İnşaat

İpek Sıva Fiyatları

İpek sıva nedir? İpek sıva modelleri ve ipek sıva fiyatları ne kadar? Daha önce duymuş muydunuz? Gelin bakalım neymiş bu ipek sıva ve ipek sıva fiyatları ne kadarmış. Günümüzde yapı inşasında kullanılan yöntemler eskiye nazaran daha çeşitli ve daha kullanışlıdır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hem inşa yapan kişiler için hem de yapı sahipleri için kullanım kolaylığı sağlayan ve her açıdan tasarruf yapmayı sağlayan gelişmeler ortaya çıkmıştır. Bu gelişmelerden en önemlisi de sıva olarak kullanılan ipek sıvalardır.

İpek sıva nedir , ipek sıva nasıl yapılır , canlı ipek sıva nasıl uygulanır ve fiyatı ne kadardır şeklindeki sorularınızın cevabını alabileceğiniz harika bir makale hazırladık.

İpek Sıva Fiyatları ve Özellikleri Nedir?

İpek sıva ya da bilinen diğer adı ile canlı ipek sıva yapıların iç mekanlarında kullanılan bir sıva türüdür. Doğal tekstil ürünleri ile üretilen canlı ipek sıva ses ve ısı yalıtımı sağlayan önemli yapı malzemelerinden biridir.

Hem yapılar için önemli özellikler taşıyan hem de dekoratif sıva amaçlı kullanılabilen bu sıva çeşidi kullanılmaya başlandığı ilk yıllardan itibaren sıva uygulaması yapılan yapılarda üst düzey bir inşa kalitesi sunmuştur. Pek çok yapıda ipek sıvanın ses ve ısı yalıtımı sağlaması nedeniyle kullanılsa da ipek sıva renkleri ile yapılarda muhteşem bir dekor ürünü olarak da kullanılıyor.

Son zamanlarda çıkan modern tasarımların birçoğunda uzmanlar canlı sınavı önermekte. Diğer birçok sıva ürünlerinin aksine kullanım kolaylığı sağlaması nedeniyle hem işçiler için hem de yapı sahipleri için kullanım kolaylığı oluşturmakta. Aynı zamanda ipek sıva modelleri çok çeşitli olduğundan modern mimarilerde çok sık bir şekilde kullanılmakta.

İlginizi çekebilir: gazbeton fiyatları ne kadar oldu?

İpek sıva fiyatları
İpek sıva fiyatları

İpek Sıvanın Özellikleri Nelerdir?

İpek sıvanın günümüzde pek çok yapıda kullanıldığını yazımızın başında da belirtmiştik. Bunun en önemli nedeni ipek sıvaların çok fazla özelliğinin oluşudur.

İpek sıvanın tercih edilmesini sağlayan özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • İpek sıvalar anti statik özelliktedir. Bu nedenle kirlenme ve toz çekme özelliği neredeyse hiç yoktur. Bu da yapı sahipleri için kullanım kolaylığı ve sağlıklı bir ortam güvencesi veriyor.
  • İpek sıvalar alerjen değildir. Bu nedenle ortamda bulunan kişiler hava yolu ya da temas ile bu sıvadan etkilenmez. Aynı zamanda anti statik olması nedeniyle alerjen maddelerin yapışması da söz konusu olmadığından ortamda bulunan kişiler için güvenli bir ortam sağlıyor.
  • İpek sıvalar uzun yıllar dayanma özelliğe sahiptir. İpek sıva uygulanan bir iç mekanda yaklaşık 10 sene boyunca boya ve badana yapmaya gereksinim duyulmaz.
  • ipek sıva fiyatları diğer sıvalara oranla çok pahalı değildir. Bu nedenle yapı sahipleri için ekonomik bir yapı malzemesidir.
  • İpek sıva yapmak isteyen birçok kişi ipek sıva nasıl yapılır, kullanımı zor mudur şeklinde sorular yöneltir. Bu sıvalar uygulanması oldukça kolaydır. Daha önceden sıva yapma tecrübesi olan bir kişi kolaylıkla ipek sıva uygulaması yapabilir.
  • İpek sıvalar hem ısı hem de ses yalıtımı sağlar. Bu nedenle yeni yapılan evlerde güvenle kullanılabilir.
  • İpek sıvalar yalıtım ve kullanım kolaylığının yanı sıra dekoratif bir kullanım alanı da sunar. İpek sıva renkleri ve modelleri ile pek çok yapının iç mekanı güzel bir şekilde tasarlanabilir. Öyle ki çoğu yapı sahibi yalıtım özelliğinin dışında estetik ve efektli bir görünüm oluşturmak için bu inşa malzemelerinden faydalanır.

İlginizi çekebilir: plywood fiyatları ne kadar

İpek Sıva Fiyatları 2023 Listesi

İpek sıva fiyatları 60 TL ile 125 TL arası değişim göstermektedir. 1 torba canlı ipek sıva eğer duvara 3mm – 5mm uygulanacak ise 5M2 yeri sıvayabilir. İpek sıvanın bu denli kullanışlı ve şık bir görünüme sahip olması nedeniyle inşa yaptırmak isteyen çoğu kişi bu malzeme hakkında bilgi sahibi olmak ister.

Bu noktada çoğu yapı sahibi ipek sıva fiyatları hakkında araştırma yapma ihtiyacı duyar. İşte [year] yılında ipek sıva fiyatları;

İpek Sıva Fiyatları 2023
Ürün Birim Fiyat
Orijinal İpek Sıva 1 Torba 68,75TL
Canlı İpek Sıva 1 Torba 55,90TL
Orijinal Dekoratif İpek Sıva 1 Torba 54,50TL
Orijinal Dekoratif Yalıtım Sıvası 1 Torba 54,50TL
İpek sıva örnek uygulama
İpek sıva örnek uygulama

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki canlı ipek sıvalar çok ekonomiktir. Yani normal bir sıva kullanımına göre çok fazla bütçe gerektirmez. Marka, miktar ve model açısından değişiklik gösteren ipek sıvalar ortalama 40 ₺’den başlayarak üç haneli rakamlara kadar artış gösterebiliyor. Öte yandan beton direk fiyatları listesini incelemek için linkteki sayfamıza girebilirsiniz.

İpek Sıva Nasıl Uygulanır?

İpek sıva nasıl uygulanır sorusunu merak edenler için;

1 – Öncelikle aldığınız ipek sıvayı genişçe bir kaba boşaltıyoruz. 6 litre su atıp iyice karıştırıp hamur yoğurur gibi yoğuruyoruz (Havalar sıcak olduğundan biraz daha su isteyebilir).

2 – Karıştırdıktan sonra iyice homojen olduğuna emin olup 20 dakika ara veriyoruz.

3 – Nalburlarda satılan ve genelde inşaat işçilerinin kullandığı malayı sıvama tekniği ile ortalama 3mm kalınlığında olacak şekilde yüzeye uyguluyoruz.

4 – İşlem bu kadar. İpek sıva uygulamasını yaptık. Eğer boya sürmek isterseniz, 30 gün boyunca beklemeniz gerekiyor.

İpek sıva uygulaması yaparken, 5 derece altında yapmamaya özen gösteriniz. Ayrıca uygulamayı yapmadan önce de mutlaka uygulama yapacağınız bölgenin temiz ve toz olmamasına dikkat ediniz.

YouTube video

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 2 Anlık Puan: 2.5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu