Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Odyolog Maaşları 2022 Ne Kadar? Uzman Odyolog Maaş

Bu yazımızda özel sektörde ve devlette odyolog maaşları ne kadar ve hangi durumlarda artış gösterir onun hakkında konuşacağız. Uzman odyolog maaşlarını merak edenler için oldukça önemli detaylara değindik. Ayrıca yazımızın devamında merak eden kişiler için odyolog mesleği hakkında çok önemli bilgilere de yer verdik.

Odyolog Nedir, Kime Odyolog Denir?

Odyologlar KBB uzmanları ile birlikte çalışan sağlık personelleridir. Üniversitelerin 4 yıllık lisans bölümlerinden biri olan odyoloji bölümünden mezun olan kişilere odyolog adı verilir.

Odyolog ve odyometri teknisyenleri zaman zaman birbirleri ile karıştırılabiliyor. Ancak ikisi arasında ince bir çizgi vardır. Odyologlar doğrudan KBB uzmanları ile birlikte çalışarak denge ile ilgili ve işitme ilgili hastalıklara bakarken odyometri teknisyenleri odyolog ile birlikte çalışarak gerekli testlerin yapılmasından sorumludur.

Her ne kadar iki meslek grubu da işitme kaybı vb. sağlık sorunlarında görev alıyor olsa da odyologların görev tanımının daha geniş olduğunu söyleyebiliriz.

Odyolog Ne İş Yapar?

Odyolog ne iş yapar diye merak ediyor olabilirsiniz. Biz de bu nedenle bu mesleği yapan kişilerin ne iş yaptığı konusunda kısa bir bilgi vermek istedik.

Odyoloji bölümü mezunlarının özelde ve devlet hastanelerinde yaptıkları işlemler kısaca şu şekildedir;

  • İşitme ile ilgili koyulan tanılara uygun olarak işitme testi yapılması
  • İşitme bozukluğunun hangi tip olduğunu ve hangi derecede olduğunu tespit etmek
  • Odyometrik ölçüm sonuçlarına göre ortaya çıkan verileri raporlamak ve yorumlamak
  • Kulak kanalı temizliğini sağlamak
  • İşitme kaybı için rehabilitasyon programlarını düzenlemek
  • İşitme cihazlarının bakımı, onarımı ve üretiminde görev almak odyologların görevlerindendir.

Kısaca odyoloji işitme ile ilgili konulara bakan bir meslektir diyebiliriz.

odyolog maaşları ne kadar
odyolog maaşları ne kadar

Odyolog Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Odyolog olmak için üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden biri olan odyoloji bölümünün okunması gerekir. SAY puanı ile alan bu lisans bölümü halihazırda birçok üniversitede mevcuttur.

Odyoloji bölümünden mezun olan kişiler direkt olarak odyolog unvanı ile göreve başlayabilirler. Eğer odyologlar devlet hastanelerinde çalışmak istiyorlarsa KPSS sınavından yeterli bir puan alarak atama beklemelidir. Eğer odyologlar özel sektörde çalışmak istiyorlarsa Türkiye İş Kurumu vb. kurumlar aracılığı ile iş bulmalıdır.

Odyolog Maaşları 2022 Yılında Ne Kadar

Odyolog maaşları ne kadar diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. HepKredi olarak odyolog meslek mensuplarının maaşları hakkında bilgi sahibi olduk ve sizlerle paylaşmak istedik.

Devlet hastanelerinde çalışan odyologların maaşları ortama 8.000 TL civarındadır. Bu rakam mesai saatleri, döner sermaye vb. etmenler ile daha fazla da olabilir.

Özel sektörde çalışan odyologların ise maaşları hakkında kesin bir bilgi vermemiz ne yazık ki mümkün değil. Özel hastanelerde çalışan sağlık personellerinin maaşları farklı olduğu için net bir rakam veremiyoruz. Ancak özel sektörde en düşük odyolog maaşının 6.500 TL en yüksek odyolog maaşının ise 9.000 TL civarında olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi çekebilir: Siemens işitme cihazı fiyatları

odyologlar ne kadar maaş alır
odyologlar ne kadar maaş alır

SSS

Odyoloji iş imkânı var mı?

Odyoloji bölümü iş imkânı olan bölümlerden biridir.

Odyolog uzmanı nasıl olunur?

Odyoloji uzmanı olmak için yüksek lisans yapılması gerekiyor.

Odyoloji kulak doktoru mu?

Odyoloji kulak doktoru değildir. Odyoloji işitme testleri vb. çalışmalardan sorumlu teknisyenlerdir.

Odyoloji ataması var mı?

Odyoloji ataması olan bir sağlık bölümüdür.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu