Borsa

Bedelsiz Veren Hisseler

Bu yazımızda sermayelerini bedelsiz veren hisseler için kullanacak olan yatırımcılar için güncel verileri kullanarak bilgilendirme yapacağız. Ancak öncesinde belirmeliyiz ki bu yazıda yer alan bilgi yorum ve tavsiyeleri yalnızca konu hakkında bilgi sahibi olmak için kullanmalısınız.

Bedelsiz Veren Hisseler 2023 Nelerdir

Borsaya yatırım yapmak pek çok yatırımcıya cazip gelir. Hem getirisinin zaman zaman yüksek olması hem seçeneğin fazla olması hem de devlet güvencesinde olması birçok yatırımcıyı borsaya yatırım yapmaya itiyor. Bu noktada yatırımcılar mevcut riskleri en aza indirmek için çeşitli stratejiler uygular. Bunlardan biri de bedelsiz sermaye artırımı yapan şirketlere yatırım yapmaktadır. Bazı borsa yatırımcıları bedelsiz sermaye artırımı yapan şirketlere önceden yatırım yaparak bedelsiz sermaye artırımının sağladığı ücretsiz hisse senedi kazanma avantajından faydalanır.

Bedelsiz Veren Hisseler
Bedelsiz Veren Hisseler

Ancak birçok kişi bu uygulamayı yapan şirketler hakkında nasıl önceden bilgi sahibi olabileceklerini bilememektedir. Burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun olmayabilir. Bir hisseye yatırım yapmadan önce mali durumunuz ile risk iştahınızı göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz.

Yatırımcılar risk ve getiri tercihleri doğrultusunda kurumsal danışmanlık hizmeti veren şirketlere dayanılarak yatırım kararı verilmesi önerilmektedir. Bu nedenle sadece burada yer alan bilgiler ile yatırım öncesinde bilgi sahibi olmak için faydalanılmalıdır.

Düzenli Bedelsiz Veren Hisseler Nasıl Bulunur?

Düzenli Bedelsiz veren hisselerin hangi hisseler olduğu hakkında bilgi sahibi olunmadan önce bedelsiz hissenin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Bedelsiz hisse, bedelsiz sermaye artırımı yapan şirketlerin ortaklarına verdiği hisseleri temsil eder. Bedelsiz sermaye artırımı ile birlikte şirketler dolaşımdaki hisse senetlerinin miktarını arttırarak daha fazla yatırımcıya ulaşmayı hedefler.

Şirketler bunu stratejik olarak planlarken aynı zamanda o şirkette hisse senedi yatırımı olan kişiler de herhangi bir ücret ödemeden hisse senedi sahibi olur. Hal böyle olunca borsa yatırımcıları hisse senetlerine yatırım yaparken düzenli bedelsiz veren hisseler başta olmak üzere bu şirketleri takip ederek herhangi bir ücret ödemeden portföylerini büyütebilmektedir.

YouTube video

Bedelsiz Veren Hisseler 2023 Yılında Hangileridir?

2023 ekonomik takviminde bedelsiz sermaye artırımı kararı alan şirketler şu şekilde sıralanabilir;

Şirket Bedelsiz Oranı (%)
Jantsa Jant Sanayi ve Ticaret a.ş. 695
Seyitler Kimya Sanayi A.Ş 86,36
SASA Polyester Sanayi A.Ş. (SASA) 35
Orge Enerji Elektrik Taahhut A.Ş. (ORGE) 60
Logo Yazılım Sanayi ve Ticaret a.ş. 300
Arena Bilgisayar Sanayi ve Ticaret a.ş. 212,50
Gedik Yatırım Menkul Degerler A.Ş. (GEDIK) 97,50
Egeplast Ege Plastik Ticaret ve Sanayi A.Ş. (EPLAS) 500
HEDEF Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. (HDFGS) 35,71
Enda Enerji Holding A.Ş 26,82
Turk Ilac ve Serum Sanayi AS (TRILC) 110

 

Düzenli Bedelsiz Veren Hisseler
Düzenli Bedelsiz Veren Hisseler

Bu bedelsiz veren hisseler 2023 yılı içerisinde bedelsiz sermaye artırımı yaparak hisse senedini arttıran hisselerdir. Jantsa, EPLAS, Arena ve TRİLC şirketleri yüksek bedelsiz oranları ile en yüksek bedelsiz veren hisseler arasında yer alıyor. Yatırımcılar bu hisseler hakkında daha önceden bilgi sahibi olarak yatırımlarını buna göre şekillendirebilir.

Ancak bazı yatırımcılar sürekli olarak bedelsiz sermaye artırımı yapan şirketleri daha çok tercih etmektedir. Bu noktada birçok kişi düzenli bedelsiz veren hisseleri bulmak için son 10 yılda en çok bedelsiz veren hisseler nelerdir şeklinde aramalar yapmakta.

Düzenli Bedelsiz Sermaye Artırımı Yapan Şirketler

Borsada bedelsiz sermaye artırımı yapan şirketlerin arşivlerine göre bugüne kadar en çok bedelsiz veren hisseler şunlardır;

  • TSKB
  • ISGYO
  • TRKCM
  • SİSE
  • SANKO
  • SODA
  • ANACM
Bedelsiz Temettü Veren Hisseler
Bedelsiz Temettü Veren Hisseler

Bedelsiz Temettü Veren Hisseler Nelerdir?

Bedelsiz temettü veren hisseler hakkında bilgi vermeden önce temettünün ne olduğu hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Temettü borsada işlem gören hisseleri portföylerinde bulunduran kişiler zaman zaman elde ettikleri gelirleri ifade eder. Şirketler temettü dağıtırken elde ettikleri kardan hisse sahiplerine sahip oldukları pay oranında dağıtım gerçekleştirir.

Bu noktada bedelsiz sermaye artırımı yapan şirketlere yatırım yapan kişiler hisse senetlerini arttırarak temettüden daha iyi gelir elde etmeye çalışır. 2023 yılı içerisinde en çok temettü veren şirketler aşağıdaki tabloda listelenmiştir. Dileyen yatırımcılar bu şirketlerin bedelsiz sermaye artırımı kararlarını takip ederek bu dağıtımdan faydalanabilir.

Hisse Kodu Temettü Oranı (%) Hisse Kodu Temettü Oranı (%)
VESTL 20.1 EREGL 10.2
AKGRT 9.3 İSDMR 9.0
DOAS 8.5 VESBE 7.5
TOASO 7.5 TTKOM 6.8
ENJSA 6.7 AEFES 6.7
YGGYO 6.7 TCELL 6.5
ANHYT 6.2 TTRAK 5.7

Burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler yatırım tavsiyesi değildir. Sadece burada yer alan yorum ve tavsiyeleri yatırım öncesinde bilinçlenmek için kullanılmalıdır. Buradaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında kullanmak için yatırım danışmanlığı hizmeti veren şirketler ile iş birliği yapmak gerekmektedir. Buradaki yazılan bilgilerden yola çıkarak herhangi bir hisse senedine yatırım yapmak getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

Bedelsiz sermaye artırımı her ne kadar kişiye portföy genişletme imkânı sunuyor gibi görünse de kişinin portföy değerini arttırmada bir garanti vermez. Kişi bedelsiz sermaye artırımı sonrasında şirketin nasıl bir yol izleyeceğini temel analiz yöntemleri ile analiz etmeli ve düzenli olarak piyasadaki konumunu takip etmelidir.

Bedelsiz sermaye artırımı sonucunda dolaşımdaki hisse senedi miktarında artış olacağı için ilk etapta hisse senedinin değerinde düşüş yaşanabilir.

Hisse Bedelsiz Verirse Ne Olur?

Bir hisse şirket tarafından bedelsiz olarak ortaklara dağıtıldığında şirketin dolaşımdaki hisse senedi miktarında artış olur. Bu işlem sonrasında ilk etapta değer kaybı ortaya çıkabiliyor olsa da şirketin iyi bir ivme yakalaması sonucunda ortakların portföyleri büyüme gösterebiliyor.

Borsada Bedelsiz Potansiyeli Ne Demek?

Bir şirketin bedelsiz potansiyeli taşıması o şirketin geçmişteki yatırımlardan iyi bir gelir elde ettiğinin göstergesidir. Hisse senedi yatırımcıları uzun vade yatırımlarında bu bilgiyi kullanarak bir şirketin iyi bir seçenek olup olmadığına karar verebilir.

”BFREN

Ne Zaman?” state=”close”]BFREN 30 Mart tarihinde yapılan kurul toplantısı ile bedelsiz artırım kararı almıştı. Şirket dağıtımlarını Mayıs itibari ile tamamladı.  

ALCAR Ne Zaman Bedelsiz Verecek?

ALCAR 16 Haziran 2023 tarihinde ortaklarına dağıtım gerçekleştirdi.

Bedelsiz Hisse Verme Potansiyeli Nasıl Hesaplanır?

Bedelsiz Potansiyeli = (Öz kaynaklar – Ödenmiş sermaye) / Ödenmiş sermaye formülü ile hesaplanır.

Bedelli Sermaye Nasıl Hesaplanır?

Bedelli sermaye artırımı aşağıdaki formül ile hesaplanabilir; Eski Fiyat + Rüçhan Hakkı Fiyatı X Bedelli Oranı – Temettü 1 + Bedelli Oranı + Bedelsiz Oranı
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 4 Anlık Puan: 3.8]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu