Özel Sektör Maaşları

Spiker Maaşı 2022, Haber & Spor Spikeri Maaşları

Spiker maaşı ne kadar? Haber spikeri ne kadar maaş alır? Spiker nasıl olunur? Bu soruların cevaplarını ve spikerlik konusunda merak ettiğiniz diğer hususları sizler için derledik.

Spiker Maaşı 2022 Ne Oldu

Spiker maaşı, ortalama 9.000 TL’dir. Ancak maaşlar arasında ciddi farklılıklar var. Büyük bir haber kanalında görev yapan ve marka olan spikerler çok büyük rakamlar alabilir. Buna karşın yerel bir kanalda görev yapan spikerler çok daha düşük rakamlar alıyor.

Spikerlerin maaşlarını etkileyen bir dizi unsur var. Ancak bunların en önemlisi görev yapılan medya kuruluşudur. Ülkemizde 400 fazla kanal var ve bunlarda binlerce spiker istihdam ediliyor. Ulusal çapta yayın yapan ve izlenen kanallarda görev yapan spikerler aylık 25.000 TL ile 35.000 TL arasında maaş alıyor. Hatta bu seviyelerin çok daha üzerinde maaş alanlar da var. Küçük medya kuruluşlarında ise maaşlar asgari ücret seviyesine kadar düşebiliyor.

Spiker Maaşı ne kadar
Spiker Maaşı ne kadar

Spiker maaşları değerlendirilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise görev yapılan pozisyondur. Spiker denildiği zaman akla hemen ana haber sunucuları gelir. Ancak haber sunucusu haricinde spor spikerleri, maç spikerleri, futbol spikerleri ve benzeri alanlarda görev yapan sunucular da bulunur. İşte bunların tamamı farklı seviyelerde maaş alır.

Haber Spikeri Maaşı 2022

Haber spikeri maaşı az izlenen kanallarda 13.000 TL ile 25.000 TL arasındadır. Çok izlenen ve bilinen kanallarda ise 25.000 TL ile 150.000 TL arasında değişiyor. Ana haber sunucuları daha yüksek maaş alırken, gün içinde saat başı haberleri sunan spikerler ise daha düşük maaşlar alıyor.

Birçok alanda olduğu gibi haber spikerliğinde de en büyük unsur deneyimdir. Bu alanda tanınan ve adeta marka olan haber sunucuları çok yüksek rakamlar alıyor. Örneğin; FOX TV’de adeta bir marka olan Fatih Portakal yüksek rakamlarda maaş almaktaydı.

Spiker olmak isteyenler üniversitelerdeki ilgili lisans bölümlerini tercih edebilir. Radyo, televizyon ve sinema, medya ve iletişim alanındaki bölümlerden mezun olanlar alacakları ek eğitimlerle bu alanda ilerleyebilir. Ancak haber spikeri olabilmek için uzun yıllar emek verilmesi gerekiyor. Mezuniyet sonrasında bir başvuru ile direkt olarak spiker olmanız çok zor. Küçük çaplı kanallarda böyle bir uygulama olabilir. Ancak büyük kanallarda haber spikeri olmak isteyenler en alttan çalışmaya başlamalı ve meslekte ilerlemelidir.

İlginizi çekebilir: tercümanlık maaşı

İlginizi çekebilir: muhabir maaşları

İlginizi çekebilir: gazeteci maaşları

2022 Yılında Spiker Maaşları Yükseldi Mi?

Spiker maaşları 2022 yılında ortalama 5.000 TL’dir. Ancak bu meslek grubunda maaşlar arasında ciddi farklılıklar bulunuyor. Yerel kanallarda spikerlik yapanlar çok daha düşük maaşlar alırken, bilinen kanallarda spikerlik yapanlar yüksek maaşlar alıyor.

Haber Spikerleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Haber spikerleri, ortalama 9.000 TL maaş alıyor. Bilinen kanallarda görev yapan haber sunucuları burada belirtilen rakamların çok daha üzerinde maaş alıyor. Öyle ki, aylık 150.000 TL üzerinde maaş alanlar dahi var.

Haber spikerliğinde maaşları etkileyen hususların başında kurumun büyüklüğü ve maaş politikası geliyor. Ancak tek kriterin bu olmadığı; spikerin haberi sunma başarısı, kitleleri etkileme gücü ve tanınırlığında önemli olduğu unutulmamalıdır.

Spikerler Ne Kadar Maaş Alıyor?

Spikerler, ortalama 9.500 TL maaş alıyor. Görev yapılan pozisyon, iş yoğunluğu, kanalın büyüklüğü ve maaş politikası alınan maaşları etkiliyor. Bazı kanallarda görev yapan spikerler 75.000 TL ve üzerinde maaş alırken bazı yerel kanallarda ise maaşlar daha düşük seviyededir.

TRT Spiker Maaşları

TRT spiker maaşları, aylık 35.000 TL civarındadır. Ancak TRT bünyesinde birçok kanalın bulunması ve kanalların izlenme oranlarının farklılığı maaşların da farklılık göstermesine neden oluyor.

TRT’nin spiker konusu ile adı yakın zamanda gündeme gelmişti. Spor spikeri Ersin Düzen’in çok yüksek rakamlarda maaş aldığı iddia edilmişti. Fatih Altaylı gibi isimler bu iddiaları dile getirmişti. CHP İzmir milletvekili Atilla Sertel de açıklama yaparak ünlü spikerin aylık 150.000 TL aldığını söylemişti. Bunun üzerine ünlü spiker yeter artık diyerek aylık 34 bin 370 lira aldığını açıklamıştı. Ayrıca 100 bin lira aldığımı ispatla bir daha ekranlar benim yüzümü göremeyecek diyerek iddia sahiplerine çağrıda bulunmuştu.

Haber spikeri maaşları
Haber spikeri maaşları

Futbol Spiker Maaşları

Futbol spikeri maaşları 30 bin TL civarındadır. Ancak spikerlerin görev yaptığı kanal ve iş yoğunlukları gibi unsurlar alınan maaşları fazlasıyla etkiliyor.

Spor Spikerleri Ne Kadar Maaş Alıyor?

Spor spikerleri ortalama 15.000 TL maaş alıyor. Bu alanda tanınan isimler çok daha yüksek maaşlar alabiliyor. Yerel kanallarda görev yapanlar ise asgari ücretin biraz üzerinde maaşlar alıyor.

Maç Spikerleri Maaşları

Maç spikerleri, genellikle maç başına ücret alıyor. Genel olarak aylık maaşları 20.000 TL seviyesindedir. Ancak ülkemizde adeta maç spikerliği ile özdeşleşen isimler çok daha yüksek rakamlar kazanıyor.

Maç spikerleri, bu konumlarına gelene kadar birçok pozisyonda görev yapıyor. Maç spikerlerinin önemli kısmı muhabirlikten sonra maç spikeri olmuştur. Muhabir maaşları, her ne kadar düşük olsa da mesleklerinde yükselmek isteyenler düşük maaşlara razı olarak görev yapıyor.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu