Ekonomi

Tüketici Rantı Nedir, Nasıl Bulunur

Bu yazımızda iktisadın önemli kavramlarından biri olan tüketici rantı nedir sorusu hakkında bilgi vereceğiz. Tüketici rantı nedir, üretici rantı ile benzerlikleri var mıdır şeklinde sorularınız var ve bunlara cevap arıyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Tüketici Rantı Nedir?

Tüketici rantı, bir ürün ya da hizmeti satın almak isteyen kişinin o ürünün fiyatı ne kadar yüksek olursa olsun almaya razı olduğunu ancak başka bir alanda bu ürün veya hizmeti çok daha uygun fiyata bularak elde ettiği tasarrufu ifade etmek için kullanılır. Günümüzde birçok vatandaş bu kavramı bilmez ancak günün her alanında bu kavramı uygular.

Tüketici Rantı Nedir
Tüketici Rantı Nedir

Örneğin bir kişi değeri 100 bin ₺ olan bir arabayı yaşadığı ilden başka bir ilde almaya razı diyelim. Bu kişi o arabayı satın almak için 100 bin ₺ araba ücretini ve beraberinde gelecek masrafları gözden çıkarmıştır. Ancak bu kişi o arabayı satın almak için şehir dışına çıkmadan önce aynı özellikte ve markada arabayı 80 bin ₺’ye kendi şehrinde bulursa ve onu satın alırsa bu kişi 20 bin ₺ ve artı olarak masraftan kâr etmiş olur. Bu kavram tüketici rantı kavramına verilebilecek en iyi örneklerden biridir. Yani kısaca kişinin yüksek fiyatlar ödemeye razı olduğu fiyat yerine daha uygun bir piyasadan alım yapmasına verilen kavram tüketici rantıdır.

Tüketici rantı yalnızca alım işlemlerinde kullanılan bir kavramdır. Bununla birlikte o kavram ile ilişkili olan üretici rantı adında başka bir iktisat kavramı da vardır. Üretici satım işlemlerinde kullanılan bir kavramdır. Eğer bir kişi bir ürünü ya da hizmeti çok düşük bir fiyata satmaya razı ise ancak beklediğinden daha iyi bir fiyata satıyorsa bu durum üretici rantı olarak adlandırılır. Yani denge fiyatının daha üstünde bir satış gerçekleştiğinde üretici rantından bahsedilir.

Tüketici Rantı Nedir, Nasıl Bulunur
Tüketici Rantı Nedir, Nasıl Bulunur

Merak eden öğrenciler için özsermaye nedir sorusunu cevapladık.

Tüketici Rantı Nasıl Bulunur?

Tüketici rantı Qd = f(P) fonksiyonu ile bulunur. Hesaplama biraz karmaşıktır.

Üretici ve Tüketici Rantı Ne Demektir?

Üretici rantı bir kişi ya şirketin bir ürünü satmaya razı olduğu fiyattan daha yüksek bir fiyata satması anlamına gelir. Tüketici rantı da bir kişinin bir ürün ya da hizmeti satın almaya razı olduğu fiyattan daha düşük bir fiyata satın alması olarak ifade edilir.

Tüketicinin Yüksek Fiyattan Satın Almaya Razı Olduğu Bir Malı Daha Düşük Olan Piyasa Fiyatından Satın Aldığında Sağladıkları Kazanca Ne Ad Verilir?

Bu tanım tüketici rantı kavramını ifade eder.

 

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu