Kamu Maaşları

Cumhuriyet Savcısı Maaşı 2022 Yılında Ne Kadar?

Cumhuriyet savcısı maaşı ne kadar? Cumhuriyet savcısı nasıl olunur? Cumhuriyet savcısı ne iş yapar? Bu soruların cevapları ve cumhuriyet savcısı ile merak ettiğiniz diğer detayları sizler için araştırdık.

Cumhuriyet Savcısı Maaşı 2022’de Ne Kadar Oldu?

Cumhuriyet savcısı maaşı, 11.000 TL ile 16.000 TL arasındadır. Savcının derecesine bağlı olarak maaşlar değişir. Göreve yeni başlayan ve 8.derecede olan bir savcı yaklaşık 9.700 TL maaş alır. Buna karşın 21 yıllık deneyimi olan ve birinci sınıf cumhuriyet savcısı olmayı başaranlar ise ortalama 16.000 TL maaş alıyor.

Cumhuriyet savcıların maaşları hizmet yılına bağlı olarak değişiyor. Bunun dışında da maaşları etkileyen unsurlar var. Bundan dolayı savcı maaşları hakkında net bir rakam vermek mümkün değildir.

Cumhuriyet Savcısı Maaşı
Cumhuriyet Savcısı Maaşı

Savcılar, başta birinci derece ağır ceza mahkemesi olmak üzere birçok mahkemede görev yaparlar. Yüksek yargı organları, adli yargı organları gibi farklı çalışma alanları var. Ancak nerede görev yaparlarsa yapsınlar sorumluluk ve görevlerinde çok büyük değişiklikler olmaz.

Savcılar, görev yaptıkları mahkemenin alanına giren eylemlerle ilgili araştırma ve soruşturma yaparlar. Bu araştırma ve soruşturma sürecinde devletin farklı kurumlarından bilgi ve belge isteyebilirler. Bu süreçte kolluk kuvvetleri savcılardan aldıkları talimatları yerine getirmekle sorumludurlar.

Soruşturma sürecini tamamlayan savcılar ilgili durumuna dair takipsizlik kararı vererek dosyayı kapatabilirler. Ya da yeterli delilin olması durumunda ilgili olay için iddianame hazırlarla ve dava açarlar. Böylece olaya ilişkin kovuşturmanın başlamasını sağlarlar.

Cumhuriyet savcısı görevleri genel olarak aşağıdaki gibidir;

 • Suç şüphesi olan bir olayla ilgili kanıtların toplanmasını sağlamak, şüphelileri sorgulamak ve elde ettiği delillerden yola çıkarak iddianame hazırlamak
 • Kamu davası açılmasını gerektiren durumlarda herhangi bir şikayet olup olmadığına bakmadan gerekli araştırma ve soruşturmaları yaparak dava açmak
 • Suçtan zarar gören kişi veya kurumların haklarını korumak
 • Ölüm olaylarında cesetlerin adli kontrolünü gerçekleştirmek ve ölümün doğal olup olmadığını anlamak

Bu önemli görevleri üstlenen cumhuriyet savcıları toplumdaki adalet algının gelişmesinde büyük bir role sahiptir. Bundan dolayı görevleri önemli olduğu gibi sorumlulukları da çok fazladır.

İlginizi çekebilir: idari hakim geliri

İlginizi çekebilir: savcı maaşları

İlginizi çekebilir: savcı nasıl olunur

Cumhuriyet Savcısı maaşı ne kadardır, 1. sınıf
Cumhuriyet Savcısı maaşı ne kadardır, 1. sınıf

2022 Yılında Cumhuriyet Savcıları Ne Kadar Maaş Alıyor

Cumhuriyet savcısı maaşı, ortalama olarak 14.000 TL’dir. Savcının derecesi, hizmet yılı, görev yeri, medeni hali ve çocuk sayısı gibi unsurlara göre maaşlar değişiyor. Göreve yeni başlayan savcılar ortalama 10.000 TL maaş alırken, deneyimli olanlar ise 16.000 TL civarında maaş alıyor.

Adalet Bakanlığı bünyesinde görev yapan savcılar zorlu bir süreç sonunda bu göreve gelirler. Savcı olmak isteyen adayların öncelikle üniversitelerin hukuk fakültelerini kazanması ve burada eğitim alması gerekiyor. Hukuk fakültelerinde eğitim aldıktan sonra mezun olanlar savcılık sınavına girebilirler. Savcılık sınavında başarılı olan adaylar mülakata çağırılır.

Savcılık sınavında toplamda 100 soru var. Bu soruların 30 tanesi genel kültür ve genel yetenek konularıyla ilgilidir. Geriye kalan 70 soru ise alan bilgisi ile ilgilidir. Adayların bu sınavda başarılı olarak kabul edilmesi için en az 70 puan almaları gerekiyor. 70 puanın altında alan adaylar başarısız kabul edilmekte ve eleniyor.

Yazılı sınavda başarılı olan adayları bakanlık birimleri mülakat için daha önce belirlenen merkezlere davet eder. Bu merkezlerde savcı adayları sözlü sınava alınır. Sözlü sınavı başarı ile geçenler son olarak güvenlik soruşturmasına tabi tutulur. Güvenlik soruşturmasının sonucu olumlu olanlar savcılık stajına başlar.

Yaklaşık 2 yıl süren staj savcı olmanın son şartıdır. Bu stajın ilk yılında adayların savcı olup olamayacağına karar verilir. İkinci yılında ise savcılara mesleki eğitimler verilir. Stajı başarı ile tamamlayan adayların Adalet Bakanlığı tarafından ataması yapılır.

Derecelerine Göre Cumhuriyet Savcısı Maaşları Listesi

Cumhuriyet savcısı, 11.000 TL ile 16.000 TL arasında maaş alır. Hizmet yılı ve derece gibi hususlar alınan maaşları etkiliyor. Hukuk fakültesi mezunu olan ve göreve yeni başlayan bir savcı yaklaşık olarak 11.000 TL maaş alıyor. Buna karşın deneyimli ve birinci sınıf savcı olmayı başaranlar ise 16.000 TL üzerinde maaş alabilir.

Görev yerinin maaşlara etkisi çok fazladır. Birinci derece mahkemelerde görev yapanlara kıyasla yüksek yargıda görev yapan savcılar çok daha yüksek maaş alıyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı maaşı yaklaşık 22.000 TL’dir.

Derecelerine göre savcıların maaşları şu şekildedir;

 • derecedeki yeni başlayan cumhuriyet savcısı maaşı: 10.950 TL
 • derecedeki 3 yıl deneyime sahip cumhuriyet savcısı maaşı: 11.000 TL
 • derecedeki 5 yıl deneyime sahip cumhuriyet savcısı maaşı: 11.350 TL
 • derecedeki 7 yıl deneyime sahip cumhuriyet savcısı maaşı: 11.750 TL
 • derecedeki 9 yıl deneyime sahip cumhuriyet savcısı maaşı: 12.075 TL
 • derecedeki 11 yıl deneyime sahip cumhuriyet savcısı maaşı: 12.500 TL
 • derecedeki 13 yıl deneyime sahip cumhuriyet savcısı maaşı: 13.000 TL
 • derecedeki 18 yıl deneyime sahip cumhuriyet savcısı maaşı: 16.000 TL

Burada yer alan rakamlar ortalamadır. Farklı unsurlara göre cumhuriyet savcısı maaşları değişebilir.

Cumhuriyet savcı maaşı, ortalama olarak 13.500 TL’dir. Görev yeri, hizmet yılı ve derece gibi unsurlara göre maaşlar değişiyor. Bundan dolayı maaşlar hakkında net bir rakam vermek çok zordur.

Cumhuriyet savcısı maaşlarına dair merak edilen bir diğer önemli husus ise yapılan zamlardır. Savcı maaşı 2022 yılında yapılan zamların ardından burada belirtilen seviyelere gelmiştir. Savcı maaşlarına diğer devlet memurlarının maaşlarına yapılan oranda zam yapılıyor. Bazen bunun istisnası olacak durumlar da yaşanabiliyor. Ancak genel uygulama bu şekildedir.

Savcı maaşlarına 2022 yılının Ocak ve Temmuz aylarında zam yapılmıştır. Yapılan zam, enflasyon verilerine dayalı olarak tespit edilmiştir. Son 6 aylık enflasyon oranı Ocak ayında %7,36, Temmuz ayında ise %8,45 olmuştur. Savcı maaşlarına bu oranlarda zam yapılmıştır. Yapılan zamların ardından maaşlar 600 TL ile 950 TL arasında artmıştır. Maaşlardaki toplam değişim ise 1.500 TL’den fazla olmuştur. Buradaki zam oranları emekli aylıklarına da aynı şekilde uygulanmıştır.

Cumhuriyet savcısı maaşları, her zaman enflasyon oranında zamlanmıyor. Bazı dönemlerde sadece hakim ve savcılara özel maaşlar da yapılabiliyor. Geçmiş yıllarda bunun farklı örnekleri yaşanmıştır. Savcı ve hakimlere özel olarak yapılan uygulama ile bütün maaşlara 1.100 TL üzerinde zam yapılmıştı. Gelecekte de benzeri durumlar yaşanabilir.

1.Sınıf Cumhuriyet Savcısı Emekli Maaş Hesabı

1.sınıf cumhuriyet savcısı emekli maaşı, yaklaşık 9.000 TL’dir. Alınan emekli maaşları aktif olarak görev yapılırken alınan maaşların miktarı ile yakından ilgilidir. Bu noktada ek gösterge ve benzeri teknik detaylar da hesaplamalara dahil edilir. Bundan dolayı emekli savcıların maaşlarına ilişkin net rakamlar vermek zordur.

Savcılar kanunundan yola çıkarak emekli aylıklarına dair hesaplamalar yapılır. Bu hesaplamalarda savcının kaç yıl çalıştığı, görev yaptığı pozisyonlar ve aldığı maaşlar gibi unsurlar dikkate alınır. Buna bağlı olarak emekli maaşları 8.000 TL ile 11.000 TL arasında değişir.

Diğer kamu görevlerinde olduğu gibi cumhuriyet savcısı ile ilgili de merak edilen konulardan birisi aldıkları maaşlardır. Cumhuriyet savcısı maaşları ile ilgili genel detaylar bu şekildedir. Ancak bu rakamların ortalama olup, farklı unsurlara göre değişkenlik gösterebileceği unutulmamalıdır.

Sizler de Cumhuriyet savcısı maaşı ile ilgili görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmından iletmenizi bekliyoruz. Çevrenizde Cumhuriyet savcısı olan varsa tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu