Dilekçe

Sürücü Kursu Kayıt Sildirme Dilekçesi Örneği

Sürücü kursundan kayıt sildirmek için dilekçe doldurmak gerekiyor. Kimi kurslar bu dilekçeleri elden verirken kimileri internet üzerinden araştırmanızı öneriyoruz.

Sürücü kursu kayıt sildirme dilekçesi örneği arayışında bulunanların büyük çoğunluğunu sürücü kursuna kayıt yaptırdıktan sonra kursa devam etmeyenler oluşturuyor. Karayolları Trafik Güvenliği Kurulu tarafından kontrol ve denetimi yapılan Sürücü kurslarına devam etmek esastır. Kurslara kurs süresinin 5/1 oranında devamsızlık yapan bir bireyin kurs ile ilişkisi kesilecektir.

Sürücü Kursu Kayıt Sildirme Dilekçesi Örneği Nedir

Sürücü kursuna yazılıp derslere devam etmeyen öğrencilerin o dönemdeki hakları yanacaktır. Bu bakımdan sürücü kurslarına kayıt yaptıran kişilerin sürücü kursuna devam etme zorunluluğu vardır. Kursa devam etmek istemeyen öğrencilerin bu durumu bir dilekçe ile bildirmeleri gerekir.

sürücü kursu kayıt sonrası
sürücü kursu kayıt sonrası

Milli Eğitim Bakanlığı Kurs Kaydı Sildirme

Ehliyet alma kuralları son dönemlerde oldukça radikal içerikler taşıyor. Kanunların ön gördüğü şekilde ve kurallarla idare ediliyor. Bu bakımdan kuralları takip etmek gerekiyor. Bu kurallar arasında kurslara devamlılık önem taşıyor.

  • Kursa yazıldığı halde kursa yazıldım iptal etmek istiyorum diye düşünenler için 7 gün içerisinde kurs kaydını sildirmek mümkün oluyor.
  • Sürücü kursları Karayolları Trafik Güvenliği Kurulu tarafından belirlenen kurallarla yönetiliyor.
  • Bu kurallara uymamanın bir yaptırımı bulunuyor.
  • Kursa yazıldığı halde kursa katılamayacak olan bireylerin kursa katılamayacaklarına yönelik mazeret beyanında bulunmaları gerekiyor.
  • Ehliyet kursu beyanına yönelik bu hakkı kullanmayan bireylerin ehliyet kursu ücretini ödemeleri gerekiyor.

Ancak haklı sebepten ötürü kursa katılamayacak olan bireylerin bu mazeretlerini bir dilekçe ile Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirmeleri haklarını aramaları için yeterli olacaktır. Sürücü kursu bir mazereti olan bireylere sürücü kursu ödeme konusunda mecbur bıraktığında kurs hakkında yasal işlemler uygulanabilir.

İlginizi çekebilir: 2023 yılında sürücü kursu ücretleri ne kadar?

Ehliyet Kursuna Katılmayan Öğrencilerin Durumu Ne Olur?

Ehliyet almak için bir sürücü kursuna kayır olmak, teorik ve direksiyon derslerine katılmak mecburidir. Bu kurala uymayan öğrencilerin bir mazeretleri yoksa kurs eğitimlerine son verilir. Bu mazeretlerini bir belge ve dilekçe ile kurs müdürlüğüne iletmeleri gerekir.

Mazeretsiz bir şekilde kursa devam etmemek, öğrencilerin sınav haklarını da elinden alacaktır. Kursa devam etmeyen öğrencilerin MEB sürücü kursu kayıt sildirme işlemleri yapmaları da gerekir. Bu işlem için gerekli olan belge ve içeriklere ulaşmak isteyenlerin sürücü kurslarından veya Karayolları Trafik Güvenliği kurulunun web sitelerini inceleyebiliyor.

sürücü kursu kayıt sildirme dilekçesi örneği
sürücü kursu kayıt sildirme dilekçesi örneği

Ehliyet Kursuna Katılım Neden Zorunlu?

Trafik kazalarının artmasının sebeplerinden bir tanesini kişilerin trafik kurallarını bilmemeleri oluşturuyor. Bu bakımdan sürücü kursları teorik derslerinde bu kurallar ayrıntılı bir şekilde sunuluyor. Aynı zamanda araçlara yönelik, motora yönelik ve başarılı bir sürücü olmaya yönelik özel eğitim dersleri bulunuyor. Bu kurslara katılmamak bireylerin eğitim almasını engelliyor.

Teori derslerine katılmayan bireyler aynı zamanda direksiyon derslerinde de başarılı olamıyor. Bu durum trafikte eksiklik ve kusurlu hareketlere yatkın olmaya sebep oluyor. Ancak sürücü kurslarına katılmak, hem teori hem de direksiyon derslerinde başarılı olmak için yeterli oluyor.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu