Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Noter Maaşları

Noter maaşları ne kadar? Noter nasıl olunur? Noter olma şartları nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve konuya ilişkin merak ettiğiniz diğer hususları sizler için araştırdık.

Noter Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar Oldu?

Noter maaşları, ortalama 35.000 TL’dir. Noterin iş yoğunluğu ve yapılan işlemlerin ücretleri kazanılan rakamları etkiliyor.

Noterler, yasal statüleri olan kamu görevlileridir, ancak devletten aldıkları sabit maaş iş yapmazlar. Bu yönü ile diğer kamu görevlilerinden ayrılırlar. Noterler, yaptıkları işlemler karşılığında kazanç elde ediyor. Yapılan işlemlerin yoğunluğu arttıkça kazanılan rakamlar da aynı şekilde artıyor.

Noter Maaşları Ne Kadar, Noter katibi maaşları
Noter Maaşları Ne Kadar, Noter katibi maaşları

Noterler, iş yoğunluğu bakımından üç sınıfa ayrılmıştır. Birinci sınıf noterler en fazla iş yoğunluğuna sahip olan gruptur. Bu grubun aylık maaşları 110.000 TL üzerindedir. İkinci sınıf noterler ise aylık 35.000 TL ile 55.000 TL arasında kazanır. Üçüncü sınıf noterler ise aylık 20.000 TL’ye kadar kazanç elde edebilir.

Noterlerin sabit maaşları olmamasından dolayı elde ettikleri kazançlar iş yoğunluğuna bağlı olarak değişebilir. Dolayısıyla burada paylaşılan rakamlardan çok farklı seviyede maaş alınması mümkün olabilir.

Noter maaşları 2023 yılında ortalama 28.000 TL’dir. Birinci sınıf noterler 110.000 TL’ye kadar kazanç elde ederken, üçüncü sınıf noterler ise ortalama 25.000 TL kazanır.

Noterlerin maaşları, bulundukları ile göre farklılık gösterir. Nihayetinde noterler ne kadar fazla işlem yaparsa, o kadar yüksek kazanç elde eder. Nüfusu yoğun olan illerdeki işlek noktalarda bulunan noterlerin iş yoğunlukları çok fazladır. Bu tür noterlerin yıllık gelirleri, yıllık bazda milyonlarla ifade ediliyor.

Birinci sınıf noterlerin haricindeki ikinci ve üçüncü sınıf noterlerin iş yoğunlukları daha düşüktür. Bundan dolayı kazançlar daha düşük olacaktır. Ancak noterler, en düşük iş yoğunluğunda dahi 15.000 TL kadar maaş alırlar. Çünkü noterlerdeki işlem ücretleri oldukça yüksektir. Bu ücretlerin bir kısmı vergi ve harçlara giderken önemli kısmı noterlere kalıyor.

İlginizi çekebilir: noter nasıl olunur

İlginizi çekebilir: tercümanlık maaşı

İlginizi çekebilir: zabıt katibi maaşları

Noter maaşı, ortalama 35.000 TL’dir. Ancak iş yoğunluğuna bağlı olarak bu rakamın çok üzerinde veya çok altında da kazançlar elde edebilirler. Noterler, yaptıkları işlemler karşılığında kazanç elde ederler. Bundan dolayı net bir maaşları yoktur. İşlem yoğunluğu ne kadar fazla olursa elde ettikleri gelir de o kadar fazla olur. Dolayısıyla noterler ne kadar maaş alırlar sorusunun net bir yanıtı yoktur.

Noterler, kanunlar tarafından çizilen sınırlar içerisinde görev yaparlar. Özel veya tüzel kişilerin yapmış oldukları işlemlerin resmi ve yasal statüye gelmesini sağlar. Yasal statüye sahip bir kamu görevlisi olan noterler farklı sorumlulukları üstlenir.

Noterin kendi yaptıklarından ve çalışanlarının fiillerinden kaynaklanan farklı sorumlulukları var. Bundan dolayı yapılan işlemlerin çok büyük bir hassasiyet içinde gerçekleştirilmesi gerekir. Alım satım başta olmak üzere birçok alanda önemli yeri olan noterler üstelendikleri görevlerle önemli ihtiyaçları karşılarlar.

Noterlerin yaptıkları işlemler sayesinde insanlar veya işletmeler arasındaki işlemler resmiyet kazanır. Bu resmiyet, hukuki açıdan ispat edilecek belgelerin ortaya konulması ile sağlanır. Noterler, ilgili kanunda yer alan işleri yapmakla yükümlü olarak kabul edilirler.

Noter Katibi Maaşı 2023

Noter katibi maaşı, 6.500 TL ile 7.000 TL arasındadır. Noterlik, bilinen anlamda resmi bir devlet dairesi olmadığı için noter katipleri de devlet memuru statüsünde değildir. Bundan dolayı maaşları sabit olmayıp, farklılık gösterebilir.

Noter çalışanları içerisinde yer alan katipler, özellikle yazı işleri ilgilenirler. İlgili belge ve evrakları hazırlarlar ve bunların dosyalanması işlerini yaparlar. Noterdeki iş yoğunluğuna göre çalışma şartları zor olabilir. Ancak genel manada yorucu olmayan bir iştir.

Noter katibi olmak için adayların bazı şartları sağlaması gerekir. Bu noktadaki en önemli şart adayın en az 6 ay bir noterin yanında görev yapmasıdır. Böylece işleyiş ve ilgili mevzuat hakkında bilgi sahibi olur ve deneyim kazanır. Bu dönemi başarı ile tamamlayanlar noter katipliği yapabilme noktasında önemli bir şartı yerine getirmiş olurlar.

Noter Ne Kadar Maaş Alır?

Noter maaşları, 25.000 TL ile 75.000 TL arasında değişir. Noterdeki iş yoğunluğuna bağlı olarak elde edilen kazançlar farklılık gösterir.

Noter olmak için Adalet Bakanlığı tarafından verilen noterlik belgesi gerekiyor. Bu belgeye sahip olmak, en önemli şarttır. Ancak her bölgede ne kadar noter olacağı kanunla belirlenmiştir. Eğer yeterli sayıda noter var ise o bölgede noter açılamaz. Bu mesleği yapmak isteyenlerin hukuk fakültesini başarı ile tamamlaması da önemli şartlardan birisidir. Hukuk fakültesinden mezun olmak şartını yerine getiremeyenler noterlik yapamazlar.

Noterdeki işlemlerde yabancı dilde olan bazı belgelerin tercüme edilmesi gerekebilir. İşte böyle durumlarda çevirinin mütercim tercümanlık tarafından yapılması gerekiyor. Noterin yeminli tercüme isteyeceği unutulmamalıdır. Çünkü ilgili belge noterde yapılacak işlemden sonra artık resmi evrak statüsüne geçecek. Yapılacak tercümedeki en küçük bir hata, çok farklı sonuçların doğmasına neden olabilir.

Yeminli tercümanlar, uzun eğitimler sonucunda bu unvanı kazanır. Dil yeterliliği bakımından beklentileri üst düzeyde karşılar. Yeminli tercüman maaşı ise iş yoğunluğuna bağlı olarak değişir.

Noter Ne Kadar Maaş Alır, Noter Memur Maaşları
Noter Ne Kadar Maaş Alır, Noter Memur Maaşları

Noter Memur Maaşları 2023

Noter memuru maaşları, ortalama 5.500 TL’dir. Bu rakam farklı unsurlara göre değişebilir. Noterliklerde görev yapanlar bazen daha yüksek maaşlar alırken, bazen de daha düşük maaşlar alabilir. Özellikle iş yoğunluğu ve çalışan kişinin bu alandaki deneyimi önemlidir.

Memurlar, kamu görevlisidir. Ancak noterlikler klasik anlamda bir resmi devlet dairesi değildir. Bundan dolayı noter memuru ifadesi genel bir kullanımdır.

Noter Yeminli Tercüman Maaşları

Noter yeminli tercüman maaşları, ortalama 7.000 TL’dir. Çeviri yapılan dil, iş yoğunluğu, deneyim ve benzeri unsurlara bağlı olarak rakam değişebilir.

Noter maaşları ile ilgili genel detaylar bu şekildedir. Burada bahsedilen rakamlar ortalamadır ve sadece bilgilendirme amaçlı olarak sizlere ulaştırdık. Noter maaşı, farklı unsurlara göre değişebilir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. çogu noterler noterliği 2.iş olarak yapıyor yani sahıs emekli oluyor, bir hafta sonra vatandasın noter olarak tahini çıkıyor.hem normal emekli maası hemde noterden maas alıyor. çogu ilçelerde noter işe gelmiyor bile işleri noter katipleri yapıyor. bu noterleri yaklasık nerden baksan 10 ile 100 yakın ellerine maasş geciyor,belkide daha fazla, bu sistemin artık değişmesi lazim, devletin o kadar parası israf oluyor. bunun yerine noterin basına birer savcı yada hakim atayarak görevlendirebilir zaten noterlerin denetimi adliyeye baglı. benim sahsi fikrim emekli olmus kişileri noterin basına gecirmemek ,piyasada okadar işsiz üniversite mezunu insan varken …lütfen dediklrimi yanlıs anlamasın benim sahi görüşüm bo yonde..

  1. Mehmet Bey,
   Eğer iddialarınız doğru ise bu duruma acilen müdahale edilmesi gerekmektedir.
   Umarım bu çağrınız gerekli merciler tarafından duyulur.
   Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu