Kredi

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kredi

Esnaf ve Sanatkarlar Odası kredi veriyor mu? Esnaf ve Sanatkarlar Odası kredisinin şartları neler? Konuya ilişkin merak ettiğiniz bütün hususları sizler için derledik.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır, Şartları Nelerdir?

Esnaf ve Sanatkarlar Odası, direkt olarak kredi vermiyor. Bu kuruluş, yapmış olduğu anlaşmalar ile esnaf ve sanatkarların uygun koşullarda kredi kullanmasını sağlıyor. Genellikle bir kamu bankası olan Halkbank ile karşılıklı anlaşmalar yapılıyor.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri, kendisine kredi için başvuranları bankaya yönlendiriyor ve böylece ilgili kişinin düşük faizli kredilerden yararlanmasını sağlıyor.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kredi Başvurusu
Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kredi Başvurusu

Halkbank ile yapılan anlaşmalar her yıl güncelleniyor. Yapılan son güncelleme sonrasında esnaf ve sanatkara işletme kredisi adı altında 225.000 TL’ye kadar finansman desteği sağlanıyor. İş yeri ve taşıt almak için kredi talep edenlere sağlanan finansman desteği ise 500.000 TL’ye kadar.

Üstelik bu kredilerin faiz oranları da oldukça uygun. Bütün bunlar birlikte değerlendirildiğinde Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın büyük bir avantaj sağladığını söylemek yanlış olmaz.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları Neler?

Esnaf kefalet kredisi avantajlarından yararlanmak isteyenlerin sağlaması gereken bazı şartlar var. Nihayetinde başvuru yapan herkese uygun şartlarda kredi verilmiyor. Öncelikle başvuru sahibi hakkında araştırma yapılıyor ve istenen şartları taşıyıp taşımadığına bakılıyor. İstenen şartları taşıyanlar bu özel krediden yararlanabiliyor. İstenen şartlar şunlardır;

 • En az 3 aydır esnaflık yapmak (Esnaf olarak kabul edilebilmeniz için resmi sicil kaydınızın olması gerekiyor.)
 • Kredi notunuzun yüksek olması (Kara listede olanlar ve kredi notu düşük olanların kredi talepleri kabul edilmez.)
 • Esnafların bağlı bulundukları meslek odası sınırları içerisinde faaliyet göstermek
 • Vergi borcunun bulunmaması
 • Ödemeleri devam eden esnaf kefalet kredisinin bulunmaması
 • İstenmesi durumunda ipotek ve kefil gösterebilme

Burada yer alan şartları sağlayanlar esnaflar için avantajlı olan kredilerden yararlanabilir. Ancak tekrar vurgulamak gerekirse burada yapılan başvuruların tamamının kabul edildiği düşünülmemelidir. Bankalar, ince eleyip sık dokuyor. Dolayısıyla gerekli şartları sağlamayan adayların başvuruları kabul edilmiyor.

Esnaflar Odası Kredi Veriyor Mu?

Esnaflar Odası kredi vermiyor. Yaptığı anlaşma ile bankaların esnaflara uygun koşullu krediler vermesini sağlıyor. Bu ikisinin birbirine karıştırılmaması gerekiyor.

Her ne kadar esnaflar odası kredi vermese dahi anlaşmalı bankalardan kredi kullanmak isteyenlerin öncelikle Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na başvuru yapması gerekiyor. Başvuru sonrasında ilgili esnaf hakkında araştırma yapılıyor. Kredi kullanmaya uygun olduğu anlaşılırsa bankaya bildiriliyor. Bu aşamadan sonra ise banka tarafından araştırma yapılıyor ve kredi başvurusu sonuca bağlanıyor.

Esnaf destek kredisi olarak da isimlendirilen bu krediler esnaflar için büyük bir öneme sahip. Ancak kredinin onaylanması noktasında son söz bankaların. Başvuru sonrasında esnafların kredi notları, gelir belgeleri ve daha önceki bankacılık işlemleri dikkate alınır.

Kredi notu yüksek olanların taleplerine olumlu yaklaşılırken, kredi notu düşük olanların talepleri kabul edilmez. Buradan hareketle her başvuranın bu krediyi alacağı düşünülmemelidir.

Kredi talebi kabul edilenlerin banka tarafından istenen belgeleri kısa sürede teslim etmesi gerekiyor. Bankalar tarafından genellikle şu belgeler isteniyor;

 • Nüfus cüzdanı
 • Esnaf sicili ve kayıt belgesi
 • Vergi levhasının aslı ve fotokopisi
 • Bordrolu iki kefil
 • İpotek edilmeye uygun malların tapuları
 • Vergi borcu olmadığına dair belge
Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kredi Nasıl Alınr, Şartları
Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kredi Nasıl Alınr, Şartları

Esnaf ve Sanatkarlar Kredisi Özellikleri

Esnaf ve Sanatkarlar kredisi, klasik banka kredilerinden farklıdır. Yapılan anlaşmalarla farklı faiz indirim oranlarına sahip krediler olarak dikkat çekerler. Bazı seçenekler düşük vadede tamamen faizsiz olarak esnaf ve sanatkarlara sunulur. Bu tür avantajlardan dolayı esnaf ve sanatkarların bahsedilen kredilere olan ilgisi oldukça fazladır.

Kredinin faiz oranları, vadeye ve miktara göre farklılık gösterebiliyor. Ancak ortalama olarak aylık faiz %0,79 iken, yıllık faiz ise %9,5 seviyelerindedir. Günümüzde bankalardaki faiz oranları ile buradaki oranlar kıyaslandığında ne kadar avantajlı olduğu daha net anlaşılıyor. Burada verilen bilgiler yıl içinde değişebilir. Mevcut şartlara göre faiz oranları ve diğer detayların değişebileceği unutulmamalıdır.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Kredi Nasıl Alınır?

Esnaf ve Sanatkarlar Odası kredisini almak isteyenler bağlı bulundukları meslek odalarına başvuru yapabilirler. Başvuru sonrasında kredi için gerekli yönlendirme yapılacaktır.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Ne Kadar Kredi Veriyor?

Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Halkbank ile yapılan anlaşma ile esnafların 500.000 TL’ye kadar kredi almasını sağlıyor. Bu rakam iş yeri ve araç alımı için veriliyor. İşletme kredisinin üst limiti ise 225.000 TL’dir.

Esnaf Kefalet Kredisi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Gerekli şartları taşıyanların başvuruları en fazla 30 güne kadar sonuçlanacaktır. Kredi sonucu en erken 20 günde çıkar.

”Esnaf

?” state=”close”]Esnaf ve kefalet kredisi limiti, 225.000 TL’dir. Ancak kredinin iş yeri ve araç alımında kullanılacak olması durumunda limit 500.000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Esnaf Kefalete Kimler Kefil Olabilir?

Esnaf kefalete ancak bordrolu kişiler kefil olabilir. Bunun dışında kefil kabul edilmiyor.

Esnaf Kredisi İçin Oda Kaydı Şart Mı?

Esnaf kredi alabilmek için oda kaydı, aranan şartlardandır.

Son olarak, Hatice Kolçak tarafından hazırlanan bu videoyu izlemenizi öneririz. İzledikten sonra kendisinin kanalına abone olabilirsiniz 🙂

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu