BankalarBireysel EmeklilikEkonomi

Ev Hanımlarına Emeklilik

Ev hanımlarına emeklilik 2023 yılında çok daha kolay ve cazip hale geldi. Çoğu ev hanımı, ev işlerine çok fazla zaman ayırdığı için çalışma fırsatı bulamıyor.

Bunun üzerine gerekli çalışmalar yaparak ev hanımları için emeklilik açıklamaları yapma gereği duyduk.

Ev Hanımlarına Emeklilik 2023 Müjdeli Haber

Aslında Sosyal güvenlik kurumu, (SGK) isteğe bağlı emeklilik prim ödemelerini belirler. Çünkü bu ödemeler sayesinde 2023 yılında ev hanımları kendi primlerini ödeyerek emekli olabilirler.

Yazımızda emekli olmak isteyenlerin yapmaları gereken ödeme tutarları ve sağlamaları gereken şartlarını tek tek aktardık.

Ev Hanımlarına Emeklilik 2021
Ev Hanımlarına Emeklilik [year]

Bütün 25 Yıllık Ev Hanımları için Emeklilik Yolu Açıldı

Ev hanımlarına emeklilik konusunda 2023 yılında herhangi işyerinde aktif çalışma zorunluluğu yoktur. Çünkü emekli olmak için personeller ile aynı şartlara uymalısınız. Özellikle personeller sigorta primi, gün ve yaş şartı gerekliliklerini yerine getirmeliler. İsteğe bağlı sigorta ile de bu şartların tamamının sağlanması gerekiyor. Böylece ev hanımları, isteğe bağlı emekli olmak istediklerinde her ay düzenli olarak ödeme yapmalılar.

Ödeme yaptıkları her ay için artışta olan gün sayısıyla birlikte prim, gün şartını tamamlamayı başarmalılar. Bunu yerine getiren ev hanımları yaş şartı da gerçekleştikten sonra emekliliğe hak kazanacaklar.

Ayrıca, Garanti Bankası Bireysel Emeklilik iptal etme şartlarını bu içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

25 Yıllık Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları Nelerdir

Ev hanımlarına emeklilik için yapılan düzenlemede bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kuralları aşağıda sizin için sıraladık. Çünkü ev hanımları bu süreçte kesinlikle sigortalı bir işte çalışmamalılar.

 • Aktif çalışma hayatında olanlar sigorta primi ödedikleri için isteğe bağlı sigorta primi ödemek zorunda değiller.
 • Emekli olmak için 25 yıllık hizmet süresini tamamlamanız gerekmektedir.
  2023 yılında asgari ücrete yapılan zamla birlikte isteğe bağlı sigorta prim ücretleri de bu duruma entegre olarak değişiyor.
 • Ev hanımları 2023 yılı için aylık 847 Türk lirası ödeme yapmak ile yükümlü olmalıdır.
 • Aynı zamanda devlet kanallarında gördüğümüz kurallar içerisinde 25 yıl evli kalmalısınız.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Emeklilik hayallerini gerçekleştirme fırsatı bulan ev hanımları için dikkat edilmesi önerilen durumlar vardır. Özellikle bazı dönemlerde ruhsal sıkıntılarında eşlik etmesiyle birlikte kısa dönemde olsa çalışmak bir motivasyon kaynağı olarak görülmektedir. Oysa kısa süreli bu buhran, emeklilik planlarınızın ortadan kalkmasını sağlayabilir.

 • Girişimcilik planları yapan ev hanımlarının bu konuda oldukça özenli ve titiz hareket etmesi gerekmektedir. Tecrübe sahibi olmadığınız konularda, başka bir bireyin tecrübesinden faydalanarak başlattığınız hiçbir girişim sağlıklı sonuçlanmaz. Bunun yanı sıra emeklilik planlarını da sekteye uğratmaktadır.
 • Devletin sunduğu birden fazla dikkat çekici maaş uygulamaları bulunmaktadır. Bunlardan birisi olan yaşlılık maaşı alımı emekliliğin gerçekleşmemesini sağlamaktadır.

Aynı zamanda, Akbank BES iptal yöntemlerini bilmiyorsanız linkteki sayfamızı incelemeniz gerekiyor.

Emeklilik programını yapmış olan ev hanımlarının bazen her insan gibi yaşadıkları psikolojik buhranları daha kolay ve geleceklerine zarar vermeden atlatabilecekleri yöntemler vardır. Aslında bunlardan bazıları günlük rutinlere yeniliklerin eklenmesi olmaktadır.

ev hanımlarına emeklilik müjdesi
ev hanımlarına emeklilik müjdesi

Emeklilik Fırsatını Kaçıran Ev Hanımları, Üzülmeyin!

Belirli nedenlerden dolayı emekli olması mümkün olmayan ev hanımlarının üzülmemesi gerekmektedir. Sağlık koşullarının öneminin daha yoğun anlaşıldığı bu pandemi döneminde yapılabilecek ve kadınların kendisine katabileceği sonsuz yenilikler bulunmaktadır. Böylece bunlardan bazılarını aşağıda sıraladık.

 • Pandemi döneminde fiziksel olarak kursların kapatıldığı bilinmektedir. Ayrıca online eğitimlere yönelim oldukça artmış bulunmaktadır. Birbirinden farklı eğitimler ile gelişim mümkün olmaktadır.
 • Emekli olmak isteyen ev hanımları uzmanlaşmak istedikleri bir alan belirleyip o alan üzerine internet üzerinden ücretsiz eğitim videoları ile kendilerini geliştirmeleri mümkün olmaktadır. Kendisini geliştirdiği alan üzerinden çalışmalarını internette paylaşabilir ve haneye katkı sağlayabilmektedir. Bu gibi durumlarda üzülmek yerine ileriye bakarak yürümek ve yenilenmek her zaman en sağlıklı olan davranış biçimi olmaktadır.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Ev hanımlarına emeklilik mükemmek bir haber. Kadınlarımıza verdiğimiz kıymetin büyük bir göstergesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu