Kamu Maaşları

Boşanmış Dul Maaşı

Dul maaşı ne kadar? Ölüm aylığı olarak da bilinen dul maaşı başvuruları nasıl yapılıyor? Enflasyon oranındaki artış dul maaşını etkiledi mi? Bu soruların cevapları ve dul maaşına dair diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Dul Maaşı Nedir? Nasıl Alınır?

Dul maaşı, sigortalı olan kişinin yaşamını kaybetmesi durumunda geride kalan eş ve çocukların yaşamını devam ettirmesi için SGK tarafından kendilerine yapılan ödemedir. Ayrıca eşinden boşanan ve dul kalan kişiler de dul aylığı alabilir.

Yani dul maaşı için kişinin eşinin ölmesi şartı bulunmuyor. Boşanma durumu neticesinde gerekli şartların taşınması halinde bu maaş veriliyor. Fakat eşin ölmemesi ve boşanmaya bağlı olarak bağlanan paranın dul maaşı değil nafaka olduğu unutulmamalıdır. Her ikisi aynı gibi görülse de belirgin farklar bulunuyor.

Sigortalının ölmesi durumunda onun maaşının %75’i hayatta kalan eşe bağlanıyor. Ayrıca bu maaş, geride kalan ve henüz reşit olmamış çocuklara da bağlanıyor. Bu yüzden dul maaşları aynı zamanda dul ve yetim maaşı şeklinde de ifade ediliyor. Kişi emekli ise emekli aylığından gerekli hesaplamalar yapılarak geride kalan eşe maaş bağlanıyor.

Çocuk sayısına göre alınan maaşın oranı farklılık gösterebiliyor. Dul ve yetim maaşı için oranlar şu şekildedir;

 • Eşin haricinde çocuklar yok ise eşe, son alınan maaşın %75’i kadar aylık bağlanıyor.
 • Eş ile birlikte bir çocuğu var ise eşe %60, kız çocuğuna ise %30 oranında maaş veriliyor.
 • Eş ile birlikte iki çocuğu var ise eşe %50, çocukların her birine ise %25 oranında maaş bağlanıyor.

Dul ve yetim aylığı ile ilgili genel prosedürler bu şekildedir. Dul maaşları kapsamında olan yetim aylığı, 18 yaşından büyük ve evlenmemiş kız çocuklarına da veriliyor. Ancak kız çocukları evlendiklerinde aldıkları aylık otomatik olarak kesiliyor.

Dul Maaşı Ne Kadar Oldu
Dul Maaşı Ne Kadar Oldu

Buradaki uygulama başta kız çocukları olmak üzere çocukları da kapsıyor. Erkek çocuklar, öğrencilikleri devam etmesi durumunda 25 yaşına kadar bu maaştan yararlanabiliyor. Ayrıca çocuklara ek ödeme olarak farklı alanlarda desteklerde veriliyor.

İlginizi çekebilir: Yaşlı bakımevi fiyatları 2023 yılında ne kadar yükseldi?

Dul Maaşı 2023 Yılında Ne Kadar?

Dul ve yetim aylığı alanlar son açıklanan enflasyon oranları sonrasında dul maaşı ne kadar oldu şeklinde tarafımıza sorular yönetilmiyor. Öncelikle dul maaşlarının sabit olmadığının bilinmesi gerekiyor. Ölen eşin son aldığı maaş üzerinden hesaplama yapılıyor. Alınan maaşların farklı unsurlara göre değişkenlik göstermesi nedeniyle dul maaşlarında da farklılıklar bulunuyor.

2023 yılının Ocak ayında açıklanan verilerden sonra %25 oranındaki en düşük ölüm aylığı 453 TL olmuştu. %75 oranında olan en yüksek ölüm aylığı ise 5.202 TL olmuştu. 2023 Ocak’ta gerçekleşen bu artışın ardından Temmuz ayında açıklanacak veriler merakla beklenmeye başlandı.

Temmuz ayı verilerine göre son 6 aylık enflasyon %8,45 oranında arttı. Böylece en düşük ölüm aylığı yaklaşık 490 TL (%25 oranında), en yüksek olanı (%75 oranında) ise 5.700 TL kadar oldu.

Maddi açıdan en çok etkilenen, sel vb. afetlerden etkilenen ve bakım evlerinde kalan kadının dul maaşı SED Yardımı adı altında verilebilir. Bu kadınlara ve çocuklara göre şu maaşlar verilir;

 • Okul Öncesi Çocuğa: 787.48 TL
 • İlköğretime Devam Eden Çocuğa: 1.181TL
 • Orta Öğretime Devam Eden Çocuğa: 1.259 TL
 • Yüksek Öğretime Devam Eden Çocuğa: 1.417 TL’ye kadar yardım yapılır.

Boşanmış dul kadınlara çocukları varsa Şartlı Eğitim Yardımı adı altında ödemeler yapılır. Bu ödemeler şu şekildedir;

 • İlköğretime devam eden erkek çocukları için her ay 55 TL
 • İlköğretime devam eden kız çocukları için her ay 60 TL
 • Ortaöğretime devam eden erkek çocukları için her ay 70 TL
 • Ortaöğretime devam eden kız çocukları için her ay 90 TL

Boşanmış kadınlara devlet tarafından verilen bir diğer yardım ödemesi ise Şartlı Sağlık Yardımı ödemesidir. Bu ödemeler nakdi para olarak ele geçmese de başta küçük çocuklar olmak üzere aile bireylerinin sağlık yardımlarından faydalanması konusunda büyük bir katkı sağlıyor. Bu ödemelerde 55 TL ila 150 TL arasında ödemeler yapıyor.

Babasız kalan çocuklar için yetim maaşı, boşanmış kadınlar için nafaka miktarı vb. konular için web sitemizdeki diğer içeriklere göz atabilirsiniz.

dul maaşı başvurusu nasıl yapılır
dul maaşları başvurusu nasıl yapılır

Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dul maaşı, vefat eden eşin ardında kalanların muhtaç duruma düşmemeleri için veriliyor. Bundan dolayı her eşi vefat edene dul maaşının bağlanması gibi bir durum yoktur. Eşim vefat etti diyenler, gerekli şartları sağladıklarında bu maaşı alıyorlar.

 • Ölüm aylığı alan kişilerin öncelikle evlenmemeleri, yani dul olmaları gerekiyor. Evlendikleri anda verilen bu hak otomatik olarak alınıyor.
 • Muhtaçlık durumunun belgelenmesi gerekiyor. Yani resmi gelirin olmaması veya çok düşük olması gerekmektedir.

Burada bahsedilen şartların sağlanması durumunda kaymakamlıklar bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden başvuru yapmalıdırlar.

Dul maaşları ile ilgili bazı istisna durumlar da bulunuyor. Emekli sandığı üzerinden dul maaşı alanlar aynı zamanda SSK üzerinden farklı maaş alabiliyorlar. Böyle bir durumunuz var ise SGK müdürlüğüne giderek daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Boşanmış Dul Maaşı Kimlere Verilir?

Boşanmış dul maaşları genellikle dul kalan boşanmış kadınlara veriliyor olarak bilinse de bu yanlış bir kanı. Çünkü resmî olarak devam eden nikahın ölüm ile sonuçlanması durumunda hem erkekler hem de kadınlar boşanmış dul sayılıyor. Ancak ülkemizde bu durumdan etkilenen kesim daha çok kadınlar olduğu için yazımızda boşanmış kadınların alacağı maaşlar üzerinden konuşacağız.

Boşanmış dul maaşı aşağıdaki durumlarda verilir;

 • Çocuk varlığı
 • Çocukların eğitim durumu
 • Çocukların cinsiyeti
 • Kadının maddi durumu
 • Ailenin sağlık yardımından faydalanma durumu

Dul kalarak boşanan kadınların bu şartları yerine getirmesi başvuru için yeterlidir.

Eşinden boşanmış kadınlara maaş var mı?

Eğer kadın eşinden boşanmış ise yalnızca nafaka alabilir.

Devlet dul maaşı veriyor mu?

Devlet farklı yardımlar adı altında dullara ödeme yapıyor.

Dul yardımı için nereye başvurulur?

Dul yardımı için sosyal güvenlik kurumlarına başvurulabilir.

Boşanmış kadın nerelerden yardım alabilir?

Boşanmış kadınlar valilikten, kaymakamlıktan, belediyelerden, sosyal güvenlik kurumlarından ve sosyal hizmetler kurumundan yardım alabilir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu