Teknoloji

Telefona Gelen Reklam Engelleme

Günümüz teknoloji çağının sıkıntılarına aradığımız çözümlerinden birisi telefona gelen reklam engelleme işlemidir. Akıllı telefonlar hayatımızın büyük kısmını kaplıyor. Akıllı telefonlar cep telefonu işlevlerinin yanı sıra bilgisayar özelliklerini de taşıyan bir cihaz sistemidir. Standart bir cep telefonuna kıyasla akıllı telefonlarla görüntülü arama gerçekleştirebilir, internette gezinebilir, sosyal medya hesaplarında vakit geçirebilir, çevrimiçi oyunlara giriş sağlayabilir ve daha birçok özelliğinden faydalanabiliriz. Ancak bu avantajların yanı sıra dezavantajlara sahip olduğu durumlarla da karşılaşılabilir.

Telefona Gelen Reklam Engelleme

Telefonda sıklıkla karşılaşılan sorunlardan birisi birdenbire ekranda çıkan reklamlardır. Örneğin, çevrimiçi bir oyundayken ansızın çıkan reklamlar can sıkıcı bir duruma dönüşebilir. Ya da internette bir konu üzerine araştırma yaparken çıkabilen bu reklamlar hem web uygulamalarında hem de telefon uygulamalarında sıklıkla yaşanan sorunlardandır. Bu yüzden çoğu telefon kullanıcısı telefonda sürekli reklam çıkıyor diye sitem etmektedir.

Hiç kimse, telefonunda bir işle meşgulken birden izinsiz bir şekilde işini bölen reklamlardan hoşlanmaz. Ancak bu reklamlar internette hatta artık uygulamalarda bile her yerdedir. Peki, bu reklamları engellemenin bir yolu var mı? Sizler için araştırdık ve çözümlerini paylaşacağız. İçeriğimizin devamında telefona gelen reklam engelleme nasıl yapılabilir, çözümlerini anlatacağız.

telefona gelen reklamlar nasıl engellenir
telefona gelen reklamlar nasıl engellenir

Telefon Reklam Engelleyici Nedir? 

Telefon reklam engelleyici; mobil kullanıcılar tarafından videolar, açılır pencereler, afişler gibi diğer reklam türlerini de kapsayan telefonda izinsiz şekilde karşılaşılan reklam bütününü engellemek için kullanılan bir tekniktir. Bu teknikler yazılım eklentileri ya da uygulamaları kapsamaktadır. Mobil cihaz sahipleri tarafından telefon reklam engelleyici kullanmalarının bazı geçerli sebepleri vardır.

Uygulamada vakit geçirirken araya giren reklamlar dikkat dağıtıcıdır. Özel alanlarını alakasız reklamlardan korumak için çözüm arayışına girmektedir. Telefon reklam engelleyiciler, cihazı reklamlardan korumasının yanı sıra üçüncü taraf komut dosyalarının cihazda yapılan işlemlerin analiz etmesini, geçirilen sürü gibi içerik performansını izlemesini ve daha fazlasını durdurur. Telefona gelen reklam engelleme eklentileri ve uygulamaları, mobil kullanıcıların reklamları cihazından engellemek için izlediği bir yoldur.

Telefon Reklam Engelleyiciler Nasıl Çalışır

Reklam engelleyici kullananlar telefonda sürekli reklam çıkıyor şikayetini, reklamları engellemek için bir eklentiye veya uygulamaya sahip olarak çözüme kavuşturduklarını söylüyor. Telefonda reklam engelleyiciyi çalıştırdıktan sonra ziyaret ettiğiniz web sitelerinde bulunan kaynak kodlarını, kötü komut dosyalarını ve belirli boyutlardaki resimleri analiz eder. Sonrasında bu kaynak kodlarını reklam engelleme listesiyle karşılaştırır.

Reklam engelleme listesi, reklam engelleyiciler tarafından istenmeyen reklamları karşılaştırmak ve kaldırmak için kullanılan bir filtredir. Reklam engelleyiciler bu liste sayesinde neyin engelleneceğini belirtmek için öğeleri eşleştirir. Eşleşen öğelerin reklam isteklerini durdurur veya reklam alanlarını daraltır.

Android Reklam Engelleme

Android telefonunuzda Chrome varsayılan web tarayıcınızsa telefona gelen reklam engelleme işlemi oldukça basittir. Google, Chrome uygulamasının web sitelerinde geçiş reklamları kullananların tüm reklamları engelleyeceğini 2018’de duyurmuştu. Sitelerde ansızın çıkan reklam videoları kullanıldığında Chrome bu reklamları görür ve engeller. Ancak, bazı siteler reklam oluşturmak için alternatif çözümler buluyor ve uyguluyor. Neyse ki, Chrome’da bu reklamlardan kurtulmanın bir yolu var. Chrome’da reklamları, açılır pencereleri ve yönlendirmeleri engellemek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  1. Adım: Telefonunuzda bulunan Chrome tarayıcınızı açın.
  2. Adım: Sağ üst köşede bulunan üç noktalı butona tıklayarak menüyü açın.
  3. Adım: Ayarlar seçeneğine dokunun.
  4. Adım: Site Ayarları seçimine tıklayın.
  5. Adım: Reklamlar seçeneğine girin.
  6. Adım: Butonun açık olduğunu kontrol edin, değilse açın.
  7. Adım: Site Ayarları menüsüne geri dönün.
  8. Adım: Pop-up’lar ve yönlendirmeler seçeneğine girin.
  9. Adım: Butonun açık olduğunu kontrol edin değilse açın.

Reklam Engelleme Uzantıları

İnternet’te vakit geçirmek için varsayılan uygulamanız Chrome, Firefox, Edge ya da Safari ise telefona gelen reklam engelleme için çeşitli eklentiler kullanmak avantaj sağlayacaktır. Bahsedilen eklentilerin arasında en sık kullanılanı AdBlock reklam engelleyicisidir. AdBlock, reklam sunucularından ya da sağlayıcılardan gelen reklam içeriğini otomatik olarak algılar ve listesinde bulunan reklam öğeleriyle karşılaştırır. Kullanıcılar dilediği zaman reklam engellemeyi durdurabilir veya tekrar çalıştırabilir. Böylece reklam engelleme uzantıları sayesinde istenmeyen reklamlar telefon tarayıcılarından uzaklaşmış olur.

telefona gelen reklam engelleme
telefona gelen reklam engelleme

Reklam Engelleme Uygulamaları

Reklam engelleyicilerin tarayıcı eklentileri haricinde mobil uygulamalar için kurulumu da bulunmaktadır. Mobil uygulama indiricinizden App Store ya da Google Play Store kullanarak indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İndirme işleminiz sonrasında AdBlock ayarları kısmını açmanız gerekir. Kurulum işlemini başlatabilmek için telefonunu kapatıp açmanız yeterlidir.

AdBlock Android ve İOS kurulumları için mobil uygulamasını indirebilirsiniz. Böylece, tüm web sayfası reklam isteklerini abone olduğunuz uygulama sayesinde özel filtrelerle karşılaştırır. Reklamlar benzer öğelerle eşleştiğinde reklam görüntüsünü kaldırır. Telefona gelen reklam engelleme çözümlerini kullanarak istenmeyen reklamları telefonunuzdan uzaklaştırabilirsiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu