Bireysel EmeklilikGaranti Bankası

Garanti BES iptal Etme, Ayrılma 444 0 336

Bu yazımızda sizin için Garanti BES iptal etme işlemini nasıl gerçekleştirebileceğinizi anlatıyoruz. 2017 senesinin başlarında İngiltere, ABD ve İtalya gibi ülkelerin de uyguladığı Otomatik BES sistemiyle alakalı yönetmelik yürürlüğe kondu.

Garanti BES İptal Etme İşlemi 2023 Yılında Nasıl Yapılır?

Çalışanlara maaş ödemesi yapan işverenler devlet vasıtasıyla belirlenen miktarda kesinti yaparak çalışan adına açılmış olan katılım hesabına fon yatırmaya başladı. Bu fonlar 50 TL – 100 TL gibi makul kesintilerden meydana gelse de bir takım katılımcılar farklı nedenlerle sistemin içinde bulunmak istemeyebiliyorlar. Bu yüzden yanlış bilgilendirmeler sonucunda da mağdur olabiliyorlar.

garanti bes iptal etme dijital emeklilik
garanti bes iptal etme dijital emeklilik

Garanti Emeklilik, Otomatik BES katılım hesabı açılmasının mümkün olduğu kurumlardandır ve Türkiye’de en fazla BES hesabına sahip olarak bu sektörün önde gelenlerindendir. İnternet şube ve gelişmiş çağrı merkeziyle hizmet vermekte olan Garanti, BES iptali yapmak isteyen katılımcılara çağrı merkezleri ve şubelerle hizmet sağlamaktadır. Peki Garanti BES iptal SMS işlemi nasıl yapılır?

Garanti BES iptal
Garanti BES iptal

Garanti Şubeden BES İptal Etme Nasıl Yapılır

Garanti, BES iptali yapmak isteyen çalışanları ilk olarak şubelere çağırmakta ve iptal dilekçesini yazmalarını istemektedir. Cayma hakkını Garanti şubeleri üzerinden yapmak isteyen çalışanlar kendilerine en yakın Garanti şubesini ziyaret ederek iptal dilekçelerinden alabilir.

Boş kısımları eksiksiz doldurarak BES iptalini yapabilir. BES iptali yapıldıktan sonra hesaba geçirilen para, kesinti yapılan maaşın yatırıldığı hesaba iade edilecektir.

İlginizi çekebilir: AvivaSA BES iptal

İlginizi çekebilir: Akbank BES iptal

Garanti Telefonla BES İptal Etme (En Kolay Yöntem)

Garanti Emeklilik çağrı merkezi son derece teknolojik bir alt yapıya sahiptir. Sesli yanıt sistemi vasıtasıyla çalışanların müşteri temsilcisine bağlanmadan dahi BES iptali yapması söz konusu olur.

Cayma hakkından yararlanmak isteyen katılımcılar 444 0 336 numaralı çağrı merkezini aradıktan sonra saat 10:00 – 17:00 aralığında iptal başvurusunu yapabilirler. Çağrı merkezi arandıktan sonra izlenmesi gereken yol şu şekildedir:

Bireysel Emeklilik > Otomatik Katılım Sistemi > Sözleşme İptali. İptal başvurusunda bulunduktan sonra kısa bir süre içerisinde BES hesabında bulunan para, kesinti yapılan maaşın yattığı hesaba aktarılacaktır.

Cayma Durumunda İptal Kesintisi Nasıl Yapılır?

Her çalışanın BES tanımlaması yapıldıktan sonra 2 ay içinde cayma hakkından yararlanma olanağı vardır. Bu 2 aylık zaman içinde cayma hakkından yararlanan çalışanların birikim hesaplarından herhangi bir kesinti söz konusu olmaz, fakat 2 aydan daha çok zamandır aktif halde olan BES hesabının iptal edilmesini isteyen çalışanlardan katılım ücreti talep edilecektir.

Haliyle fonda birikmiş olan paranın hepsinin geri alınması söz konusu olmayabilir.

BES hesabınızdan kesintinin yaşanıp yaşanmadığını bilmek isteyen Garanti Emeklilik katılımcıları çağrı merkezini aradıktan sonra Bireysel Emeklilik > Çıkış Halinde İade Tutar Bilgisi aşamalarını izleyebilir.

Garanti BES kaç para kesiyor?

Garanti BES Emeklilik sisteminde maaşınızın %3’ü otomatik olan işveren tarafından kesilir. Kesilen bu tutar, Garanti BES sistemine aktarılır. Eğer daha fazla birikim yapmak isterseniz işvereninizden isteyebilirsiniz.

Bireysel emeklilikten çıkarsam ne kadar kesinti olur?

Bireysel Emeklilik sisteminden 3 yıl içinde çıkarsanız devlet katkısı tamamen kesilir ve pay alamazsınız. 3 veya 6 yıl içinde çıkış yaparsanız hesabınızdaki devlet katkısının %85’i kesilir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu