VakıfbankKredi

Vakıfbank Kredi Erteleme

Vakıfbank kredi erteleme nasıl yapılır? Kredi ertelemesinde ne kadar faiz uygulanıyor? Vakıfbank kredi erteleme başvuru şartları nelerdir? Bütün bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Vakıfbank Kredi Erteleme Nedir?

Vakıfbank kredi erteleme, pandemi nedeniyle kredi taksitlerinin ödenmesinde yaşanan zorluklar için sunulan bir imkandır. Adından da anlaşılacağı üzere kredi taksitlerinin ertelenmesidir. Bu uygulama sadece kredi taksitlerini değil aynı zamanda kredi kartı borçlarını da kapsıyor. Ekonomiye destek paketi kapsamında konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi, ek hesap ve kredi kartı borçları isteğe bağlı olarak erteleniyor.

Bilindiği gibi Covid-19 salgını nedeniyle yapılan kısıtlamalar birçok alanı olumsuz olarak etkiledi. Olumsuzluklara bağlı olarak kredi kartlarında ve kredilerde ödeme zorluğu yaşanmaya başlandı. Banka müşterilerinin borçlarını ödeyememe nedeniyle yasal takibe düşmemeleri için böyle bir uygulamaya gidildi.

Vakıfbank Kredi Erteleme Nasıl Yapılır?

Vakıfbank kredi erteleme için öncelikle gerekli şartları taşımanız gerekiyor. Bahsedilen kolaylık, sadece 23 Mart 2020 tarihinden önce kullanılan kredileri kapsıyor. Eğer belirtilen tarihten daha sonra kredi kullanmışsanız kredi erteleme fırsatından yararlanamıyorsunuz.

Kredi erteleme için Vakıfbank şubelerine giderek başvuru yapabilirsiniz. Ancak pandemi nedeniyle kapalı ortamlara girmek istemeyenler için farklı başvuru seçenekleri de vardır. Bunlar;

Mobil bankacılıktan bu işlemi yapabilmek için sırasıyla aşağıda yer alan adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

Profilim > Bize Yazın > Talep Gönder > Talep Konusu: Bireysel Krediler > Talep Başlığı (Covid-19 Kredi Taksitleri Erteleme

Buradaki adımların ardından açılacak bölüme kredi erteleme talebinizi yazın ve alttaki Devam butonuna basın. Böylece talebiniz alınıyor. Bankanın kredi erteleme talebinizi nasıl değerlendireceği ise sürecin sonunda belli oluyor. Vakıfbank, bu taleplere genellikle olumlu yaklaşıyor. Ancak nadiren de olsa bazı talepleri kabul edilmiyor.

Vakıfbank kredi erteleme
Vakıfbank kredi erteleme

İnternet bankacılığından da Vakıfbank kredi erteleme benzer şekilde yapılıyor. Erteleme talep formunu doldurduktan sonra aynı gün veya kısa bir süre içinde size geri dönüş sağlanıyor.

Ayrıca, ilgili linkten Vakıfbank Arı Hesabı ile ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Vakıfbank Kredi Erteleme Şartları Nelerdir?

Vakıfbank kredi erteleme imkanından yararlandığınızda bazı şartları da kabul etmiş olursunuz. Öncelikle yaptığınız başvurunun banka tarafından onaylanması gerekiyor. Erteleme işlemine onay verildiğinde kredi taksitleriniz 3 aya kadar erteleniyor. Süre sonunda kredi borcu süreleriniz yeniden başlıyor.

Bu uygulamada erteleme için %1,59 oranında faiz uygulanır. Ödeyeceğiniz taksit miktarına göre ilgili faiz oranı toplam borcunuzu bir miktar arttıracaktır. Ancak buradaki temel hedefin sizin yasal takibe düşmemeniz olduğunu unutmayın.

Kredi Kartı Ekstre Erteleme Nasıl Yapılır?

Vakıfbank kredi erteleme kapsamında, kredi kartı ekstrelerini de erteleniyor. Ekstre erteleme, genel olarak kredi ertelemeyle benzerdir. Yapacağınız başvurunun onaylanması durumunda 3 aya kadar ekstrelerinizi erteleyebilirsiniz. Böylece erteleme süresi boyunca herhangi bir ödeme yapmanıza gerek olmuyor.

Vakıfbank kredi kartı ekstre erteleme yapmak için izlemeniz gereken yol yine şu şekildedir;

Profilim > Bize Yazın > Talep Gönder > Talep Konusu: Bireysel Krediler > Talep Başlığı (Covid-19 Kredi Taksitleri Erteleme

Talebinizin kabul edilmesi durumunda 1,55 faiz oranı ile ekstreleriniz erteleniyor. Ancak bankanın kredi kartı ekstresi erteleme talebinizi kabul etmesi gerekiyor.

Kredi Kartı Ekstresi Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Vakıfbank kredi erteleme gibi yine Covid-19 nedeniyle farklı bir kolaylığı daha müşterilerine sunuyor. Kredi ekstresi taksitlendirme ile kredi kartı borçlarınızı 12 aya kadar taksitlendirebilirsiniz. Bunun için son ekstre borcunun asgari tutarının ödenmesi gerekiyor. Kalan borcu %1,59 faiz oranları ile taksitlendirmeniz mümkün oluyor.

Bu işlemi internet bankacılığı, mobil bankacılık, telefon bankacılığı ve banka şubelerinden yapabilirsiniz. Hatta SMS ile dahi taksitlendirme yapabilirisiniz. Bunun için yapmanız gereken işlem şu şekildedir;

TAKSİTLENDİR boşluk Kartın Son 6 Hanesi boşluk İstenilen Taksit sayısı şeklinde 5724’e SMS atın. (Örnek: TAKSİTLENDİR 111111 12)

Yaptığınız bu işlemi isteğinize bağlı olarak aynı gün iptal edebilirsiniz.

 

Vakıfbank kredi erteleme nasıl yapılır
Vakıfbank kredi erteleme nasıl yapılır

Kredi Erteleme Kredi Notunu Etkiler Mi?

Vakıfbank kredi erteleme yapmayı planlayanlar bu işlemin kredi notuna etkisini merak ediyor. Kredi notu veya kredi puanı, müşterilerin yaptıkları bütün bankacılık işlemlerine göre değişiklik gösteriyor. Ancak burada esas olan yapılan işlemin banka tarafından onaylanıp onaylanmamasıdır. Örneğin; bir krediyi 120 taksit yapmakla 12 taksit yapmanın kredi notuna hiçbir etkisi bulunmuyor. Benzer durum burada da geçerli oluyor. Nihayetinde banka tarafından onaylanan bir işlemin sizin kredi puanınızı olumsuz etkilemesi mümkün değildir.

Kredi puanı, banka müşterileri için büyük bir öneme sahiptir. Hele ki, sık sık kredi kullanıyorsanız çok daha önemli hale geliyor. Kredi notunun düşmesi durumunda bankalar tarafından kredi talepleriniz genellikle geri çevriliyor. Buna bağlı olarak işleriniz ve finansal yapınız olumsuz etkileniyor. Kısacası düşük kredi notu sizin için olumsuz etkiler anlamına geliyor.

Vakıfbank kredi erteleme veya kredi kartı ekstre erteleme kolaylıklarının en önemli nedenlerinden birisi de kredi notuyla ilgilidir. Pandemi sürecinde, banka müşterileri ellerinde olmayan nedenlerden dolayı kredi taksitlerini ödeyemezlerse kredi notları düşecektir. Hatta bir süre sonra yasal takip ve icra dahi gündeme gelebilir. İşte tüm bu olumsuzluklar yapılan ertelemeler sayesinde engellenir. Müşteriler, 3 aya varan erteleme sürecinde finansal olarak bir nebze rahatlar ve borçlarını aynı şekilde ödemeye devam eder.

Vakıfbank kredi erteleme devam ediyor mu?

Vakıfbank kredi erteleme kampanyası devam ediyor. 23.03.2023 tarihinden önce kullandığınız ihtiyaç, konut ve taşıt kredilerinizi 3 ay erteleyebilirsiniz. Söz konusu erteleme sebebiyle akdi (temerrüt) ya da gecikme faizi alınmayacaktır.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu