Dul Maaşı 2021 Ne Kadar, Nasıl Başvuru Yapılır?

Dul maaşı ne kadar? Ölüm aylığı olarak da bilinen dul maaşı başvuruları nasıl yapılıyor? Enflasyon oranındaki artış dul maaşını etkiledi mi? Bu soruların cevapları ve dul maaşına dair diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Dul Maaşı Nedir? Nasıl Alınır?

Dul maaşı, sigortalı olan kişinin yaşamını kaybetmesi durumunda geride kalan eş ve çocukların yaşamını devam ettirmesi için SGK tarafından kendilerine yapılan ödemedir. Ayrıca eşinden boşanan ve dul kalan kişiler de dul aylığı alabilir.

Yani dul maaşı için kişinin eşinin ölmesi şartı bulunmuyor. Boşanma durumu neticesinde gerekli şartların taşınması halinde bu maaş veriliyor. Fakat eşin ölmemesi ve boşanmaya bağlı olarak bağlanan paranın dul maaşı değil nafaka olduğu unutulmamalıdır. Her ikisi aynı gibi görülse de belirgin farklar bulunuyor.

Sigortalının ölmesi durumunda onun maaşının %75’i hayatta kalan eşe bağlanıyor. Ayrıca bu maaş, geride kalan ve henüz reşit olmamış çocuklara da bağlanıyor. Bu yüzden dul maaşları aynı zamanda dul ve yetim maaşı şeklinde de ifade ediliyor. Kişi emekli ise emekli aylığından gerekli hesaplamalar yapılarak geride kalan eşe maaş bağlanıyor.

Çocuk sayısına göre alınan maaşın oranı farklılık gösterebiliyor. Dul ve yetim maaşı için oranlar şu şekildedir;

  • Eşin haricinde çocuklar yok ise eşe, son alınan maaşın %75’i kadar aylık bağlanıyor.
  • Eş ile birlikte bir çocuğu var ise eşe %60, kız çocuğuna ise %30 oranında maaş veriliyor.
  • Eş ile birlikte iki çocuğu var ise eşe %50, çocukların her birine ise %25 oranında maaş bağlanıyor.

Dul ve yetim aylığı ile ilgili genel prosedürler bu şekildedir. Dul maaşları kapsamında olan yetim aylığı, 18 yaşından büyük ve evlenmemiş kız çocuklarına da veriliyor. Ancak kız çocukları evlendiklerinde aldıkları aylık otomatik olarak kesiliyor.

Dul Maaşı Ne Kadar Oldu
Dul Maaşı Ne Kadar Oldu

Buradaki uygulama başta kız çocukları olmak üzere çocukları da kapsıyor. Erkek çocuklar, öğrencilikleri devam etmesi durumunda 25 yaşına kadar bu maaştan yararlanabiliyor. Ayrıca çocuklara ek ödeme olarak farklı alanlarda desteklerde veriliyor.

İlginizi çekebilir: Yaşlı bakımevi fiyatları 2021 yılında ne kadar yükseldi?

Dul Maaşı 2021 Yılında Ne Kadar?

Dul ve yetim aylığı alanlar son açıklanan enflasyon oranları sonrasında dul maaşı ne kadar oldu şeklinde tarafımıza sorular yönetilmiyor. Öncelikle dul maaşlarının sabit olmadığının bilinmesi gerekiyor. Ölen eşin son aldığı maaş üzerinden hesaplama yapılıyor. Alınan maaşların farklı unsurlara göre değişkenlik göstermesi nedeniyle dul maaşlarında da farklılıklar bulunuyor.

2021 yılının Ocak ayında açıklanan verilerden sonra %25 oranındaki en düşük ölüm aylığı 453 TL olmuştu. %75 oranında olan en yüksek ölüm aylığı ise 5.202 TL olmuştu. 2021 Ocak’ta gerçekleşen bu artışın ardından Temmuz ayında açıklanacak veriler merakla beklenmeye başlandı.

Temmuz ayı verilerine göre son 6 aylık enflasyon %8,45 oranında arttı. Böylece en düşük ölüm aylığı yaklaşık 490 TL (%25 oranında), en yüksek olanı (%75 oranında) ise 5.700 TL kadar oldu.

2020 yılının son yarısında 1.500 TL alanlar 2021 Ocak’ta 125 TL zam almıştı. Son verilere göre Temmuz ayında da benzer şekilde zam yapıldı. Buna göre dul maaşları zamları genel olarak şu şekildedir;

  • 500 TL alanlara 127 TL
  • 600 TL alanlara 135 TL
  • 800 TL alanlara 152 TL
  • 000 TL alanlara 169 TL

Buradaki artış miktarı memurların ve emeklilerin maaşları ile paralellik gösteriyor.

dul maaşı başvurusu nasıl yapılır
dul maaşları başvurusu nasıl yapılır

Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dul maaşı, vefat eden eşin ardında kalanların muhtaç duruma düşmemeleri için veriliyor. Bundan dolayı her eşi vefat edene dul maaşının bağlanması gibi bir durum yoktur. Eşim vefat etti diyenler, gerekli şartları sağladıklarında bu maaşı alıyorlar.

  • Ölüm aylığı alan kişilerin öncelikle evlenmemeleri, yani dul olmaları gerekiyor. Evlendikleri anda verilen bu hak otomatik olarak alınıyor.
  • Muhtaçlık durumunun belgelenmesi gerekiyor. Yani resmi gelirin olmaması veya çok düşük olması gerekmektedir.

Burada bahsedilen şartların sağlanması durumunda kaymakamlıklar bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden başvuru yapmalıdırlar.

Dul maaşları ile ilgili bazı istisna durumlar da bulunuyor. Emekli sandığı üzerinden dul maaşı alanlar aynı zamanda SSK üzerinden farklı maaş alabiliyorlar. Böyle bir durumunuz var ise SGK müdürlüğüne giderek daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

Binbaşı Maaşı ne kadar oldu

Binbaşı Maaşı 2021, Kurmay, Kıdemli, Havacı

Binbaşı maaşı ne kadar? Binbaşı nasıl olunur? Emekli binbaşının maaşı ne kadar? Bu soruların cevaplarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.