Kamu MaaşlarıÖzel Sektör Maaşları

Pedagog Maaşları

Pedagog maaşları ne kadar? Pedagog nasıl olunur? Pedagog ne iş yapar? Bu soruların cevapları ve pedagog maaşı ile ilgili merak edilen hususları sizler için derledik.

Adliyede ve Özelde Pedagog Maaşları 2023 Yılında Ne Kadar?

Pedagog maaşları 6.500 TL ile 8.000 TL arasında değişiyor. Kamuda görev yapan pedagogların maaşları 6.000 TL civarındayken, özel sektörde çalışanların maaşları ise ortalama 6.000 TL’dir. İş yoğunluğu, görev yeri, medeni hal ve benzeri unsurlara göre alınan maaşları değişiyor.

Pedagog Maaşları Ne Kadar
Pedagog Maaşları Ne Kadar

Pedagoglar, farklı devlet kurumlarında görev yapabiliyor. Görev yapılan devlet kurumuna göre maaşlarda küçük değişiklikler olabiliyor. Devlet hastanesinde, Adalet Bakanlığı bünyesindeki kurumlarda görev yapan pedagoglar ortalama 6.500 TL maaş alıyor. Yeni başlayan bir pedagog devlet kurumunda 6.500 TL maaş alırken, yüksek hizmet yılına sahip pedagoglar ise 7.000 TL üzerinde maaş alabiliyor.

Özel sektörde ise maaşlar nispeten daha düşüktür. Yeni başlayanlara özel sektörde asgari ücret seviyesinde veya bunun biraz üzerinde maaş veriliyor. Deneyimli olanlar ise daha yüksek rakamlar alır. Öyle ki; alanında başarılı olan bir pedagog 15.000 TL’ye kadara varan maaşlar alabilir. Ancak ortalama maaşlar 7.000 TL’dir.

İlginizi çekebilir: rehber öğretmen maaşı

İlginizi çekebilir: PDR maaşları

İlginizi çekebilir: Psikolog seans ücretleri

Adliyede Pedagog Maaşları 2023

Adliyede pedagog maaşları 7.000 TL ile 9.000 TL arasındadır. Adliyede kamu personeli olarak görev yapan pedagoglar; hizmet yılı, BES kesintisi ve medeni hal gibi unsurlara göre farklı seviyelerde maaş alırlar.

Pedagogların önemli iş alanlarından birisi adliyelerdir. Adliyede pedagog olmak isteyen adayların Adalet Bakanlığı tarafından yapılan alımlara başvurması gerekiyor. Başvuru için KPSS puanı isteniyor. Puanı yeterli olanlar son olarak mülakata alınıyor ve buradan da başarılı olan adayların ataması yapılıyor.

Adliyelerde pedagogların varlıkları çok önemlidir. Çünkü burada görülen davalara her zaman yetişkinler gelmiyor. Çocuklara da bazen mağdur, bazen tanık ve maalesef bazen de şüpheli olarak gelebiliyor. Onların bu süreçten olumsuz etkilenmemeleri için pedagoglar görev yapıyor.

Aile ve çocuk mahkemelerinde görev yapan pedagogların görevlerin genel olarak şunlardır;

 • Boşanma süreçlerinde çocuklara ilişkin velayet durumlarını incelerler ve mahkemeye detaylı bir rapor sunarlar. Çocuğun boşanma sonrasında olumsuz etkilenmemesi için gerekli hususları dikkate alarak raporlarını oluştururlar.
 • Herhangi bir olayda tanık veya mağdur konumunda olan çocuklarla görüşürler ve çocukların durumuna ilişkin rapor oluştururlar.
 • Suça karışmış çocuklarla görüşmeler yaparlar.
 • Çocukları suça iten unsurları ele alır ve bunlara ilişkin detaylı çalışmalar yaparlar.

Adliyeler, çocuklar için uygun olmayan ortamlardır ve onların psikolojileri üzerinde farklı etkiler yapabilir. Pedagoglar, bu etkilerin minimize edilmesi ve çocukların süreci sorunsuz olarak atlatması için görev yapar. Gerektiğinde çocuklara psikolojik destek dahi verebilirler.

Pedagog Maaşları Özelde

Pedagog maaşları özelde ortalama 5.000 TL’dir. Ancak pedagogun deneyimi, eğitim seviyesi ve uzmanlığına bağlı olarak maaşlar etkilenebilir. Alanında uzman, kendisini yetiştirmiş ve deneyimli olan pedagoglar özel sektörde 22.000 TL’ye kadar maaş alabilir.

Pedagogların özel sektördeki iş imkanları oldukça fazladır. Farklı firmaların bünyesinde görev yapabilecekleri gibi özel hastanelerde de görev yapabilirler. Ayrıca herhangi bir yere bağlı olmadan kendi açtıkları özel kliniklerde de aynı şekilde mesleklerini icra edebilirler.

Pedagog olmak için adayların öncelikle üniversite sınavı sonrasında Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) bölümünü tercih etmeleri gerekiyor. 4 yıllık bir lisans programı olan PDR’den mezun olanlar daha sonra ise pedagogluk alanında uzmanlaşmalıdır. Uzmanlaşan adaylar kamuda veya özel sektörde görev yapabilir.

Pedagog ile psikolog, her ne kadar benzer meslek grupları olsa da, birbirleri ile karıştırılmamalıdır. Pedagogların hedef kitlesi direkt olarak çocuklardır. Psikologların hedef kitlesinde ise böyle bir sınırlama yoktur. Psikologlar, psikoloji bölümünden mezun olurken, pedagoglar ise PDR bölümünden mezun olurlar. Psikoloji mezunları farklı sektörlerde psikolog olarak görev yapabilir. Ancak pedagogların iş alanları psikologlara göre daha dardır.

Psikolog ile pedagog kıyaslamasında merak edilen bir diğer husus ise maaşlardır. Peki, psikolog maaşları ne kadar? Psikologlar, devlet kadrolarında görev yaptıklarında ortalama 6.000 TL maaş alır. Özel sektördeki ortalama maaşlar ise 5.500 TL seviyesindedir.

Pedagog Ne Kadar Maaş Alır?

Pedagog ortalama 7.000 TL maaş alır. Alınan maaşlar görev yapılan kurum ve iş yoğunluğuna göre değişebilir. Devlet kadrolarında görev yapanlar ortalama 6.500 maaş alırken, özel sektördeki ortalama maaşlar ise 7.000 TL’dir.

Pedagog maaşları; deneyim, hizmet yılı, medeni hal, çocuk sayısı, çocuk ve aile yardımı gibi unsurlara göre değişir. Dolayısıyla maaşlar hakkında verilen bilgilerin ortalama rakamlar olduğu ve bunların değişebileceği unutulmamalıdır.

Kamuda görev yapan pedagogların maaşları her yıl Ocak ve Temmuz ayında zamlanır. Yapılacak zam oranı ise toplu sözleşme görüşmelerinde belirlenir. Ancak belirlenen oranın enflasyon oranının altında kalması durumunda pedagog maaşlarına enflasyon farkı da eklenir. Böylece maaşlar enflasyon oranında zamlanmış olur.

2020 yılında pedagog maaşları ortalama 4.300 TL iken, yapılan zamların ardından ortalama 6.000 TL seviyelerine gelmiştir. Kamuda görev yapanların maaşlarına 2023 yılında %16’nın üzerinde zam yapıldı. Ocak ayında %7,36, Temmuz ayında ise %8,45 oranında yapılan zamlarla birlikte maaşlar ortalama 700 TL artış gösterdi.

Adliyede ve Özelde Pedagog Maaşları
Adliyede ve Özelde Pedagog Maaşları

Adalet Bakanlığı Pedagog Maaşları 2023

Adalet Bakanlığı pedagog maaşları ortalama 7.000 TL’dir. Hizmet yılı, maaşlar konusunda belirleyici etkenlerin başında gelir. Mesleğe yeni başlayanlar ortalama 5.500 TL maaş alırken, hizmet yılı 25 ve üzeri olanlar ise 8.000 TL’den fazla maaş alır.

Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapan pedagoglar genellikle aile ve çocuk mahkemelerinde görev yaparlar. Çalışma saatleri de buna uygun olacak şekilde belirlenir. İş yoğunlukları çok değildir ancak üstlendikleri sorumluluklar oldukça fazladır.

Pedagogların çalışma alanları oldukça fazladır. Gerek kamu kurumları gerekse de özel sektörde farklı alanlarda istihdam edilebilirler. Öne çıkan iş imkanları şunlardır;

 • Adliyede pedagog olarak görev yaparlar.
 • Adalet Bakanlığı’na bağlı farklı kurumlarda çalışırlar.
 • Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda psikolojik danışman ya da rehber öğretmen olarak görev yaparlar.
 • Cezaevlerinde görev yapabilirler.
 • Aile ve çocuk mahkemelerinde bilirkişi olarak çalışırlar.
 • Askeri okullarda psikolojik danışman ve rehber öğretmen olarak görev yaparlar.
 • Özel hastanelerde ve kliniklerde görev yapabilirler.

Kamuda pedagog olarak çalışmak için adayların KPSS’de istenen puan türünden yüksek bir puan alması gerekiyor. KPSS puanının yanı sıra sözlü sınav ve güvenlik araştırmasının da geçilmesi istenen şartlar arasında. Bu aşamaları geçenler kamuda görev yapabilir.

Pedagog maaşları ile ilgili genel hususlar bu şekildedir. Burada verilen pedagog maaşı rakamları tamamen ortalama olup farklı unsurlara göre değişebilir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 3 Anlık Puan: 4.3]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu