Fiyatlar

Sussex Tavuk Fiyatları 2022 ve Speckled, Light

Sussex tavuk fiyatları, bu tavuk türlerini beslemeyi düşünen herkes tarafından sıkça araştırılıyor. Beslenmeye en uygun ve yatkın tür olan Sussex tavuk çeşitlerinin güncel fiyatlarını ve detaylarını merak edenler için hazırladık. Tüm ayrıntılara hemen içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Sussex Tavuk Fiyatları Çok Ucuzladı, Kaçırmayın!

Sussex tavuk fiyatları türlerine göre değişkenlik gösteriyor. Genel olarak en uysal ve tüm çevre koşullarına rahatça ayak uyduran tür olarak dikkat çekiyor. Aynı zamanda bu tür özellikleri nedeniyle en sık beslenen tavuk türüdür. Sussex tavuklarının kendi içinde sekiz farklı türü mevcuttur. Her türünün özellikleri ve fiyat detayları da değişkenlik gösteriyor. Ancak en yaygın beslenen tür ise çift yönlü beslenebilen ve son derece uysal olarak bilinen light Sussex türüdür.

sussex cinsi tavuk fiyatları
sussex cinsi tavuk fiyatları

Sussex Tavuk Özellikleri

En sık beslenen tür olan Sussex tavuklarının özellikleri dikkat çekiyor. Özellikleri beslenmeye yatkın olduğu için tercih ediliyor. Kısaca öne çıkan temel özellikleri ise şu şekildedir;

 • Sussex ırkı diğer tavuk ırklarına nazaran hastalığa karşı çok daha dirençlidir.
 • Yumurta verimi açısından en verimli türdür. Çünkü kış aylarında bile yumurtlayabiliyor.
 • Sussex’in bir diğer öne çıkan özelliği ise kolay uyum sağlayabilen insanlara zorluk çıkarmayan bir tür olmasıdır.
 • Tavuk olarak yıl içerisinde bir iki defa kuluçkaya yatarak yumurtlayabilme özelliği taşır.
 • Yumurta tavuğu olarak bilinen Sussex türünün civciv yarkalık süresi de diğer türlere göre çok daha kısadır.
 • Yetişkin Sussex tavukları ortalama olarak 3-3,5 kilogramdır.
 • Sussex horozları ise 4-4,5 kilogram arasında değişmektedir.

Tüm bu özelikleri bir arada sunan Sussex tavukları besiciler tarafından en çok da yumurta tavuğu olması nedeniyle tercih ediliyor.

Bu arada Rus finosu sahiplenmek isterseniz Rus finosu fiyatı 2022 sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

Sussex Yumurta Rengi

Sussex tavukları genel olarak krem rengi ile açık kahverengi arasında değişen renk tonlarında büyük boy large yumurta yumurtlarlar. Sussex tavuklarının sekiz türünde de genel olarak açık kahve tonlarında yumurtalar görülse de nadir olmakla birlikte bazı türlerinde açık yeşil renk yumurtlayan seçenekleri de görmek mümkündür. Hatta son dönemlerde artık daha çok yeşil renk yumurtlayan Sussexlere denk gelindiğini söylemek de yanlış olmayacaktır.

sussex tavuk fiyatları
sussex tavuk fiyatları

Öte yandan, lohman tavuk fiyatları da ilginizi çekebilir.

Light Sussex Tavuk Fiyatları

Kümes hayvancılığı yapanlar tarafından Sussex tavuk türleri sıkça tercih ediliyor. Bu türler arasında yer alan light türü ise oldukça dikkat çekiyor. Ülkemizde yaş ve durumuna göre light sussex cinsi tavuk fiyatları şu şekilde yansıyor;

 • 7-20 günlük civciv light sussex tavuk fiyatı (adet): 20 TL
 • 20-30 günlük light sussex civciv fiyatı (adet) :30 TL
 • 30-60 günlük light sussex civciv fiyatı (adet) :100 TL
 • Kuluçkalık yumurta fiyatları (adet) :10 TL

Sussex tavuk türleri arasında en sık tercih edilen bir diğeri ise Speckled türü olarak biliniyor. Genel olarak Speckled Sussex tavuk fiyatları ise 10-20 TL arasında değişmektedir. Hatta son zamanlarda sekiz türü arasında en çok tercih edilen tür olarak da dikkat çekiyor.

Sussex Tavuk Kaç Haftada Yumurtlar?

Sussex tavuk cinsleri en çok yumurtlayan cins olarak biliniyor. Buna göre yıllık ortalama 200-280 arasında yumurtladıkları görülüyor.

Sussex Yumurta Tavuğu Mu?

Sussex tavuk türleri beslenmeye uygun yumurta tavukları olarak bilinir. Yumurta verimi açısından en çok öne çıkan tür olduğunu söylemek de mümkündür.

Sussex Tavuk Gurk Olur Mu?

Sussex tavuk gurk olmasına dair kesin ve net bir şey söylemek mümkün değildir. Ancak yıl içerisinde bir veya iki kez gurk olanları olabiliyor. Bunun yanı sıra iki kereden daha fazla gurk olanlar da sıkça görülebilir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 2 Anlık Puan: 2.5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu