İnşaat

Bims Briket Fiyatları

İnşaat sektöründe yoğun olarak kullanılan bims briket fiyatları ile öne çıkmaya devam ediyor. Bims briketler, önemli inşaat malzemelerinden birisi olarak kabul ediliyor. Peki, bims birket fiyatları ne kadar? Bims briket nerelerde kullanılır? Bims briket ölçüleri nedir? Bu soruların cevaplarını ve bims briketle çok daha fazlasını sizler için derledik.

Bims Briket Nedir?

Volkanik hareketler neticesinde doğal olarak oluşan bims ya da bilinen diğer adıyla ponza, süngerimsi ve gözenekli bir malzemedir. Bunun yanında dayanıklılığı da üst seviyededir. İşte bu malzemeden üretilen briketlere, bims briket denmektedir. Farklı ölçü ve özelliklere sahip bims briket çeşitleri vardır

Sahip olduğu içeriği sayesinde ısı ve ses yalıtımı konusunda oldukça başarılı bir üründür. Yalıtım özelliği öne çıkan seçeneği vardır. Bunun tercih edilmesi halinde yalıtım konusundaki beklentileri daha fazla karşılayacaktır.

Elastik yapısı nedeniyle esneme miktarı daha fazladır. Bundan dolayı benzeri malzemelere göre kullanım alanında daha fazla mukavemet gücüne sahip olduğundan söz edilebilir. Deprem gibi doğal afetlerde, esnemesi sayesinde yapıların ayakta kalmasında önemli bir role sahiptir.

Bims briket, yangına karşı olan dayanıklılığı ile de dikkat çeker. Erime sıcaklığının çok yüksek olması, yangının yayılma riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Nem dengesine sahiptir ve bu sayede rutubetin oluşmasını önler. Bütün bu özelliklerin yanında tuğlaya göre daha düşük maliyetli bir üründür. Özellikle tek kat sıvayla örülmesinin mümkün olması, maliyetlerin düşmesi adına önemli bir durumdur.

Bims briket, birçok yapının inşasında kullanılabilir. Kullanım alanı iç veya dış duvarlarla sınırlı olmayıp, hem iç hem de dış duvarlarda kullanılabilir. Isı yalıtım özelliğine sahip olması, kullanım alanlarının fazla olmasının önemli nedenleri arasındadır.

Hayvancılık, arıcılık gibi alanlarda yer alan yapıların inşasında kullanılır. Bunun dışında benzeri alanların inşa edilmesinde kullanıldığı da söylenebilir. Ayrıca ısı yalıtımında kullanılan bir diğer ürün olan onduline fiyatları sayfamızı da inceleyebilirsiniz.

Isı yalıtımı, hafiflik, kullanım kolaylığı ve düşük maliyet gibi özellikleri nedeniyle tercih edilmektedir. Bims blok olarak satışı yapılan bu ürünün genel manada beklentilerinizi karşılayacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Bims Briket Fiyatları
Bims Briket Fiyatları

İlginizi çekebilir: taş fırın yapımı fiyatları ne kadar?

Bims Briket Ölçüleri Nedir?

Bims briket fiyatları hakkında bilgi vermeye geçmeden önce, bu ürünlerin ölçüleri hakkında bilgi verilmesi gerekiyor. 15 lik, 20 lik, 25 lik gibi ölçülerle ifade edilen briketler, sadece bir kenarları hariç sabit ölçülere sahiptir. Diğer kenarın uzunluğunun farklı olmasından dolayı o kenara göre isimlendirilmektedir. Aşağıda buna ilişkin örnekler yer almaktadır.

  • 10 luk bims briket: 10 x 39 x 19 cm
  • 15 lik bims briket: 15 x 39 x 19 cm
  • 20 lik bims briket: 20 x 39 x 19 cm
  • 25 lik bims briket: 25 x 39 x 19 cm

Burada yer alan bims briket ölçüleri incelendiğinde iki kenarın 39 x 19 cm olduğu görülecektir. Diğer kenar ise farklı uzunluktadır ve briket, o kenara göre isimlendirilir.

Bunların haricinde asmolen bims ve kılavuz bims gibi farklı seçenekler de vardır. Bunların ölçüleri ise daha farklıdır. İlgili ölçüler şu şekildedir:

  • 20 lik asmolen bims: 20 x 40 x 19 cm
  • 25 lik asmolen bims: 25 x 40 x 19 cm
  • 7 lik kılavuz bims: 7 x 7 x 14 cm
  • 10 luk kılavuz bims: 5 x 10 x 20

İlginizi çekebilir: çimento fiyatları ne kadar?

Bims Briket Fiyatları 2023 Yılında Ne Kadar?

Bims birket fiyatarı 2023 yılında, önceki yıllara nazaran bir miktar zamlanmıştır. Farklı alanlarda kullanılan briketlerin fiyatları, genellikle adet üzerinden belirlenmektedir. Adet fiyatı olduğu gibi blok bims briket fiyatları da vardır. İhtiyaç sayısına göre satın almanın bunlardan herhangi birisi üzerinden yapılması mümkündür.

Kullanılacak olan bims briket çeşitleri, farklı ölçülerde olduğu için belli bir alan için farklı sayıda brikete ihtiyaç duyulmaktadır. Bu noktada m2 duvar üzerinden hesap yapılmaktadır.

Fiyatları etkileyen farklı unsurlar vardır, ancak burada en önemli olan unsurun, bahsedilen ürünlerin kalınlıkları olduğu söylenebilir. Zaten isimlendirilirken, kalınlık ölçüleri kullanılır.

Bims briket fiyatları şu şekildedir:

Bims Briket Fiyatları 2023
ÜrünFiyatı
8,5 luk Bims Briket0,75TL
10luk Bims Briket0,80TL
15 lik Bims Briket1,00TL
20 lik Bims Briket1,20TL
25 lik Bims Briket1,50TL
20 lik Asmolen Bims Briket1,15TL
25 lik Asmolen Bims Briket1,30TL
7 lik Kılavuz Bims Briket0,30TL
10 luk Kılavuz Bims Briket0,35TL

Burada yer alan rakamlar, sadece 1 adet bims briket fiyatı olup, adet sayısı arttıkça fiyat da artmaktadır.

Bims Briket Fiyatları Ne Kadar
Bims Briket Fiyatları Ne Kadar

İlginizi çekebilir: sunta fiyatları ne kadar oldu?

Bims briket fiyatları ayrıca m3 (1 blok) üzerinden de hesaplanır. 1 m3 olan blok içerisinde yer alan briket sayısı, ölçülere bağlı olarak farklılık gösterdiğinde, fiyatlar da değişmektedir. Örneğin; 1 m3 içerisinde 159 tane 8,5 luk bims briket varken, 90 tane 15 lik bims briket vardır. Buradaki fiyatın da yine adet üzerinden hesaplandığı söylenebilir.

Üretimden sonra direkt olarak satışa sunulan rakamlar bu şekildedir. Yani gördüğünüz rakamlar, fabrika teslim fiyatlarıdır. Bunun haricinde briketlerin kullanılacağı noktaya kadar nakledilmesi gerekir. Bu da ekstra nakliye parası anlamına gelir. Nakliye parasının olması nedeniyle bims fiyatları bir miktar daha yükselir.

Nakliye için en uygun araçların kamyonlar olduğu söylenebilir. Ortalama bir kamyon, yaklaşık 50 m3 bims briket alır. Eğer ihtiyacınız çok ise kamyon ile nakliyeyi halledebilirsiniz. Daha az sayıdaki briket içinse kamyonet veya benzeri araçlar tercih edilebilir.

Bims Briket Fiyatları Nelerden Etkilenir?

Bims briket fiyatları ile ilgili genel bilgiler yukarıda yer almaktadır. Ancak ülkemizin her yerinde fiyatların bu şekilde olduğunu söylemek zordur. Site olarak sizlere en doğru ve güncel fiyatları ulaştırmaya çalışıyoruz. Ancak rakamların farklı unsurlardan etkilendiğinden dolayı genellikle net fiyatları değil, ortalama rakamları paylaşıyoruz.

Briket fiyatlarını etkileyen çok sayıda husus vardır. Ancak bunların başında ürünlerin kalitesi olduğu söylenebilir. Briketler ne kadar kaliteli ise fiyatları da o kadar yüksek olacaktır. Örneğin; yalıtım özelliğinin bulunması, fiyatların artması anlamına gelir. Bunun dışında satışın yapıldığı il/ilçe, üretim maliyetleri, vergiler, işçilik ve nakliyedeki değişimler, piyasanın genel durumu, arz talep dengesi ve benzeri unsurlar rakamların değişkenlik göstermesine neden olur.

Bims briket fiyatları 2023 yılında ortalama olarak yukarıda ifade edildiği gibidir. Ancak yıl içinde bu rakamlar değişebilir. En güncel bilgiler için sitemizi takip edebilirsiniz.

Bims briket araması yapan binlerce ziyaretçiye reklam vermek isterseniz aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.


Lütfen Puan Verin
[Toplam: 2 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu