Kamu MaaşlarıMaddi Yardım

İşsizlik Maaşı Alma Şartları

İşsizlik maaşı alma şartları nedir, kaç gün süre ile işsizlik maaşı alınır, işsizlik maaşı 2023 yılında ne kadar? İşsizlik maaşı ile ilgili merak ettiğiniz bütün sorulara bu yazımızda yanıt bulabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Nedir?

Günümüzde özel sektörde sıkça karşılaştığımız durumlardan biri işten çıkarmadır. İşverenler zaman zaman herhangi bir gerekçe göstermeden işçilerini çıkartabiliyor. Bu durum da haliyle işçilerin ekonomik yönden zorluk yaşamalarına neden oluyor.

İşsizlik maaşları ya da bilinen diğer adıyla işsizlik sigortası, işten çıkarılan kişinin belirli bir süre ile geçimini sağlamak amacıyla verilen maddi desteklerdir. Belirli bir süre ile işsizlik sigortası alan kişiler yeniden iş bulana kadar geçimini sağlamaya çalışır. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamında verilen işsizlik ödeneğine dair merak edilen diğer detaylar için yazımızın devamını okumanızı öneriyoruz.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir? Kimlere Verilir

İşverenler tarafından “İş Kanunu” uyarınca geçerli olmayan bir neden ile çıkarılan işçiler İŞKUR kurumu aracılığı ile en az 6 ay süreyle ve en fazla 10 ay süreyle işsizlik maaşı alabilir. Tabi bunlar için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

İşsizlik maaşı ödemelerinden yararlanabilmek için ilk ve önemli şart son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile prim ödemesi yapılmasıdır. Prim ödemesi yapılan 600 günün 1/5’i işten çıkarılmadan önceki son 120 gün çalışılan yere ait olması gerekir. Bunun yanı sıra kişinin kendi istek ve kusuru dışında işten çıkarılması da gerekir.

Eğer işten çıkarılan kişi bu şartları yerine getiriyorsa hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapması gerekir. Başvuru detayları ise şu şekilde;

işsizlik maaşı alma şartları nelerdir
işsizlik maaşı alma şartları nelerdir

İşsizlik Maaşı Başvurusu

İşsizlik maaşı başvurusu iki farklı şekilde yapılabiliyor. Bunlardan en kolayı E-devlet ile yapılan başvurulardır. E-devlet platformunu kullanarak çok kısa bir süre içerisinde işsizlik maaşı için başvuru yapabilirsiniz.

İşsizlik maaşı başvurusunun bir diğer yolu ise İŞKUR’a gitmektir. İŞKUR merkezlerine giderek nüfus kâğıdı, işten ayrılma bildirgesi ve işsizlik maaşı dilekçesi ile elden başvuru yapılabilir. Eğer yeni işten çıkarıldıysanız gün içinde en yakın İŞKUR merkezine gitmenizi ve derhal başvuru yapmanızı öneriyoruz.

Ayrıca, ilginizi çekebilir: işsizlik maaşı 2023 yılında ne kadar

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı ödeneği miktarı aylık asgari ücretin brüt asgari ücret tutarının %80’inden fazla olmamak koşuluyla belirlenir. Yani net bir rakam vermek mümkün değildir.

Ancak işsizlik maaşının belirlenmesinde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı önem arz eder. Kişinin işsizlik sigortası primi ödemiş olması ve bunu ne kadar süreyle devam ettirildiği maaş miktarının belirlenmesinde rol oynar.

hızlı ve kesin işsizlik maaşı alma şartları
hızlı ve kesin işsizlik maaşı alma şartları

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süre Verilir?

İş sözleşmesinin detaylarına göre işsizlik maaşlarının süresi şu şekilde hesaplanabilir;

  • Son 3 yıl içerisinde yatırılan işsizlik prim günü 600 gün olan kişiler 6 ay süreyle
  • Son 3 yıl içerisinde yatırılan işsizlik prim günü 900 gün olan kişiler 8 ay süreyle
  • Son 3 yıl içerisinde yatırılan işsizlik prim günü 1080 gün ve fazlası olan kişiler 10 ay süreyle işsizlik maaşı alabilir.

İşsizlik maaşı alma şartları konulu yazımızın sonuna geldik. Eğer diğer devlet destekleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz ilgili kategorileri inceleyebilirsiniz.

İşsizlik maaşı almak için ne kadar çalışmak lazım?

İşsizlik maaşına hak kazanabilmek için en az 600 gün prim ödemesinin yapılmış olması ve bunun 120 gününün son çalışılan yere ait olması gerekir.

”İşsizlik

nasıl alınır?” state=”close”]İşsizlik maaşı almak için E-devlet ya da İŞKUR aracılığı ile başvuru yapılması gerekir.

Kaç ay çalıştıktan sonra işsizlik maaşı alabilirim?

En az 600 gün prim ödemesi yapıldıysa ve bunun en az 120 günü işten çıkarılan yere aitse işsizlik maaşı alabilirsiniz.

İşsizlik maaşı kimler alabilir?

600 gün prim ödemesi yapılan ve işten çıkarıldığı yerde 120 günlük prim ödemesi yapılan kişiler işsizlik maaşı alabilir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu