Fiyatlar

Yarış Atı Fiyatları

En güncel yarış atı fiyatları detaylarını merak edenler için hazırladık. Yarış atı fiyatlarına, özelliklerine ve nerede satıldıklarına ilişkin merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarına içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Yarış Atı Fiyatları 2023‘de El Yakmaya Başladı

Yarış atı fiyatları ırklarına, özelliklerine ve yaş durumlarına göre değişiyor. Yarış müsabakalarında koşan atların bedeli birçok alıcının verdiği tekliflerle en yüksek rakama ulaşırken, Çeşitli online mecralarda ilan verilerek satışa sunulan yarış atlarının genel olarak fiyatları şu şekilde yansıyor;

  • Sahaya inmeye hazır İngiliz erkek tay atlar: 20.000 TL
  • Arap asıllı yarış atı fiyatı: 240.000 TL
  • Güçlü dişi İngiliz asıllı yarış atı fiyatı: 250.000 TL
  • Smart Robin İngiliz yarış atı fiyatı: 110.000 TL

Belirtilen bu rakamlar yarış atı sahipleri tarafından çeşitli ilan ver sayfalarındaki fiyatları içeriyor. Genel itibariyle güçlü ve sorunsuz yarış atı fiyatlarının çeşitli mecralarda 200 bin liradan başladığı görülüyor.

yarış atı fiyatları ne kadar
yarış atı fiyatları ne kadar

Yarış Atı Türleri ve Fiyatları Nelerdir?

Yarış atı türleri nerenin atı olduklarına göre belirleniyor. Yani atların hangi ülkeye ait olduğu türlerini oluşturuyor. Genel olarak Arap, İngiliz ve Safkan asıllı atlar yarış atları olarak tanımlanıyor. Bu at türlerinin başlangıç fiyatları ise şu şekildedir;

  • Safkan yarış atı fiyatları en düşük 10.000 TL’den başlıyor. Atın yaşına ve durumuna göre fiyatlar artıyor.
  • Arap yarış atı fiyatları ise yaşına ve gücüne göre 9.000 TL’den başlayarak satışa sunuluyor.
  • İngiliz yarış atı fiyatları ise sektörün en pahalı rakamlarını oluşturuyor. Başlangıç fiyatları 10.000 TL oluş 1 Milyon TL’ye kadar ulaşabiliyor.

TİGEM Kökenli Yarış Atları

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü TİGEM yarış atı yetiştiriciliği ve satışı yapmaktadır. TİGEM’e göre galip olan ve iyi koşan atların %23’ü TİGEM kökenlidir. Yapılan araştırmalarda at yarışları dahilinde dağıtılan ikramiyelerin neredeyse %40’ının TİGEM kökenli yarış atları üzerinden kazanıldığını gösteriyor. TİGEM özel olarak yetiştirdiği yarış atlarını her yıl milyonlarca lira bedelle alıcılarına ulaştırıyor.

Kurum tarafından genel olarak Safkan Arap at seçenekleri satışa sunuluyor. Satışa sunulan at seçeneklerinin özellikleri hangi yarış atından gebe olduğu ve asılları detayları olarak aktarılıyor. Satışa sunulan bu atların en düşük ve en yüksek fiyatını TİGEM belirliyor. Ayrıca tüm atlar veteriner yetiştirilme süreçlerinde veteriner kontrolüne tabi tutuluyor.

en pahalı yarış atı fiyatları ne kadardır
en pahalı yarış atı fiyatları ne kadardır

Dünyanın En Pahalı Yarış Atı Hangisidir?

En pahalı yarış atı fiyatları da merak edilenler arasında yer alıyor. Yarış atı seçenekleri arasında en pahalı at İngiliz asıllı olanlardır. Dünyanın en pahalı atı   İngiliz asıllı Galileo atı olarak biliniyor. Bu at tam 190 Milyon Euro değerindedir. İngiliz asıllı Galileo atının The Derby, Irish Derby Stakes ve Elizabeth Stakes gibi sayısız şampiyonluk başarıları bulunuyor. Atın fiyat açısından yüksek olmasının en temel nedeni ise şampiyonlukları ve başarısıdır. Galileo neredeyse İngiltere’de düzenlenen her müsabakanın at koşusu galibi olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Yarış Atı Makinesi Fiyatları

Yarış atı makinesi fiyatları özelliklerine göre değişiyor. Genel olarak bayilerde yer alan bu makineler üzerinden otomatik yarış atı kuponları yapabiliyorsunuz. Bu makineler aynı zamanda jetonlu oyun makineleri olarak da biliniyor.

En Pahalı At Kaç Para?

Dünyanın en pahalı yarış atı İngiliz asıllı Galileo atı olarak biliniyor. Yüzlerce şampiyonluğu olan bu at hala İngiltere’de at yarışı koşularının birinci sıralarında yer alamaya devam ediyor.

En İyi At Hangisi?

Uzmanlara göre yarış atlarının en iyileri safkan olanlarıdır. Yapılan analizler neticesinde dünyanın en iyi at kategorinde de safkan atlar yer alıyor.

Türkiye'de En İyi Atlar Nerede?

Türkiye’de en iyi atlar Sultansuyu Harası’nda yer alıyor. Buradaki atların değeri 500 Bin Dolar’a yaklaşıyor. Sultansuyu Harası Malatya ilinin Akçadağ ilçesi sınırlarında yer alıyor.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu