KrediTeb Bankası

TEB Kredi Erteleme 2022’de Nasıl Yapılır

TEB kredi erteleme nedir? Nasıl yapılır? Türkiye’nin en önemli bankalarından birisi olan TEB tarafından sunulan kredi erteleme ücretli mi? Bu soruların cevaplarını ve kredi ertelemeye dair diğer detayları sizler için araştırdık.

TEB Kredi Erteleme 2022 Güncel

TEB kredi erteleme, pandemi nedeniyle kredi ödemelerinde zorlanan müşterilere sunulan önemli bir kolaylıktır. Kredi ertelemeden yararlandığınızda, ödemelerinizi 3 ay erteleme imkanı elde ediyorsunuz. Ekonomiye destek paketi kapsamında sunulan bu imkan ile ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve KMH borçları ertelenebiliyor.

Kredi erteleme imkanının getirilmesinin en önemli nedeni salgından dolayı yavaşlayan ekonomidir. Bilindiği gibi Covid-19 salgını ile mücadele için farklı yöntemler kullanılıyor. Bunların başında ise kısıtlamalar ve karantina uygulamaları geliyor. Kısıtlama ve karantina uygulamaları piyasada ciddi anlamda bir durgunluğa neden oluyor. İnsanlar kredi kartları ile harcama yapmıyor, dışarı çıkamadıkları için ekonomik hareketlilikte bulunamıyor. İşte bütün bunlar kredi borcu olanların da ödeme gücünü belirgin şekilde düşürüyor.

TEB Kredi Erteleme
TEB Kredi Erteleme

Teb’de Kredi Erteleme Nasıl Yapılır?

TEB kredi erteleme başvurusu için banka şubelerine gidebilir veya çağrı merkezimiz hattını (0850 200 0 666) arayabilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir başvuru yöntemi bulunmuyor. Cepteteb internet bankacılığı veya internet şubesi gibi farklı başvuru seçenekleri yok. Ayrıca konut kredisi ve KMH borçlarına ilişkin erteleme talebi sadece banka şubelerinden yapılabiliyor. Bu hususu da dikkate almayı unutmayın.

Müşteri hizmetlerini arayarak veya bizzat banka şubelerine giderek erteleme başvurusu yaptığınızda başvurunuz değerlendirmeye alınıyor. Eğer banka tarafından kredi erteleme talebiniz kabul edilirse kredinize dair süreç aşağıdaki gibi gerçekleşiyor.

  • Erteleme talebinizden sonra krediniz erteleme dönemi için cari faiz ile yeniden hesaplanıyor. Cari faiz oranlarını banka ile görüşerek öğrenebilirsiniz. Faiz oranları, dönemsel olarak değişebiliyor.
  • Ertelemeden kaynaklı olan faiz ve vergiler kredinizin ilk taksit ödemesine aktarılıyor. Veya isteğinize bağlı olarak eşit taksitler halinde ödeme planına eklenebiliyor.
  • Kredi erteleme talep onayının ardından krediye bağlı poliçe sonlanıyor. Bu aşamadan sonra yeni bir sigorta poliçesi düzenlenebiliyor.

Erteleme işlemini talep etmeden önce mutlaka buradaki hususları dikkat alın. Erteleme dönemi için faiz oranı ile krediniz yeniden hesaplanıyor. 3 aylık faiz farkı kredi borcunuza göre farklı oranlarda olabilir.

TEB şubeleri, kredi erteleme hakkında daha detaylı bilgi veriyor. Birçok bankanın deprem, sel, doğal afet ve benzeri nedenlere dayalı olarak vermiş olduğu bu imkanı TEB pandemi nedeniyle müşterilerine sunuyor.

İlginizi çekebilir: Vakıfbank kredi erteleme nasıl yapılır?

Türkiye Ekonomi Bankasında kredi kullananlar için sunulan bu imkan özellikle kredi notunun olumsuz olarak etkilenmemesi için çok önemlidir. Salgın nedeniyle işleri bozulan işletmeler veya bireysel kredi kullanıcıları taksitlerini zamanında ödemediklerinde önce idari takibe maruz kalıyorlar. Sonrasında bu durum yasal takibe dönüşüyor. Böylece kullanıcıların kredi notları hızlı bir şekilde düşüyor.

Hali hazırdaki kredi taksitlerini ödeyemeyen kullanıcıların kredi notları da düşerse ortaya çıkacak sonuç tahmin edilenden de kötü olabilir. Nihayetinde notu düşen banka müşterilerine kimse kredi vermiyor. Böylece borçlar ödenemez ve icra süreci başlayabiliyor.

İşte burada genel hatları ile bahsedilen olumsuzluklar TEB kredi erteleme imkanı ile ortadan kaldırılıyor. Çünkü kredi borçlarının 3 ay gibi önemli bir süreliğine ötelenmesi ciddi anlamda zaman kazandırıyor. İnsanlar bu süreçte mali durumlarını düzelterek erteleme sonunda borçlarını ödemeye başlayabilir.

TEB bankası kredi erteleme, 30 Eylül 2022 tarihine kadar yapılabiliyor. Eğer kredilerinizi erteletmek istiyorsanız bu tarihe kadar başvuru yapmalısınız.

TEB Kredi Erteleme Sicili Etkiler Mi?

TEB kredi erteleme, bankanın sunmuş olduğu hizmetlerden birisi olarak kabul edilmelidir. Evet, müşteriler borçlarını ödemekte zorlandıkları veya zorlanacaklarını düşündükleri için bu hizmetten yararlanır. Ancak bu hizmetten yararlanana kadar ödemelerinde herhangi bir gecikme yoktur. Dolayısıyla da sadece kredi erteleme nedeniyle kredi notunun olumsuz etkilenmesi mümkün değildir.

Kredi notunun düşmesine neden olan durumların temelinde banka müşterilerinin borçlarını zamanında ödememesi bulunuyor. Buradaki durum, bankanın istemediği ve imkan vermediği bir husustur. Dolayısıyla bankanın kendisinin imkan verdiği kredi erteleme ile borçların zamanında ödenmemesi aynı kabul edilmiyor.

Kredi ertelemesi yaptığınızda mevcut borcunuz erteleme süreci için faiz oranı ile yeniden hesaplanır. Yani burada tam bir kredi borcu yapılandırması bulunmuyor. Sadece 3 aylık bir erteleme durumu vardır. Kredi borcunun ödenememesi nedeniyle yapılan kredi yapılandırmalarında ise borcun ödenemediği kabul ediliyor. Hatta birkaç taksit ödenmemiş durumdadır. Ödeme planında değişiklik için yapılandırmaya gidiliyor. Bu türden bir yapılandırmada kredi notu olumsuz olarak etkilenebilir.

TEB Bankası Kredi Erteleme
TEB Bankası Kredi Erteleme

TEB Hangi Kredileri Veriyor?

TEB, ülkemizin en önemli bankalarından birisidir. Başta ihtiyaç, taşıt ve konut olmak üzere müşterilerine farklı krediler veriyorlar. Şunu özellikle belirtmeliyiz ki, Ziraat Bankası’nda konut kredisi erteleme imkanları çok avantajlı. Öte yandan, TEB kredilerinde 36 ay vade veya türüne kadar daha uzun vade seçenekleri sunuluyor. Kredi taksit ödemesi noktasında da yine müşterilerine farklı seçenekler sunuyor. İşte bu tür uygulamaları insanların TEB bankasını tercih etmesinin temel nedenleri arasında yer alıyor.

Kullanılan kredilerdeki faiz oranları %1,50 ile %1,70 arasında değişiyor. Tercih edilen vade ile birlikte kredilerin yıllık maliyetleri de değişiyor. Bütün bunları dikkate alarak kendiniz için en uygun kredi seçeneğini tercih edebilir ve ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Kullanmış olduğunu kredileri ödemekte zorlanırsanız TEB kredi erteleme işlemi için banka şubesi ile görüşebilirsiniz. Yapacağınız başvuru ile almış olduğunuz kredinin taksitlerini 3 ay erteleyebilirsiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz hepkredi@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu