VakıfbankKredi

Vakıf Katılım Kredi Hesaplama

Vakıf katılım kredi hesaplama ve finansman hesaplama nasıl yapılır? Vakıf Katılım tarafından verilen finansman desteği ile ilgili merak ettiğiniz detayları sizler için araştırdık.

Vakıf Katılım Finansman Desteği Nedir?

Vakıf Katılım finansman desteği farklı alanlardaki finansman ihtiyacınız için verilen desteklerdir. Kredi olarak da ifade edilebilen bu destek ile sıfır konut, ikinci el konut, iş yeri, arsa, araç ve ikinci el araç alabilirsiniz. Ayrıca farklı ihtiyaçlarınız için ihtiyaç finansmanı da veriliyor. Ancak diğer bankalarda olduğu gibi size direkt olarak nakit para verilmiyor. Satın aldığınız bir ürün veya hizmet için banka tarafından ödeme yapılır.

Vakıf Katılım tarafından verilen finansman destekleri şu şekildedir;

 1. Konut finansmanı
 2. Taşıt Finansmanı
 3. İş Yeri Finansmanı
 4. Arsa Finansmanı
 5. İhtiyaç Finansmanı
Vakıf Katılım Kredi Hesaplama
Vakıf Katılım Kredi Hesaplama

Vakıfbank Konut Finansmanı

Vakıf Katılım konut finansmanı diğer bankalarda tarafından verilen konut kredisi ile aynı anlama geliyor. Konut almak için Vakıf Katılım tarafından sağlanan bir tür kredi desteğidir. Sağlanan kredi ile hayalinizdeki konutu alarak ev sahibi olabilir ve uygun şartlarda ödeyebilirsiniz.

Konut finansmanı satın alınmak istenen evin ekspertiz değerinin %80’i kadar verilir. Eğer verilen kredi miktarı satıcı ile anlaştığınız rakamdan daha az ise aradaki farkı peşin olarak vermelisiniz.

Vakıf Katılım, müşterilerine 120 aya varan vade seçenekleri sunuyor. Bazı bankalarda 240 ay gibi vade seçenekleri bulunuyor. Ancak buradaki üst sınırın 120 ay olduğu unutulmaması gerekiyor. Krediye uygulanan kar payı (faiz) ise %1,43’tür. Bankanın kendi politikaları ve Merkez Bankası tarafından alınan kararlar buradaki faiz oranını etkiliyor.

Dolayısıyla değişebileceğini dikkat almayı unutmayın.

YouTube video

Vakıfbank Taşıt Finansmanı

Vakıf Katılım taşıt finansmanı, sıfır ve 5 yaşına kadar olan ikinci el araçlar için veriliyor. Banka tarafından sizlere 48 ay vadeli ve %1,55 faiz oranlı taşıt finansmanı sağlanıyor. Aracın değerine göre sağlanan finansman oranı farklılık gösteriyor. Bu değişiklikler şu şekildedir;

 • 000 TL’ye kadar olan araçlar için %70 finansman desteği ve 48 aya varan vade seçeneği
 • 001 TL ile 300.000 TL arasındaki araçlar için %50 finansman desteği ve 36 aya varan vade seçeneği
 • 001 TL ile 750.000 TL arasındaki araçlar için %30 finansman desteği ve 24 aya varan vade seçeneği
 • 001 TL ile 1.500.000 TL arasındaki araçlar için %20 finansman desteği ve 12 aya varan vade seçeneği

Vakıfbank İş Yeri ve Arsa Finansmanı

Vakıf Katılım arsa ve iş yeri finansmanı 60 aya kadar vade seçeneği sunuyor. Ayrıca ilgili iş yeri veya arsanın tamamına finansman veriyor. Faiz oranı ise %1,55.

Vakıfbank İhtiyaç Finansmanı

Vakıf Katılım ihtiyaç finansmanı; televizyon, mobilya ve beyaz eşya gibi ihtiyaçlar için verilen destektir. %1,55 faiz oranı ve 36 aya varan vade seçeneği ile sunulan ihtiyaç finansmanı diğer bankalardaki ihtiyaç kredisi ile benzerlik gösteriyor.

Vakıf Katılım Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Vakıf Katılım kredi hesaplama yapılırken öncelikle faiz oranı ve vade dikkate alınıyor. Bunun haricinde ise krediye dair masraflar hesaba dahil ediliyor. Ayrıca bu linkten Vakıfbank hesap no öğrenme bilgilerini edinebilirsiniz.

Vakıf Katılım Konut Kredisi Hesaplama

Örneğin; konut finansmanı için ödemeniz gereken masraflar ortalama olarak şunlardır;

 • Tahsis ücreti, finansmanın %0,5’i kadardır.
 • Ekspertiz ücreti 1.250 TL’dir. Bulunduğunuz lokasyona bağlı olarak bu ücret daha düşük veya yüksek olabilir.
 • İpotek tesis ücreti 245 TL’dir.
 • DASK
 • Hayat sigortası
Vakıf Katılım Kredi Finansman Hesaplama
Vakıf Katılım Kredi Finansman Hesaplama

Vakıf Katılım konut kredisi hesaplama sırasında burada yer alan masrafların da mutlak surette hesaba dahil edilmesi gerekiyor. Konut kredileri hesaplama buradaki masraflardan dolayı biraz daha farklı yapılıyor.

Vakıf Katılım’dan 150.000 TL konut kredisini 120 ay vade ve %1,43 kar payı ile kullandığınızı varsayalım. Hesaplama aşağıdaki gibi olacaktır;

Aylık taksit tutarı 2.622 TL’dir. Toplam geri ödenecek miktar ise 314.663 TL’dir. Yıllık maliyet oranı %19,03’tür.

Eğer ödeyebileceğiniz aylık taksit tutarı daha fazla ise taksit tutarını yükselterek vadeyi düşürebilirsiniz. Böylece ödeyeceğiniz toplam faiz daha az olacaktır.

Vakıf Katılım Araç Kredisi Hesaplama

Vakıf Katılım’dan 100.000 TL araç kredisini 48 ay vade ve %1,55 faiz ile kullandığınızı varsayalım. Vakıf Katılım araç kredisi hesaplama aşağıdaki gibi olacaktır;

Aylık taksit tutarı 3.168 TL’dir. Toplam geri ödenecek miktar ise 152.064 TL’dir. Yıllık maliyet oranı %25,12’dir.

YouTube video

Vakıf Katılım İş Yeri Kredisi Hesaplama

Bankadan 200.000 TL iş yeri kredisini 60 ay vade ve %1,55 faizle çektiğinizi kabul edelim. Vakıf Katılım iş yeri kredisi hesaplama şu şekilde yapılacaktır;

Aylık taksit tutarı 5.560 TL’dir. Toplam geri ödenecek miktar ise 333.613 TL’dir. Yıllık maliyet oranı %26,01’dir.

Yukarıda yapılan hesaplamalarda ortalama rakamlar kullandık. Bankanın faiz oranında veya vade seçeneklerinde değişime gitmesi ile bütün işlemler farklılık gösteriyor. Ayrıca hesaplamalarda alınacak veya alınması muhtemel masraflar da bulunuyor. Masrafların da farklılık gösterebileceği dikkate alınması gerekiyor.

En doğru hesaplamanın banka şubelerinde yapılacağını unutmayın. Vakıf Katılım kredi hesaplama konusunda detaylı bilgi almak için bankayla iletişime geçebilirsiniz.

Vakıf Katılım kredi hesaplama yaparken yıllık maliyeti düşürmek için ödeyeceğiniz aylık tutarını arttırabilirsiniz. Kredi borcunuzun vadesi ne kadar kısa olursa maliyet o kadar düşük oluyor. Ancak ödeme döneminde zorlanacağınızı da dikkate alın. Aksi durumda farklı sorunlar yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu