 3.800 TL olmuştur. Yapılan zamların ardından ortaya çıkan güncel rakamlar bu şekildedir.

Devlette görev yapan görsel sanatlar öğretmenleri için girilen ders sayısı büyük bir önem taşıyor. Girilen ders sayısı ne kadar fazla ise alınan ek ders ücreti de o kadar fazla olacaktır. Görsel sanatlar öğretmenleri maaşları karşılığında haftalık 15 saat derse girer. Bunun üzerindeki ders saati için ek ders ücreti alır. Haftada 25 saat derse giren bir öğretmen aylık 1.250 TL üzerinde ek ders ücreti alır. Haftalık 30 saate giren öğretmen ise aylık 1.750 TL’den fazla ek ders alır.

Devlet kadrolarında bulunanlar Ocak ve Temmuz olmak üzere yılda iki defa zam alıyor. Zam oranı ise son 6 aylık enflasyon rakamlarına göre yapılıyor. Memur zamları için yapılacak zam oranları normalde toplu sözleşmeyle belirleniyor. Memur maaşlar zammı için esas olan 2 yılda bir yapılan toplu sözleşmedir. Ancak belirlenen oranın enflasyonun altında kalması durumunda zam oranı enflasyon oranına göre belirleniyor.

İlginizi çekebilir: müzik öğretmeni maaşı

İlginizi çekebilir: turist rehberliği maaşları

İlginizi çekebilir: Türkçe öğretmeni maaşı

https://www.youtube.com/watch?v=ixjW5l5NIyA&ab_channel=Livaviart

Aralık ayı enflasyon oranının açıklanmasının ardından Ocak ayında yapılacak zam oranı belli olmuştu. Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandıktan sonra ise Temmuz ayına ilişkin zam oranı belli oldu. Buna göre maaş zammı %8,45 olarak gerçekleşti. %8,45 oranında zam yapılmasının ardından maaşlar ortalama olarak 490 TL ile 750 TL arasında arttı.

Resim öğretmenleri 2022 yılında toplamda yaklaşık %16 oranında maaş zammı aldı. Öğretmenler, her ayın 15’inde zamlı maaşlarını alacak. Buradaki zam oranı, ek dersleri de aynı şekilde etkiledi. Böylece ek derslere de zam gelmiş oldu.

Özel okullarda görev yapan öğretmenlerin maaşları ise asgari ücret zammına göre şekilleniyor. Bilindiği gibi Ocak ayından geçerli olmak üzere asgari ücrete %21 oranında zam yapıldı. Böylece asgari ücret alan öğretmenlerin maaşları da bu oranda yükseldi.

Resim öğretmeni maaşları ne kadar oldu sorusunun cevabı bu şekildedir.

özel okullarda resim öğretmeni maaşları
özel okullarda resim öğretmeni maaşları

Özel Okullarda Resim Öğretmeni Maaşı

Özel okullarda resim öğretmeni maaşı, ortalama 4.300 TL’dir. Göreve yeni başlayan öğretmenler asgari ücret alırken, deneyimli olanlar ise 5.300 TL üzerinde maaş alıyor. Buna karşın özel okullardaki öğretmen maaşları devlet okullarına göre daha düşük seviyededir.

Özel okullar, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden öğretmen alımı yapıyor. Özel okullarda öğretmenlik yapmak isteyenler her devlet kurumları arasında yer alan bu kuruma başvuru yapabilir. Veya yayınlanan ilanları takip edebilir.

Resim öğretmenliği devlet okullarında ücretli öğretmenlik statüsünde de yapılıyor. Bu şekilde öğretmenlik yapanlar girdikleri ders başına ücret alır. Örneğin; haftalık 30 saat derse giren bir öğretmen, haftalık 750 TL ücret alır. Aylık ücret ise ortalama 2.800 TL seviyelerinde olur. Ancak daha az derse girilmesi durumunda alınan maaşlar da düşüyor.

Resim öğretmeni maaşı ile ilgili genel detaylar bu şekildedir. Ancak sadece bilgilendirme amaçlı olarak paylaşılan görsel sanatlar öğretmeni maaşları farklı unsurlara göre değişebilir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu