Ekonomi

Araç Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödeniyor Mu

TÜVTÜRK’e gidecek olan kişiler için araç muayene ücreti kredi kartıyla ödeniyor mu sorusu akıllara takılıyor. Türkiye’de araçlarınızı belirli dönemlerde muayene yaptırmalısınız. Araç muayenesi hem motorlu hem de motorsuz taşıtlar için zorunlu kılınmaktadır.

İlgili maddeler gereği gerek yolcu güvenliği gerekse de trafik güvenliği için taşıtlar için mecburidir. Araç muayenesi konusunda özellikle ödeme yöntemleri akıllara takılıyor. TÜVTÜRK’ün gerçekleştirdiği araç muayenesi ile ilgili tüm detayları aktarmak istiyoruz.

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Araç muayenesi yaptırmak için aşağıdaki adımları izlemelisiniz. Gerek işlemlerinin çabuk yapılması, gerekse de randevunun yanmaması için dikkat etmenizi öneriyoruz. Araç muayenesi için ödenecek ücret ile 2 kez muayene hakkı verilmektedir. Eğer aracınız iki kez geçmez ise üçüncü seferinde tekrar ödeme yapmanız gerekiyor. Araç ve motorlu bisiklet için muayene rehberi;

 • TÜVTÜRK internet sitesi veya müşteri hizmetlerini arayarak araç muayenesi için randevu talep edin.
 • Aracınızın geçmiş dönemlerdeki borçlarını ve vergilerini kontrol edin. Borç veya ceza olması durumunda muayene yapılmamaktadır.
 • Egzoz emisyon ölçümünüzü şu şekilde yaptırın.
 • Araç için zorunlu evrakları ( ruhsat, trafik sigortası ) hazırlayın.
 • Randevu saatinde TÜVTÜRK alanında sıranızı alın.
araç muayene ücreti kredi kartıyla ödeniyor mu
araç muayene ücreti kredi kartıyla ödeniyor mu

Araç için Zorunlu Evraklar ve Eşyalar Nelerdir?

Araç muayenesine gitmeden önce evrak ve zorunlu eşyaların araçta olması gerekiyor. Bunlar;

 • Aracın Trafik Sicil Belgesi (Ruhsat)
 • Aracın Plakasına Ait Geçerlilik Süresi Olan Trafik Sigortası
 • Araç Sahibinin Vekalet Belgesi
 • LPG’li Araçlar için Yakıt Sistemi Montaj Belgesi
 • İlkyardım Çantası
 • Üçgen Reflektör
 • Yangın Söndürme Cihazı
 • Stepne

Yukarıda yer almakta olan tüm eşyalar ve evraklar zorunludur. Bu evraklardan bir tanesinin eksik olması durumunda araç muayeneden geçmemektedir.

İlginizi çekebilir: araç satış noter ücreti ne kadar

Araç Muayenesi Ödemesi Nasıl Yapılır?

Özellikle sosyal medya hesaplarımızdan araç muayenesinde kredi kartı geçerli midir soruları geliyor. Hem bunlara tüm detayları ile yer vermek, hem de söz konusu ödemelerin yapılacağı yöntemleri aktarmak istiyoruz.

Araç Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödeniyor Mu?

Araç muayenesi için gerekli olan ödeme miktarını TÜVTÜRK’ün tüm istasyonlarında kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. TÜVTÜRK ödemelerini gerçekleştirmek için Visa, Mastercard ve TROY alt yapısına sahip kartlardan birini kullanabilirsiniz.

TÜVTÜRK muayene ücreti ödemelerinde yurtdışı kredi kartları ve banka kartları kullanılmıyor. Muayene ücretlerini kredi kartı geçerlidir. Aynı zamanda yerli bankaların banka kartı ile yapabiliyorsunuz. Fakat Tüvtürk’ün son zamanlarda yürüttüğü çalışmaları tamamlandı.

Telefonla Randevuda Kredi Kartı ile Ödeme Yapılıyor Mu?

Araç muayenesi için randevunuzu telefon ile alabilirsiniz. Ancak telefon ile kredi kartı bilgilerinizi vererek ödeme yapamazsınız. Ödemelerinizi sadece TÜVTÜRK istasyonlarında sadece nakit ve kredi kartı üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

İlginizi çekebilir: bankadan satılık araçlar

araç muayene ücreti kredi kartıyla ödeniyor mu
araç muayene ücreti kredi kartıyla ödeniyor mu

Kredi Kartı Üzerinden Taksit Yapılıyor Mu?

TÜVTÜRK, gerek internet üzerinden gerekse de istasyon merkezlerinden ödemelerde taksit uygulamıyor. Ödemelerinizi kredi kartı veya banka kartı ile sadece nakit (tek çekim) olarak yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda bir bölümü nakit olarak, diğer bölümü kredi kartı gibi iki farklı ödeme seçeneği ile işlem gerçekleştirilmiyor.

Ödemelerinizi ya sadece nakit para ile yada kartınız ile yapabilirsiniz. Araç muayene ücreti otomobiller ile sınırlı değildir. Bu kural otobüs, kamyon çekici gibi araçlar için de geçerlidir. Kısacası Tüvtürk kredi kartıyla ödeme kabul etmektedir, tüm ücretleri nakit ödemek zorunda değilsiniz.

TÜVTÜRK araç muayene bedeli 250 TL üzerinde olduğu için bankalarınız ile anlaşmanız doğrultusunda limitiniz var ise temassız ödeme yapabilirsiniz.

Araç muayenesi yaptıracak olan kişiler çoğu zaman çalıştıkları için zaman bulamadıklarından dert yanıyor. Veya ödeme yapacağınız an farklı bir kişinin kartının kullanılması zorunlu oluyor. Bu gibi durumlarda TÜVTÜRK’ün bir kısıtlaması bulunmuyor. Araç ruhsat sahibi ile kart üzerindeki isim farklı olabiliyor.

Ayrıca, bu sayfamızdan rehinli araç satışı ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Araç Muayene Ücretini Online Ödeyebilir Miyim?

Söz konusu araç muayeneleri için ücret internet üzerinden ödenmemektedir. TÜVTÜRK tarafından ödemeler sadece istasyonlarda alınmaktadır. Farklı ve kötü amaçlı kurulan ve sizden ödeme talep eden internet sitelerinden sakınmalısınız. İnternet üzerinden ödeme yapılmamak ile birlikte sadece randevu alınıyor. Motorlu bisiklet ve araba ile tüm taşıtlarınız için araç muayenesi ücreti kredi kartıyla ödeyebilirsiniz.

Araç Muayene Gecikme Ücretleri Ne Kadar?

Aracın muayene zamanını ruhsat üzerinden size verilen evrak ile takip etmelisiniz. Araç muayenesini zamanında yapmamanız durumunda ceza uygulanıyor. Aynı zamanda muayene olmadan polis çevirmesine girerseniz aracınız trafikten men ediliyor.

Araç muayene gecikme ücretleri ise belirli oranlar ile zamana göre gerçekleşiyor. Buna göre araç muayene gecikme ücretleri her ay o ayın güncel muayene bedeline ek olarak %5 yansıtılıyor. Böylelikle gecikme süresinin artması ve devamlılığı ile borç katlanıyor. Tavsiye: muayene tarihi geçmeden mutlaka en yakın istasyona başvurun.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu