Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Çocuk Doktoru Maaşı

Çocuk doktoru maaşı ne kadar? Çocuk doktoru nasıl olunur? Çocuk doktoru maaşları ve konuya ilişkin merak ettiğiniz diğer detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çocuk Doktoru Maaş 2023 Ne Kadar

Çocuk doktoru maaşı, ortalama 10.500 TL’dir. Kamuda görev yapan çocuk doktorlarının maaşları kıdem ve derece başta olmak üzere farklı unsurlara göre değişiyor. Özel sektörde görev yapan çocuk doktorlarının maaşları ise hastanenin maaş politikası ve doktorun deneyimine göre farklılık gösterebiliyor.

Kamuda yani devlet hastanesinde görev yapan çocuk doktorları yaklaşık 10.500 TL kadar maaş alıyor. Ancak bu rakama ek olarak döner sermaye ve benzeri ek ödemeleri de alıyorlar. Böylece maaşları, bazen 15.500 TL seviyelerine kadar gelebiliyor.

Özelde çocuk doktoru maaşları ise doktorun deneyimi ve görev yapılan hastanenin maaş politikasına bağlı olarak değişiyor. Ancak ortalama olarak maaşlar 15.500 TL ile 20.500 TL arasında oluyor.

Çocuk Doktoru Maaşı ne kadar
Çocuk Doktoru Maaşı ne kadar

Özel sektörde çocuk doktorları nispeten daha yüksek maaş alıyorlar. Ancak özlük hakları kamuya göre daha azdır. Ayrıca çalışma şartları da biraz ağırdır. Bundan dolayı çocuk doktorlarının önceliği genellikle kamu hastaneleridir. İşte bu durum özel hastanelerin çocuk doktoru bulmasını zorlaştırıyor. Ve buna bağlı olarak çocuk doktoru maaşları yükseliyor.

İlginizi çekebilir: PDR maaşları ne kadar oldu?

İlginizi çekebilir: en yüksek maaş alan doktor branşı nedir

Çocuk Doktoru Maaşı Yükseldi Mi?

Çocuk doktoru maaşı, özel hastanelerde 15.500 TL ile 20.500 TL arasında iken devlette ise 10.500 TL ile 15.500 TL arasındadır. Ancak burada bahsedilen rakamlar farklı etkenlere göre değişebilir.

Örneğin; devlet hastanesinde görev yapan doktorun kıdem ve derecesinin yüksek olması, eşinin çalışmıyor olması ve çocuklarının bulunması gibi nedenler maaşını yükseltiyor. Böyle bir durum aile ve eş yardımı gibi ek ödemeler alınıyor.

Özel sektörde görev yapan çocuk doktorları açısından en önemli unsur ise deneyimdir. Bu alanda kendini geliştiren ve başarılı bir doktor özel hastanelerden yüksek seviyede maaşlar alabilir. Ancak uzmanlığını yeni alan bir çocuk doktoru daha düşük seviyelerde maaş alıyor.

Çocuk doktoru olmak için öncelikle üniversite sınavından yüksek bir puan alınarak tıp fakültesine girilmesi gerekiyor. Bilindiği gibi tıp fakültesinin taban puanları oldukça yüksek. Dolayısıyla adaylar daha lise yıllarında sıkı bir çalışma programına alışmalıdır. Üniversitesi sınavı sonucunda tıp fakültesini kazanan adayların başarılı bir şekilde tıp fakültesini bitirmesi gerekiyor. Zaten Hekimanne ( Görkem Hanım ) bu konuda harika bir açıklamada bulunmuş.

Tıp fakültesi mezunları pratisyen hekim olarak göreve başlıyor. Hastanelerin acil servislerinde veya aile hekimliklerinde görev yaparlar. Bu süreçte çocuk doktoru olmak isteyenlerin TUS’a (tıpta uzmanlık sınavı) hazırlanması ve çocuk doktorluğu için yeterli puanı alması gerekiyor. İşte bu noktadan sonra asistanlık süreci başlıyor. Uzmanlık eğitimini de başarılı şekilde tamamlayan doktorlar, çocuk doktoru olarak görev yapmaya başlayabilir.

İlginizi çekebilir: başhekim maaşı

İlginizi çekebilir: ameliyathane hizmetleri maaşı

Çocuk Doktoru Maaşı Ne Kadar?

Çocuk doktoru maaşı, 10.500 TL ile 20.500 TL arasında değişiyor. Görev yapılan yer, deneyim, kıdem ve derece, medeni hal, BES kesintisi ve çocuk sayısı gibi unsurlara göre bu rakamlar değişebiliyor. Gerek kamuda gerekse özel sektörde görev yapan çocuk doktorlarının maaşlarında belli bir standart bulunmuyor.

Kamuda görev yapan çocuk doktorlarının maaşları arasında belli bir standart olduğu düşünülür. Ancak doktor maaşı içerisinde döner sermayenin payının yüksek olması maaşlar arasında farklılıklar meydana gelmesine neden oluyor. Aynı kentteki iki farklı hastanede görev yapan çocuk doktorları dahi, farklı maaşlar alabiliyor.

Çocuk doktorluğu uzmanlık gerektiren bir alandır. Tıpta uzmanlık sınavında bu alanı kazanan adaylar aldıkları eğitim sonucunda çocuk doktoru olarak görev yapmaya başlarlar. Uzman doktorlar olan çocuk doktorları adlarından da anlaşılacağı gibi çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında hizmet verirler. Çocuk sağlığı konusunda uzman olan doktorlara hem kamu hastanelerinde hem de özel hastanelerinde her zaman ihtiyaç bulunuyor.

Çocuk doktoru maaşı belirlenirken uzman doktorların ne kadar maaş aldıkları etkili oluyor. Uzman doktor maaşları, genel olarak 15.000 TL ile 20.000 TL arasındadır. Bu durum çocuk doktoru maaşlarının da yüksek olmasını sağlıyor.

Kamuda görev yapan çocuk doktorlarının maaşları her yıl Ocak ve Temmuz aylarında zamlanır. Zam oranı ise diğer memur maaşlarına yapılan zam oranı ile aynıdır. Ayrıca toplu sözleşmeye göre yapılan zammın enflasyondan düşük olması durumunda zamlar enflasyon oranına göre yapılıyor. Son yıllarda enflasyonun yüksek seyretmesi maaşların enflasyona göre zamlanmasına neden oluyor.

Son açıklanan verilere göre 6 aylık enflasyon %8,45 oldu. Böylece çocuk doktoru maaşları da bu seviyede arttı. Yapılan zam ile 2023 yılının ikinci yarısında maaşlarda 850 TL ile 1.350 TL arasında bir değişim yaşandı. 2023 yılı Ocak ayında da yine benzer bir oranda zam yapılmıştı.

Amerika’da Çocuk Doktoru Maaşları

Amerika’da çocuk doktoru maaşları 125.000 $ ile 205.000 $ arasında değişiyor. Buradaki rakamlar, yıllık çocuk doktoru maaşlarıdır. Doktorların deneyimleri, görev yaptıkları hastane ve eyalet gibi unsurlar alınan maaşlar arasında ciddi farklılıklara neden olabiliyor.

Amerika’da çocuk doktoru olmak en az Türkiye’deki kadar zordur. Bu zorlu süreci başarı ile tamamlayanlar ödüllerini yüksek maaş ile alıyorlar. Ancak bu ödül sadece çocuk doktorlarına has bir durum değildir. Çünkü genel olarak Amerika’da doktor maaşları oldukça yüksektir. Uzman bir doktor Amerika’da yıllık ortalama olarak 150.000 $ ve üzerinde maaş alıyor. Bu rakam Amerika için bile son derece yüksektir.

Doktorların Amerika’da çok yüksek maaş almaları ülkemizdeki doktorların da ilgisini çekiyor. Tıp fakültesi içerisinde eğitim süreci devam eden tıp öğrencileri henüz öğrencilik dönemlerinde yurt dışı planları yapıyor.

Çocuk Doktoru Maaşları ne kadar
Çocuk Doktoru Maaşları ne kadar

Stajer Çocuk Doktorları Kaç Maaş Alıyor?

Stajer çocuk doktorları, ortalama 7.500 TL maaş alıyor. Ancak bu rakam görev yeri ve benzeri unsurlara göre farklılık gösterebiliyor.

Buradaki stajyer çocuk doktoru ifadesi doğru değildir. Çocuk doktoru uzmanlığını okuyanlara asistan doktor denir. Asistan doktorlar, pratisyen hekimler kadar maaş alabilir.

Tıp fakültesinde son sınıfa gelen doktor adayları ise intern doktor olarak isimlendirilir. Bu öğrenciler, son yollarında genellikle klinikte deneyim kazanmak için görev yaparlar. Henüz öğrenci olan doktorlar veya doktor adayları düşük de olsa bir maaş alır. Tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinin maaş seviyesi asgari ücretin üçte biri olarak belirlenmiştir. Yani intern doktorlar 2023 yılında yaklaşık 9900 TL maaş alır. Evet, bu rakam oldukça düşüktür ancak öğrencilere ödenen bir rakam olduğu unutulmamalıdır.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu