Kredi

1200 Kredi Notu İle Kredi Çekme Yolları

1200 kredi notu ile kredi çekme mümkün mü? Bu sorunun detaylı cevabını ve konuya ilişkin diğer hususları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

1200 Kredi Notu ile Kredi Çekmek Mümkün Mü?

Kredi çekmek için sağlanması gereken bazı şartlar var. Bunların başında ise kredi notu geliyor. Eğer düşük bir kredi puanına sahipseniz, bankalar size şüphe ile yaklaşıyor ve başvurularınızı genellikle reddediyorlar. Ancak farklı yollar ile notunuz düşük olsa bile başvurularınızı onaylatabilirsiniz. Bu durum 1200 kredi notu için de geçerli.

1200 kredi notu ile kredi çekme
1200 kredi notu ile kredi çekme

Bankalar, garantici tutum izleyen kuruluşlardır. Verdikleri kredilerin geri ödemesinin sorunsuz olarak yapılacağından emin olmak isterler. Kredi çekmek istediğinizde ilk olarak puanınıza, bunun ardından ise gelirinize bakarlar.

Puanınızın yüksek olması sizin daha önceki bankacılık işlemlerinizi sorunsuz olarak yaptığınızı, gelirinizin yüksek olması ise ödeme gücünüzün bulunduğunu gösterir. Bu şartları sağlamanız durumunda zorlanmadan ihtiyaç kredisi veya konut kredisi kullanabilirsiniz.

Kredi notunuz düşük olduğunda ise bankalar, daha önceki ödemelerinizi zamanında yapmadığınızı veya bankacılık işlemlerinizin sorunlu olduğunu düşünür. Bundan dolayı da kredi veya kredi kartı talebinize şüphe ile yaklaşılır.

1200 kredi notu ile kredi çekme talebiniz bankaların kendi iç politikalarına göre farklı cevaplanabilir. Kefil, ipotek ve teminat gibi unsurları kullanarak bankaların cevaplarını olumluya çevirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: az riskli olanlara kredi veren bankalar listesi

Kredi Notu Ne Anlama Geliyor?

Kredi çekmek için alternatif yolların neler olduğundan söz etmeden önce kredi notunun ne anlama geldiğinden bahsetmek daha doğru olacak. Kredi Kayıt Bürosu (KKB), yapmış olduğunuz bütün bankacılık işlemlerini dikkate alarak size bir puan verir.

KKB kredi notu, bankaların sizi nasıl göreceğini gösteren önemli bir unsurdur. 0 ile 1900 arasında olan puanlar kendi içinde farklı kategorilere ayrılmıştır. Bu kategoriler şu şekilde sıralanabilir;

  • 0-699 En Riskli
  • 700-1099 Orta Riskli
  • 1100-1499 Az Riskli
  • 1500-1699 İyi
  • 1700-1900 Çok İyi

Bu kategorilere baktığınızda, iyi ve çok iyi kategorisinde olan kişilerin rahatlıkla kredi çekebileceğini söyleyebilirsiniz. En riskli ve orta riskli kategoride olanların ise kredi taleplerinin kabul edilmeyeceği açıktır. Burada belirsiz durumda olan sadece az riskli kategoride yer alanlar. 1200 puana sahip kişiler de bu kategoride yer aldıkları için taleplerine ne cevap verileceği kesin değildir.

Kredi notunuzun anlamı genel olarak burada bahsedildiği gibidir. Kredi notunuzu öğrenmek için Findeks risk raporu alabilirsiniz. Bu raporda, notunuzun haricinde kullandığınız kredileri ve kredi kartlarını görebilirsiniz. Findeks kredi notunuzu öğrenmenin en basit yoludur. Bunun dışında bankalardan da notunuzu öğrenebilirsiniz.

1200 kredi notu ile kredi çekmek mümkün mü
1200 kredi notu ile kredi çekmek mümkün mü

İlginizi çekebilir: en kolay kredi veren bankalar hangileridir?

1200 Kredi Notu ile Nasıl Kredi Çekilir?

1200 kredi notu ile kredi çekmek için bankaların ikna edilmesi gerekiyor. Burada sunacağınız ek belgeler ile borcunuzu zamanında ödeyeceğinize bankaları inandırmanız çok önemli. 1200 düşük sayılabilecek bir puan ve bankalar bu puana sahip olan kişilere şüphe ile yaklaşıyor. Bu şüphenin aşılması için uygulanacak yöntemlerden bazıları şunlardır;

·         Kefil ile Kredi Çekme

Kefil, kredi kullanan kişinin borcunu ödememesi durumunda borcu üstlenen kişilere verilen isimdir. Bankalar, sabit geliri olmayan veya kredi notu düşük olan kişilerden genellikle kefil ister. Eğer bordrolu kefiller bulabilirseniz kredi kullanım talebinize olumlu yanıt alabilirsiniz.

Bankaların talep ettiği kefillerin sabit ve resmi gelirinin olması gerekiyor. Genellikle kamu personelleri veya güvenilir şirketlerde çalışan kişilerin kefilliği tercih ediliyor. Nihayetinde böyle kişilerin işlerini kaybetmeleri ve maaşlarının kesilmesi çok düşük bir ihtimal. Bu tür bir kefil bulduğunuzda bankalar alacaklarını garanti etmiş oluyor ve sizin talebinize olumlu yaklaşıyor.

Bankaların kredi konusundaki kefil talepleri genellikle iki oluyor. Kullanacağınız kredi tutarı ve diğer detaylara göre kaç kefile ihtiyacınız olduğunu bankalardan öğrenebilirsiniz. Kefillerin net maaşları ve talep ettiğiniz tutar arasında dengesizlik olmaması gerekiyor. Genellikle kefilin maaşının en fazla yarısı kadar aylık taksit miktarının olmasına izin veriliyor. Ancak tüm bunlara rağmen bankaların böyle bir durumda yüksek miktarlı kredi vermeyeceği unutulmamalıdır.

·         İpotek ile Kredi Çekme

İpotek ile kredi çekme, düşük kredi notu olanlar için bir başka yöntem. Bu şekilde kredi kullanmadan önce araç, konut, arsa ve iş yeri gibi varlıkları ipotek ettirmeniz gerekiyor. Böylece borcunuzu zamanında ödemediğinizde banka tarafından borç buradan tahsil ediliyor.

İpotekle yapılan kredi çekmede ipotek edilen gayrimenkulün değerinin yaklaşık %75’i kadar kredi kullanılabiliyor. Eğer 100.000 TL’lik bir iş yerini ipotek ettirmişseniz, en fazla 75.000 TL civarında kredi kullanabilirsiniz.

Burada bilinmesi gereken bir diğer önemli husus ise gayrimenkulün değerinin belirlenmesi ile ilgili. Gayrimenkulün değeri bankanın eksperi tarafından belirleniyor. Bu rakam ise genellikle piyasa koşullarına göre düşük olabiliyor. Dolayısıyla ipotek ettireceğiniz varlığın değerini piyasa koşullarına göre değil, eksperlere göre değerlendirmeli ve kredi planlarınızı buna göre oluşturmalısınız.

İlginizi çekebilir: sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar hangileridir?

·         Kredi Notunu Yükseltmek

1200 kredi notuna sahipseniz bazen ne yaparsanız yapın talepleriniz onaylanmayabilir. Böyle durumlarda kredi puanınızı yükseltmeye odaklanmalısınız. Puanınızı yükseltmek için bankacılık işlemleri yapmalı ve bunları sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmelisiniz. Kredi kartınızın borcunu zamanında ödeme, hesabınızda sürekli para bulundurma, vadeli hesap açma gibi işlemlerle notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi puanını yükseltmek, sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Bazen bunun için aylarca beklemeniz dahi gerekebilir. Bundan dolayı bahsedilen yöntemi son çare olarak kullanmalısınız.

Puanınızın yükselmesi, kredi taleplerinizin onaylanması noktasında oldukça etkilidir. Ancak bunun dışında uygulanan faiz oranları üzerinde de etkili olduğu unutulmamalıdır. Bankalar, düşük puana sahip kişilere daha yüksek faizle kredi verebiliyor. Böyle bir durumun yaşanması durumunda ise yüksek maliyetler altına giriyorsunuz.

1200 puana kredi çıkar mı?

1200 puana kredi çıkabilir. Ancak bu puan az riskli kategoride olduğu için bankaların genel bakışının olumlu olduğunu söylemek zor. Kefil ve ipotek gibi seçeneklerle 1200 puana rağmen kredi alınabilir.

Kredi notu 1100 olan kredi çekebilir mi?

Kredi notu 1100 olanlar kredi çekebilir. Ancak 1100 gibi düşük bir puana sahip olanların kefil bulması ve sahip olduğu gayrimenkulleri ipotek ettirmesi gerekebilir. Ayrıca her ne kadar bu kişilerin kredi alması mümkün olsa da her bankanın taleplerini onaylayacağı düşünülmemelidir.

Orta riskli kişiler kredi çekebilir mi?

Orta riskli ve 1200 kredi notu olanlara bankalar genellikle kredi vermezler. Oldukça düşük puana sahip olan bu kişiler bankalar açısından borçlarını zamanında ödemeyenlerdir. Ancak kredi için geçerli ve etkili bir teminat bulunması durumunda orta riskli kişiler de kredi çekebilir.

Eğer ziyaretçilerimiz arasında 1200 kredi notu ile kredi çekme konusunda tecrübeli kişiler varsa, görüşlerini aşağıdaki yorum bölümünden belirtebilirler. Bankalardan 1200 kredi notu ile nasıl kredi çekmişler, hangi yollara başvurmuşlar? Merakla bekliyoruz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu