Kredi

Adıma Kredi Çekilmiş Mi? E-Devlet Sorgulaması Yapmak

Kimliğimi çaldırdım ya da kaybettim, adıma kredi çekilmiş mi? Adıma çekilen kredi var mı? sorusunu soran kişiler için cevapları hazırladık. Bu sorgulama uygulaması aracılığıyla üzerlerinde kredi olup olmadığını öğrenebilmektedirler.

Son dönemlerde pek çok dolandırıcılık uygulamalarıyla karşılaşabiliyoruz. Özellikle kimliğini kaybeden kişilerin üstüne firma kurulup ardından da bankalardan kredi alma haberlerine sizler de şahit olmuşsunuzdur.

Peki, adıma çekilen kredilerin sorgulaması e-devlet üzerinden yapılabiliyor mu? E-devletten bankalara ait kredi borçlarını öğrenmemiz mümkün mü? Bu konu hakkında merak edilen tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Adıma Kredi Çekilmiş Mi? Başkası Benim Adıma Kredi Alabilir Mi?

Ülkemizde her geçen gün farklı dolandırıcılık uygulamalarıyla karşılaşıyoruz. Özellikle telefon aracılığıyla yapılan dolandırıcılıklar son zamanlarda oldukça artış göstermiştir.

Sizleri arayarak terör örgütünün kimliğinizi elde ettiğini ve banka bilgilerinizi vermeniz gerektiği tarzında konuşmalarla sizleri kandırmaya çalışarak, bankada mevcut hesabınızı boşaltmaya çalışan pek çok dolandırıcıyı sizler de illaki duymuşsunuzdur.

Öbür taraftan başka bir kişinin sizin isminizle kredi alıp alamayacağı konusuna da değinelim. İlk olarak kredi alınabilmesi için gelir belgesi, kimlik belgesi ve imzasının gerçek olması şarttır. Aynı zamanda bankalar ilave evraklar da talep edebilirler (fotoğraf, ikametgah vs.).

Bu evrakları temin eden kötü niyetli biri bankayı ziyaret ederek rahatlıkla krediyi sizin isminizle alır. 3 ay ödeme yapmaması durumunda banka size ulaşıp borcunuzun bulunduğunu ve ödemediğiniz takdirde icra geleceğini bilirsiniz.

3 ayın ardından farkına vardığınız başkası benim adıma kredi almış durumunun ardından adli kurumlara başvuruda bulunabilirsiniz. Krediyi sizin almadığınızı kanıtlamanız için resmi evraklarınızın olması şarttır.

adıma kredi çekilmiş mi
adıma kredi çekilmiş mi

 

Önceden Çektiğim Kredileri Nasıl Görebilirim

Adınıza çekilen kredi ürünlerini Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı bir adres olan Findeks.com internet adresine girin. Parasını ödedikten sonra risk raporunuzu görebilirsiniz. Risk raporunuzda 5 sene içinde alınan krediler mevcuttur. Findeks’te önceden aldığım kredileri görebilir miyim diye soranlar için bu yazımız bir cevap niteliği taşımaktadır.

Ayrıca, rehinli araç satışı ile ilgili bilgileri bu sayfamızdan alabilirsiniz.

E-Devletten Banka Borcu Sorgulama

Adıma alınan kredi var mı sorusunu soranlardansanız cevap burada. Bahsettiğimiz sorgulama yollarının yanında e-devlet aracılığıyla da sorgulamak isteyebilirsiniz. Ne yazık ki, devletin resmi internet adresi olan e-devlet ile böyle bir imkan sunulmuyor.

Çünkü E-Devlet üzerinden kredi borcu sorgulama ile ilgili herhangi bir bilgi verilmemektedir. Bunun sebebi ise söz konusu bilgilerin banka tarafından saklı tutulmasıdır. Hatta Adıma kredi aldım mı e-devlet sorgulaması konusunda ısrarcı davranan kişiler herhangi bir bilgi bulamıyor.

Ücret ödemeden sorgulama yapmak için banka şubelerini ziyaret edebilirler. Aynı zamanda Findeks aracılığıyla siteye girdikten sonra risk belgesini de ücretini ödedikten sonra görebilirsiniz.

Ayrıca, Show Haber’de yapılan uyarıyı dikkate almalıyız. Önem vermezsek başımız yanabilir, izliyoruz…

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu