Özel Sektör Maaşları

Grafik Tasarım Maaşı

Grafik tasarım maaş 2023’de ne kadar, grafik tasarımcı ne iş yapar, iş imkanları nasıl? Aradığınız bütün soruların yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Grafik Tasarımcı Nedir? Kime Denir

Grafik tasarım çağımızın en popüler mesleklerinden biridir. Bireysel ve kurumsal hizmetler veren grafik tasarımcılar görselliği ön planda tutarak ürün ve hizmet tanıtımı yapılmasını sağlar.

grafik tasarım geliri
grafik tasarım geliri

Görevleri nedeniyle reklamcılar ile iç içe olan grafik tasarımcılar profesyonel bir işletme için olmazsa olmazlardandır. Pazarlaması yapılan ürün ve hizmet için ya da herhangi bir düşünce için bir konsept oluşturarak bunları insanlara aktarırlar. Dolayısıyla yaratıcılıklarını en iyi şekilde kullanmaları gerekir.

Grafik tasarımcılar özel sektörde çalışırlar. Bireylerin ve kurumların hedef kitlesinin belirlenmesinden sonra marka bilinirliğini arttırmak için diğer meslek üyeleri ile birlikte çalışır.

Grafik Tasarımcı Ne İş Yapar?

Grafik tasarımcı olarak çalışan kişilerin başlıca görev ve sorumlulukları şu şekildedir;

  • Web siteleri için görünürlüğü arttırmak amacıyla logolar tasarlamak
  • Reklam ajanslarında müşteriler için sunum yapmak
  • Markanın görsel açıdan bilinirliğini arttırmak için tasarımlar yapmak
  • Kitaplar dergi ve poster tasarlayarak bir fikri ya da konsepti insanlara aktarmak
  • Sanat yönetmeni gibi pozisyonlarla iş birliği yapmak
  • Baskı teknikleri hakkında çalışarak bir proje için en iyi çalışmayı ortaya koymak
  • Yerli ve yabancı trendleri takip ederek bu trendleri yeni projelerde kullanmak grafik tasarımcıların başlıca görevleri arasındadır.

Grafik Tasarımcı Olmak İçin Hangi Bölüm?

Grafik tasarımcı olmak için üniversitelerin 4 senelik bölümlerinden olan grafik bölümünden mezun olmak gereklidir. Ancak özel sektörde mezun olunan bölümden daha çok kişinin yetenekleri ile ilgileniliyor.

Bir grafik tasarımcı bu alanda çalışmak istiyorsa grafik ve tasarım alanında kendini geliştirmelidir. Bunun için özel dersler alınabileceği gibi küçük çaplı projeler de başlatılabilir. Oluşturulan bu projeler ve alınan dersler CV içerisinde bulunduğunda mezun olunan bölümden daha fazla dikkat çekecektir.

İlginizi çekebilir: reklamcılık maaşları

Grafik Tasarım İş İmkanları

Grafik tasarımcıların iş bulmaları oldukça kolaydır. Hem ajanslarda çalışabilen hem de freelancer olarak evden çalışabilen bu kişiler tercihlerine göre farklı projelerde yer alabilir.

Grafik tasarımcı bir ajansta düzenli iş bulmak istiyorsa ya da serbest çalışarak düzenli iş almak istiyorsa bu alanda tecrübe edinmelidir. Bunun için de üniversiteyi kazandığı ilk günden itibaren çalışmasına aralık vermeden devam etmelidir.

grafik tasarım maaşları
grafik tasarım maaşları

Grafik Tasarım Maaş 2023

Grafik tasarımcı olmak isteyen kişiler grafik tasarım maaşları ne kadar, yeni mezun bir grafik tasarımcı ne kadar maaş alır vb. soruları sıklıkla yöneltiyor. Biz de bu nedenle meslek sahibi olmuş grafik tasarımcıların maaşlarını inceledik.

Yeni mezun olan ve tecrübesiz olan grafik tasarımcılar asgari ücretin biraz üzerinde maaş alır. Yen işe başlayan grafik tasarımcı maaşları 5 bin ila 5 bin 500 TL aralığındadır.

Etkileyici projelere imza atan ve bu alanda uzmanlaşan grafik tasarımcılar ise 10 bin TL’ye kadar maaş alabiliyor. Bu rakam tamamen grafik tasarımcının başarısı ve projeleri ile ilgilidir.

Eğer bir grafik tasarımcı evde freelancer olarak çalışmak istiyorsa belirlediği fiyatlara bağlı olarak değişmekle birlikte 15 bin TL’ye kadar kazanç sağlayabilir. Ancak bu rakamlara ulaşmak isteyen bir grafik tasarımcının düzenli olarak iş alması, tasarımlarını en iyi kalitede müşterisine sunması ve düzenli müşteriler elde etmesi gerekiyor.

Grafik tasarım maaş 2023 yılında bu şekildeydi. Eğer siz de grafik tasarımcı olmak ve yüksek maaşlar kazanmak istiyorsanız CV içerisine ekleyebileceğiniz etkileyici tasarımlar oluşturmanızı öneriyoruz.

Grafik tasarım iş var mı?

Grafik tasarım iş imkanları olan bölümlerden biridir.

Grafik tasarımcı nerelerde çalışır?

Grafik tasarımcılar ajanslarda ya da freelancer olarak çalışabilir.

Grafik tasarım bölümünden hangi meslekler olunur?

Grafik tasarım bölümünden mezun olan kişiler grafik tasarımcı olarak çalışır.

Grafik tasarım okusam ne olurum?

Grafik tasarım okuyan kişiler ajanslarda grafik tasarımcı olarak çalışabilir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu