Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Öğretim Görevlisi Maaşları 2022, Üniversitede, Vakıfta

Öğretim görevlisi maaşları ne kadar? Öğretim görevlisi nasıl olunur? Bu soruların cevapları ve öğretim görevlisi maaşı ile ilgili merak ettiğiniz diğer hususları, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Öğretim Görevlisi Maaşları 2022 Yılında Ne Kadar Oldu?

Öğretim görevlisi maaşları 2022 yılında 7.250 TL ile 8.000 TL arasında değişir. Öğretim görevlilerinin dereceleri, hizmet yılları ve benzeri özelliklerine göre alınan maaşlar farklılık gösterir. Göreve yeni başlayan bir öğretim görevlisi 7.200 TL seviyesinde maaş alır. Buna karşın hizmet yılı yüksek olan öğretim görevlileri ise 8.000 TL’den fazla maaş alırlar.

Öğretim Görevlisi Maaşları
Öğretim Görevlisi Maaşları

Öğretim görevlileri, devlet üniversitelerinde ve vakıf üniversitelerinde görev yapabilir. Devlet kadrosunda bulunan öğretim görevlileri maaşlarında belli bir standart vardır. Ancak vakıf üniversitelerinde durum biraz daha farklıdır. Vakıf üniversitenin maaş politikasına bağlı olarak maaşlar değişebilir. Ancak vakıf üniversitelerinde de ortalama maaş 7.000 TL seviyelerindedir.

İlginizi çekebilir: Araştırma görevlisi maaşları ne kadar?

Üniversite Öğretim Görevlisi Maaşları 2022

Üniversite öğretim görevlisi maaşları 7.000 TL ile 8.500 TL arasında değişir. Devlet üniversitelerinde görev yapan öğretim görevlileri ortalama 7.750 TL maaş alırken, vakıf üniversitelerindekiler ise ortalama 7.000 TL maaş alırlar. Ancak vakıf üniversitelerinin maaş politikasına bağlı olarak maaşların çok farklı seviyelerde olma ihtimalleri bulunduğu da unutulmamalıdır.

Devlet üniversiteleri kadrolarında yer alan öğretim görevlileri kamu personeli olarak kabul edilir. Devletteki öğretim görevlilerinin maaşlarına Ocak ve Temmuz aylarında zam yapılır. Yapılacak zam oranı toplu sözleşmede belirlenmiştir. Ayrıca zam oranının enflasyonun altında kalması durumunda maaşlara enflasyon farkı da eklenir. Böylece maaşlar enflasyon oranı kadar zamlanmış olur.

2022 yılında açıklanan verilerden sonra maaşlara Temmuz ayında %8,45 oranında zam yapıldı. Bu oran ile maaşlar ortalama 700 TL arttı.

Özel Üniversite Öğretim Görevlisi Maaşları 2022

Özel üniversite öğretim görevlisi maaşları ortalama 7.000 TL’dir. Öğretim görevlisinin nitelikleri, eğitim seviyesi, alanı ve deneyimi gibi unsurlar alınan maaşları etkiliyor. Bahsedilen etkenlere bağlı olarak bazı öğretim görevlileri 10.000 TL üzerinde maaş alabiliyor.

Özel üniversiteler, bünyesinde yer alan akademik personelin maaşlarını kendi politikalarına göre belirliyor. Buradaki uygulama devlet üniversitelerinden tamamen farklıdır. Bazı özel üniversiteler alanda sayılı isimlerden biri olan öğretim üyelerine burada bahsedilen rakamların çok daha üzerinden maaş verebilir.

Öğretim Görevlisi Maaş Hesaplama

Öğretim görevlisi maaş hesaplama yapılırken maaşlara etki eden tüm unsurlar dikkate alınır. Öğretim görevlisinin hizmet yılı, kıdem ve derecesi, medeni hali, çocuk sayısı, eşinin çalışıp çalışmaması ve benzeri etkenlere göre hesaplama yapılır. Net maaşları bulmak için kesintiler toplam gelirden düşülür. Böylece öğretim görevlisinin maaşı hesaplanmış olunur.

İlginizi çekebilir: Akademisyen maaşları ne kadar?

Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Maaşları 2022

Meslek yüksek okulu öğretim görevlisi maaşları 7.000 TL ile 8.000 TL arasındadır. Ayrıca öğretim elemanlarına girdikleri ders saatine göre ek ödeme yapılabilir. Bu tür ödemeler nedeniyle maaşlar bir miktar daha yükselebilir. Devlete ait olan meslek yüksek okulundaki öğretim görevlileri özel meslek yüksek okullarına göre daha yüksek maaş alır. Ek olarak aşağıya AkademikLink tarafından hazırlanan bilgilendirici bir video bırakıyoruz.

Doğuda Öğretim Görevlisi Maaşları 2022

Doğuda öğretim görevlisi maaşları 7.000 TL ile 8.000 TL arasında değişiyor. Her ne kadar doğu bölgelerde yer alan kentlerin gelişmişlik seviyesi biraz düşük olsa da bu durum maaşlar üzerine çok fazla etki yapmaz.

Öğretim üyesi ile öğretim görevlisi aynı anlama gelmez. Bu iki kavramın birbirine karıştırılmaması gerekir. Öğretim üyeleri, kendi alanlarında doktora yapan uzmanlardır. Buna karşın öğretim görevlileri ise yüksek lisans seviyesindedir ve temel görevleri ders vermektir.

Vakıf Üniversitesi Öğretim Görevlisi Maaşları 2022

Vakıf üniversitesi öğretim görevlisi maaşları 6.500 TL ile 8.000 TL arasında değişir. Deneyim, hizmet yılı, unvan ve benzeri unsurlara göre öğretim görevlilerinin maaşları farklılık gösterebilir. Ayrıca vakıf üniversiteleri kendi iç uygulamalarına göre maaşları belirler. Bu noktada herhangi bir sınırlama olmadığında öğretim görevlileri arasında ciddi maaş farkları olabilir. Üniversitenin öğretim görevlisi seçmen ve istediği maaşı verme konularında özgürlüğü bulunur.

Öğretim Görevlisi Ne Kadar Maaş Alır?

Öğretim görevlisi 7.000 TL ile 8.000 TL arasında maaş alır. Alınan maaşlar; görev yeri, derece, unvan ve benzeri unsurlara göre değişiyor. Özel üniversitelerinde görev yapan öğretim görevlilerinin maaşları ise özellikle deneyime bağlı olarak değişir.

Öğretim görevlisi olmak ile öğretim üyesi olmak arasında belirgin farklar vardır. Öğretim görevlisi olmak için çoğu zaman tezli yüksek lisans yapmak yeterli olur. Ancak öğretim üyesi olacakların mutlaka doktora yapması gerekiyor. Alınan maaşlar da bu duruma bağlı olarak farklılık gösterir. Öğretim üyeleri daha yüksek maaşlar alırlar.

Üniversitede Okutman Maaşları Ne Kadar?

Üniversitede okutman maaşları ortalama 5.000 TL’dir. Alınan maaşlar; görev yeri ve benzeri unsurlara göre değişebilir. Okutmanlar; üniversitedeki ortak dersleri örgün olarak veren kişilerdir. Öğretim görevlisi veya akademisyen kadrolarından farklıdırlar.

Üniversitede, Doğuda ve Vakıf Öğretim Görevlisi Maaşları
Üniversitede, Doğuda ve Vakıf Öğretim Görevlisi Maaşları

Yeni Başlayan Araştırma Görevlisi Maaşı

Yeni başlayan araştırma görevlisi maaşı yaklaşık olarak 7.000 TL’dir. Üniversitelerdeki akademik kadroların en alt basamağında yer alan araştırma görevlilerinin maaşları derece ve kıdem gibi unsurlara bağlı olarak değişir. Araştırma görevlileri tezli yüksek lisans yaparak ve diğer şartları sağlayarak yardımcı doçent olur. Doktora yaptıktan sonra ise öğretim üyesi (doçent) olur.

Öğretim üyesini bünyesinde bulunduran üniversiteler onların akademik kariyerlerine devam etmelerine imkan verir. Akademik kariyerde ilerledikçe maaşlar da artar. Doçentler 8.000 TL maaş alırken, iki yıldan az süredir profesörler 10.000 TL üzerinde maaş alırlar.

Vakıf Üniversitesi Öğretim Görevlisi Maaşları 2022

Vakıf üniversitesi öğretim görevlisi maaşları 2022 yılında ortalama 7.000 TL’dir. Alınan bu maaş farklı unsurlara göre değişebilir.

Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Maaşları

Meslek yüksek okulu öğretim görevlisi maaşı ise ortalama 7.500 TL’dir. Görev yeri, hizmet yılı ve benzeri unsurlara bağlı olarak öğretim görevlilerin aldığı maaş değişir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 2 Anlık Puan: 1]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu