Özel Sektör Maaşları

Otomotiv Mühendisliği Maaşı

Otomotiv mühendisliği maaşları ne kadar? Otomotiv mühendisleri ne iş yapar? Otomotiv mühendisliği ile ilgili bu soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını sizler için araştırdık.

Otomotiv Mühendisliği Maaş Ne Kadar Alıyor?

Otomotiv mühendisi maaşı, 6.500 TL ile 8.500 TL arasındadır. Görev yapılan kurum, iş yoğunluğu ve deneyime bağlı olarak alınan maaşlar değişiyor. Kamuda görev yapan otomotiv mühendisi maaşları ortalama 6.500 TL’dir. Buna karşın özel sektördeki maaşlar 6.500 TL civarındadır.

Devlet kadrolarına otomotiv mühendisi alımı nadiren de olsa yapılıyor. Devlette göreve yeni başlayanlar yaklaşık 5.500 TL alırken, hizmet yılı yüksek olanlar ise 7.500 TL maaş alıyor. Burada kıdem, derece, medeni hal ve çocuk sayısı gibi unsular maaşlar üzerinde etkilidir.

Otomotiv Mühendisliği Maaşı Ne Kadar
Otomotiv Mühendisliği Maaşı Ne Kadar

Özel sektörde görev yapan otomotiv mühendisi maaşları ise asgari ücretten başlıyor. Yeni mezun olan mühendisler başlangıçta asgari ücret alıyor. Deneyim kazandıkça maaşlar da yükseliyor. Özel şirketlerin bünyesinde çalışan deneyimli ve alanında çok iyi olan mühendisler 9.000 TL seviyelerinde maaş alıyor.

Otomotiv mühendisliği, sadece otomobilleri kapsayan bir mühendislik dalı değildir. Bütün motorlu araçlar bu mühendislik dalının kapsamı içindedir. Bilindiği gibi makine, bilgisayar ve elektrik mühendisliklerinde genel bilgiler verilir ve mühendisler daha sonra belli alanlarda uzmanlaşır. Ancak otomotiv mühendisliğinde direkt araçlarla ilgili teknik bilgiler verilir.

Otomotiv mühendisleri; otomobil, kamyon ve benzeri araçların üretim sürecinde görev yapan ve bu süreci denetleyen uzmanlardır. Görevlerini yerine getirirken projede görev yapan makine mühendisliği, yazılım mühendisliği, elektrik ve elektronik mühendisliği dalları ile koordineli bir şekilde çalışır.

İlginizi çekebilir: gemi mühendisliği maaşı ne kadar?

Otomotiv Mühendislerinin Maaşları 2023 Ne Kadar Oldu?

Otomotiv mühendisliği maaşları 2023 yılında ortalama 7.000 TL’dir. Görev yapılan kuruma bağlı olarak alınan maaşlar değişebilir. Yeni mezun olanlar işe genellikle asgari ücretle başlar ve deneyim kazandıkça maaşı artar. Devlet kadrolarında görev yapanlar ise 7.000 TL ile 8.000 TL arasında maaş alır.

Her meslek kendi içerisinde binlerce kişiyi barındırıyor. Bu kişilerin kaliteleri, deneyimleri ve uzmanlıklarının aynı olması mümkün değildir. Dolayısıyla maaşlar konusunda kişilerin özellikleri göz önünde bulunduruluyor ve buna göre ücretler belirleniyor. Otomotiv mühendislerinin maaşlarının da bu bakış açısıyla ele alınması gerekiyor.

Otomotiv mühendisleri, sektör içerisinde farklı görevleri üstlenebilir. Genel olarak mühendislerin dört farklı alanda görev yaptıkları söylenebilir. Bu alanlar; üretim, servis, tasarım ve AR-GE şeklindedir. Üretim alanında görev yapan mühendisler araçların nasıl üretileceği konusu üzerinde çalışır. Üretimde hangi aşamaların takip edileceğini, kullanılacak yöntemleri ve diğer detayları belirler.

Servis bölümündekiler üretimi yapılan araçların bakım ve onarımı üzerine çalışmalar yürütürler. Tamir işlemlerinin nasıl yapılacağı, servisteki teknik kontrolün neler olacağı gibi konulara yoğunlaşırlar.

Tasarım bölümünde yer alan mühendisler ihtiyaca yönelik parça ve sistem tasarımı yapar. Daha sonra bu parçaların ihtiyaca cevap verip vermediği test ederler. Eğer yapılan tasarım beklentileri karşılamışsa üretim aşamasında kullanılır. Ancak beklentileri karşılamamışsa süreç yeniden başlar. AR-GE bölümü ise tasarımı yapılan parçaların daha verimli hale gelmesi için çalışmalar yürütür.

İlginizi çekebilir: uçak mühendisliği maaş

İlginizi çekebilir: mekatronik mühendisliği maaş

İlginizi çekebilir: makine teknikeri maaşı

Otomotiv Mühendisliği Maaşı Ne Kadar?

Otomotiv mühendisliği maaşı 7.000 TL ile 10.000 TL arasında değişiyor. Bu önemli farklılığın temelinde kişinin donanımı ve görev yaptığı şirketin büyüklüğü var. Büyük bir şirkette görev yapıyor ve sorumluluklarınız fazlaysa aldığınız maaş 30.000 TL seviyesinde dahi olabilir. Ancak küçük bir şirkette çalışıyorsanız maaşınız asgari ücret de olabilir.

Otomotiv mühendisi olmak için adayların üniversite sınavından sonra otomotiv mühendisliği bölümünü tercih etmesi gerekiyor. 4 yıllık bir lisans programı olan otomotiv mühendisliği bölümü mezunları bu alanda görev yapmaya başlayabilir. Ancak eğitimlerine devam etmek isteyenler yüksek lisans yapabilir. Yaklaşık 2 yıl süren yüksek lisans sonrasında iş bulma olasılığınız daha da artmış olacaktır.

Bu lisans programında; taşıt tekniği, raylı sistemler ve ulaşım tekniği gibi farklı dersler bulunuyor. 4 yıl boyunca bölümde hem teorik bilgiler verilir, hem de adayların pratik yapmasına olanak sağlanır.

Otomotiv Mühendisliği Ne İş Yapar Maaşları?

Otomotiv mühendisliği; otomobil, otobüs, kamyon ve benzeri motorlu araçların tasarımlarından üretimlerine kadar süreçlerde rol alır. Sahip olduğu donanım ile bu sürece destek verir ve üretimlerin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Bunu yaparken farklı mühendislik dalları ile koordineli bir şekilde çalışır.

Otomotiv mühendislerinin çalışma alanını görev yaptıkları kurumlar/şirketler belirler. Normalde araçların üretimlerindeki her süreçte görev yapabilirler. Ancak ihtiyaç ve beklentilere göre yaptıkları iş, şirketlerdeki ihtiyaca göre değişir. Buna karşın otomotiv mühendisi görevleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Kara taşıtlarının üretim ve tasarımlarına dahi projeler geliştirmek
  • Üretilecek veya üretilmiş olan araçların denge hesaplarını yapmak
  • Üretim alanında meydana gelen sorunları tespit etmek ve bunlara hızlı bir şekilde çözümler üretmek
  • Üretilmiş olan parçaların denetimini yapmak ve ihtiyaçlara cevap verip vermediğini anlamak için test etmek
  • Teknik hesaplamalarla araçların güvenli olduğundan emin olmak
  • Araçta kullanılması gereken şasenin özelliklerini belirlemek

Otomotiv mühendisleri, burada yer alan görevlerin yanında benzeri görevleri de üstleniyor. Üretim aşamasının başından son safhasına kadar olan bütün süreçlerde aktif olarak görev yapabiliyorlar.

Almanya’da Otomotiv Mühendisliği Maaşları 2023

Almanya’da otomotiv mühendisliği maaşları, yıllık 45.000 € ile 80.000 arasında değişiyor. Ülkemize göre Almanya’da mühendis maaşları daha yüksek. Almanya’nın bu alanda çok sayıda markasının olduğu ve bu markalara ait fabrikalarda yoğun üretim yapıldığı bilinen bir durum. İşte buna bağlı olarak Almanya’da kendisini geliştirmiş otomotiv mühendisine yüksek maaş veriliyor.

Almanya, dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alıyor. Buna bağlı olarak her meslek grubunun yüksek sayılabilecek maaşlar veriliyor. Ancak otomotiv alanında kendini geliştirmiş olan mühendisler, ülkedeki en yüksek geliri elde eden meslek gruplarından birisi konumunda. Özellikle Mercedes-Benz üretim tesisine iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Almanya’daki otomotiv mühendisliği maaşlarının yüksek olması ülkemizdeki mühendislerin de ilgisini çekiyor. Gerekli şartları sağlayanlar Almanya’ya mühendis olarak gidebilir. Bunun için öncelikle geçerli bir lisans diplomanız olması gerekiyor. Lisans diplomasına ek olarak İngilizce ve Almanca bildiğinizi gösteren uluslararası geçerliliği olan bir sertifika veya sınav sonucu sunmalısınız. Bu şartları sağladıktan sonra iş başvurusu yaptığınız şirket sizi mülakata alacaktır. Mülakatı da başarı ile geçerseniz Almanya’da çalışabilirsiniz.

Mercedes Otomotiv Mühendisliği Maaşları 2023

Mercedes otomotiv mühendisliği maaşları, yıllık 65.000 € ile 85.000 € arasında değişiyor. Mühendisin deneyimi, uzmanlığı ve görev yaptığı pozisyon bu noktada büyük bir öneme sahiptir. Kritik sayılacak pozisyonda görev yapanlar daha yüksek seviyede maaş alıyor. Buna karşın bazı pozisyonlardaki maaşlar ise daha düşük seviyededir.

Mercedes, dünyadaki en kaliteli araçları üreten firmalardan birisidir. Bu başarısının arkasında farklı alanlardaki mühendislerden oluşan büyük bir ekip var. Otomotiv sektöründe her zaman dikkatleri çekmeyi başaran Mercedes başarılı olan mühendisleri bünyesine katma konusuna çok fazla önem veriyor.

İtalya’da Otomotiv Mühendisliği Maaşları 2023

İtalya’da otomotiv mühendisliği maaşları, 45.000 € ile 65.000 € arasında değişiyor. Mühendisin donanımı, nitelikleri, uzmanlığı ve deneyimi ile görev yaptığı pozisyon maaşlar üzerinde çok etkidir. Öyle ki; bazı mühendisler yıllık 65.000 € seviyesinde maaş alırken, bazıları ise 45.000 € alıyor.

Avrupa’da mühendis maaşları kişilerin donanımlarına göre değişiyor. Yeni işe başlayan mühendislere ortalama 3.000 € maaş veriliyor. Kendisini ispatlayan ve geliştiren ise 5.000 € veya daha üzerinde maaş alıyor.

Otomotiv Mühendisliği Maaşları
Otomotiv Mühendisliği Maaşları

Türkiye’de Otomotiv Mühendisliği Maaşları 2023

Türkiye’de otomotiv mühendisliği maaşları, 6.000 TL ile 10.000 TL arasında değişiyor. Mühendisin donanımı, uzmanlığı ve görev yaptığı şirketin maaş politikası bu noktada belirleyici oluyor. Büyük çaplı bir şirketteki önemli bir pozisyonda görev yapan mühendisler 10.000 TL üzerinde maaş alıyor. Buna karşın yeni mezun olup işe başlayanlara ise asgari ücret veriliyor. 2021 yılı içerisinde maaşlar genel olarak bu şekildedir. Diğer sektörlerde olduğu gibi otomotiv alanında da deneyimle birlikte maaşlar artıyor.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu