EkonomiUlaşım

Rehinli Araç Satışı Nedir, Nasıl Yapılır

Bu yıl rehinli araç satışı nedir sorusu kişiler tarafından bilinmesi ve araştırılması gereken önemli bir konu olmaktadır. Araç satışları günümüzde çoğu kişi tarafından yapılmaktadır. Bu satışlar takas yoluyla olduğu gibi taksit veya tek nakit ile de yapılabilir.

Rehinli Araç Satışı Nedir? Yapılır Mı?

Rehinli araç, banka veya finans kuruluşundan kredi, finans desteği alım sonunda kuruluşun alacağına karşılık olarak araç üzerine satılamaz şerhi koymasıdır. Bu satılamaz şerhi kişinin aracını kuruluşun rehini kaldırmadan satamamasına ve kuruluşun kendisini güvene almasını sağlamaktadır.

Alacaklı kişi veya kurumun alacağını teminat altına alabilmesi için rehin koyma işlemi gerçekleştirilir. Rehin konulması durumunda, borçlu borcunu ödeyemediğinde ya da taksitleri zamanında ödeyemediğinde araç haczettirilir ve satış sağlanmış olur.

Rehinli Araç Satışı
Rehinli Araç Satışı Nasıl Yapılır

Rehinli Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden yapılan rehinli araç sorgulaması şu adımlar ile yapılmaktadır:

  • E-Devlete giriş yapılır.
  • “Adıma tescilli araç sorgulama” kısmı açılır.
  • “Hak mahrumiyeti” açılır. Böylelikle bu adımlar sonucunda aracın rehin ve araçtaki tüm hak mahrumiyetleri görülebilmektedir.

Rehinli Araç Satışı Yapılır Mı?

Aracın rehin alınmasına sebep olan borç tamamen ödenmeden ve rehin kaldırma işlemi yapılmadan araç satışı yapılamamaktadır. Resmi bir satış gerçekleştirilemediğinden noter üzerinden bir satış yapılamaz.

Bankadaki rehinli araçların satışı ise iki farklı yol kullanılarak gerçekleşir.

  • İlk yol; kalan kredi borç tutarının tamamı ödenir ve rehin kaldırılır. Daha sonra ise satış işlemi gerçekleştirilir.
  • İkinci yol ise; kalan kredi borcu, borçlunun adına bankaya ödenir ve rehin işlemi kaldırılır. Rehin işlemi araçtan kaldırıldığı zaman da kredi kapatılır ve araç satışı gerçekleştirilmektedir.

Araç satın almak isteyen alıcılar genellikle kredi borcu ödeme veya ödenmesini bekleme gibi uğraştırıcı ve zaman alıcı yolları karşılamak istemediği için pek rehinli araç satın almayı tercih etmiyor. Bu şekilde satılamayan ve ödenemeyen borçlar ile araç haczedilerek icra yolunda satılıyor ve kişiler için maddi bir kayıp yaşanıyor. Bu durum da insanların akıllarına rehinli araç satışı nedir  sorusunu getirmektedir.

Rehinli Araç Satışı
Rehinli Araç Satışı Yapılabilir Mi?

Bu maddi kayıplar, kişilerin maddi açıdan kolaylık sağlaması yerine daha da zor duruma girilmesine sebep olmaktadır. Rehin olan araç satış vekaleti ise vekalet alınarak kişi borçları ödeyebilmekte ve istediği aracı satın alabilmektedir.

Araç satışında notere ödenmesi gereken ücret 224,07 TL iken, rehini olan araç satışı resmi olarak noter yolundan bir satış gerçekleştirilememektedir. Bu nedenle de üzerinde rehin olan araç satışı noter ücreti yoktur.

Rehinli Araç Alan Galeriler

Bankada veya finansal kuruluşlarda zarara girmeden, hacze uğramadan ve maddi kayıplar yaşamadan internetten bulunan birçok e-alıcı vardır. Bu rehinli araçları maddi kayba uğramadan kolay şekilde satmayı sağlayan bu alıcılar borçlu kişilere de pek çok kolaylık sağlamaktadır. Bu makalemizde üzerinde rehin olan araç satışı nedir? konusunu ele almış bulunmaktayız.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu