Para Transferi

PTT Havale Sorgulama

PTT havale sorgulama işlemi için aşağıda bilgi vereceğiz. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü kısa adı ile ise PTT Türkiye’nin posta örgütü olarak bilinmektedir.

Birçok işlemin sağlandığı PTT ile kargo gönderimi, kargo alımı, emekli maaşı çekme, ödeme gönderme, ödeme alma, fatura ödeme gibi sayısız işlem yapılmaktadır.

Devlet güvencesi altında olan bu kurum güven hususunda ilk sırada yer almaktadır.

PTT Havale Sorgulama Nasıl Yapılır?

Günümüzde oldukça popüler olmayı başarmaktadır. Hemen her siparişinizde yurt içi ve yurt dışı fark etmeksizin satıcı tarafından PTT tercih edildiği görülmektedir. Bunun yanı sıra kamu ve özel bankalar kadar aktif olan bu kurum vatandaşlar için birçok işlem gerçekleştirmektedir.

Bunlardan bir tanesi havale işlemi olmaktadır. Bunun ile ilgili merak edilenler aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır. Aynı zamanda PTT havale ücretleri ne kadar oldu sorusunun cevabını da ilgili sayfamızdan alabilirsiniz.

PTT Havale İşlemleri Nasıl Yapılır?

PTT üzerinden yapılacak işlemler Yurt içi havale hizmeti, yurt dışı havale hizmeti, Western Union, PTT EFT olarak farklılık göstermektedir. Bunlar aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmaktadır.

PTT havale sorgulama
PTT havale sorgulama

Yurt İçi Havale Hizmeti Nedir?

Ülke genelinde işlem yapılabilen bu havale sisteminde, PTT şubesine giderek istenilen vatandaş veya kuruma havale gönderilebilmektedir. Konut kira ödemeleri gibi ödemelerde bu hizmet aracılığı ile yapılabilmektedir. Gönderilen havale işlemleri online (çevrimiçi) olarak anında iletilmektedir.

Gönderilen havaleler için Türk lirası dışında USD ve Euro tercih edilebilmektedir. Havale yapılan vatandaş veya kuruma telefon aracılığı ile bilgi verilmesi PTT istenebilmektedir. Böylece PTT havale sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Yurt Dışı Havale Hizmeti Nedir?

Ülke genelinde işlem yapılabilen bu havale sisteminde, PTT şubesine giderek yurt dışı posta yolu veya elektronik ortam aracılığı ile Western Union havale yöntemi seçilebilmektedir. 29 ülkeye PTT tarafından havale gönderimi yapılabilmektedir.

Western Union Hizmeti Nedir?

Dünya genelinde saat farkına takılmadan dakikalar içerisinde para transferi yapılabilmektedir. Hızlı ve kolay para alma, gönderme servisi sunan Western Union 4.000 üzerinde PTT şubesinden yapılabilmektedir.

Ptt Eft Hizmeti Nedir?

Bu hizmet aracılığı ile Türkiye Cumhuriyeti içerisinde bulunan diğer bankalar arasında kolay ve güvenilir para transferi sağlayan bir hizmet olmaktadır.

Gönderilecek vatandaş veya kurumun IBAN, kredi kartı numarası adreslerine Türk lirası bazında para gönderimi sağlanabilmektedir. PTT EFT Transfer saatleri hafta içi 08:30 ile 17:00 arasında yapılabilmektedir.

PTT havale sorgulama
PTT havale sorgulama

PTT Hakkında Bilgiler, Havale Yolları Nelerdir?

Genel merkezi Ankara’da bulunan PTT, 23 Ekim 1840 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından kurulmuş olmaktadır. Bunum yanı sıra şu an bulunan üst kuruluş Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olmaktadır.

Posta kategorisinde mektup, telgraf, tebligat, birleşik posta, kayıtlı elektronik posta, pul ve filateli işlemleri yapılmaktadır. Bankacılık kategorisinde HGS yüklemeleri, PTT sigorta, TURPEX işlemleri yapılmaktadır.

Dünya posta idareleri arasında ilk on şirket arasında yer alan kurum olan PTT, hızlı ve güvenli hizmet sunan ulaşılabilir aynı zamanda ise erişilebilir bir dünya markası olarak adlandırılmaktadır. Değerleri ise; yenilikçilik, güvenilirlik, tarafsızlık, girişimcilik, sosyal sorumluluk, paydaşlara fayda sağlamak, kişisel verilerin gizliliği ve şeffaflık olarak belirtilmektedir.

Hizmet verdiği tüm alanlarda sürekli gelişme ve iyileşme üzerine çalışmalar sürdürmektedir. 1840 yılından bu yana verdiği hizmetler ile vatandaşlar için hizmet alanının mihenk taşı olarak belirtilmektedir.

Şeffaf çalışma politikası, genel duyuruları, işlem kolaylığı gibi pozitif çalışmalar ile vatandaşları her zaman memnun etmektedir.

Bunun yanı sıra pandemi döneminde temassız teslimat seçeneği ile hizmet vermektedir. Kuryeler elden teslimat olması zorunlu durumlarda dahil oldukça titiz ve dikkatli davranmaktadır. Bunun ile birlikte birçok işlem için çevrimiçi alan tercih edilebilmektedir.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. PTT işlemeleri ve en önemlisi havale.hakkindaki bilgileri çok yararlı. Sizde istek ve görüşlerinizi burdan öğrenebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu