Bankalar

ATM Paramı Yuttu (Bankamatik) Banka Verir Mi?

ATM paramı yuttu ne yapmalıyım? ATM’de yutulan para geri nasıl alınır? ATM de param kaldı ne yapmalıyım? Bu soruların cevaplarını ve ATM’nin para yutmasına dair diğer detayları sizler için araştırdık.

ATM’de Yutulan Para Geri Nasıl Alınır?

ATM paramı yuttu! Belki de en son söylemek istediğiniz cümlelerden birisidir. Günümüzde ATM’ler hem para çekmek, hem de hesaba para yatırmak için kullanılan araçlardır. Yoğun bir şekilde kullanılan ATM’ler büyük oranda herhangi bir soruna neden olmaz ve işleminizi sorunsuz bir şekilde tamamlarlar. Ancak nihayetinde bu cihazlar elektronik aletlerdir ve farklı nedenlere bağlı olarak sorunlar yaşanmasına neden olabilirler. İşte bu sorunlardan birisi de ATM’nin paranızı yutmasıdır.

ATM’den işlem yaparken paranız yutulursa öncelikle sakin olun. Karşılaşmış olduğunuz sorunun bir çözümü bulunduğunu unutmayın. Daha sonra ise hemen işlem tarihi, saati ve dakikasını not edin. Bu husus çok önemli. Sorununuzun hızlı bir şekilde çözülmesi için işlem zamanı banka yetkilileri tarafından sizden istenecektir.

atm paramı yuttu
atm paramı yuttu

ATM parayı yuttu ve geri vermediyse öncelikle 1-2 dakika bekleyin. Çünkü bazen sistemsel gecikmeler meydana gelebilir. 1-2 dakika sonra tekrar hesabınızı kontrol edin ve paranın hesaptan düşüp düşmediğine bakın. Eğer ATM size para vermediği halde, hesapta bir düşme meydana gelmişse sorununuz var demektir.

Öncelikle ATM’nin bağlı olduğu şubeyi biliyorsanız hızlı bir şekilde orasıyla iletişime geçin ve durumu anlatın. Bankada bulunan güvenlik görevlisine ATM paramı yuttu, ne yapmalıyım sorusunu yöneltin. Güvenlik görevlisi konuyla ilgili size detaylı bilgi verecektir. Bu aşamadan sonra size gösterilen yolu izleyerek paranızı alabilirsiniz.

ATM’nin bağlı olduğu banka şubesine gelerek durumu anlattığınızda sizden işlem zamanı isteniyor. Bunun nedeni yapılan işlemin kayıtlarına ulaşmaktır. İşlem zamanını net bir şekilde belirttiğinizde problem kısa sürede çözülüyor.

ATM’de Yutulan Para Nasıl Geri Alınır?

ATM paraya el koydu ise paranızı ATM’nin bağlı olduğu şubeden alabilirsiniz. Bunun için banka şubeleri yoğunluklarına ve işlem kayıtlarına göre farklı yollar izleyebiliyor. Eğer işlem zamanınızı net olarak belirtirseniz ve işlem kayıtlarında sorun olduğu anlaşılırsa kısa süre içinde paranızı alabilirsiniz.

Bankada yoğunluk var ise görevliler yoğunluk nedeniyle sizin sorununuzun çözümünü erteleyebilir. Böyle durumlarda genellikle bankalar işleme kapandıktan sonra ATM kontrolleri yapılır. Yapılan kontrolde sistemde fazla olan para direkt olarak ortaya çıkarılıyor. Kamera kayıtları ve diğer işlem bilgileri de dikkate alınarak size iade işlemi yapılıyor.

Paranın iadesi, bankada hesabınız bulunması durumunda direkt olarak hesaba yapılabilir. Hesabınız yok ise hesap açmanız tavsiye edilir. Ya da paranız nakit olarak size iade edilir. Böylece ATM paramı yuttu sorunu da çözülmüş olur.

Şubesi Olmayan ATM Paramı Yuttu Ne Yapmalıyım?

ATM’ler, büyük çoğunlukla şubelere bitişik şekilde hizmet veriyor. Ancak şubeyle bitişik olmayan ve hatta şubesi tam olarak bilinmeyen ATM’lerde bulunuyor. Örneğin; büyük AVM’lerin içerisinde birçok bankaya ait ATM bulunuyor. Bunlardan işlem yaparken de benzeri bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Böyle anlarda yine panik yapmamalısınız. Açıkça ifade etmek gerekirse böyle bir durumda paranızı mutlaka geri alırsınız ancak süre biraz uzun olabilir.

ATM’den işlem yaparken paranızı yutarsa yine işlem zamanını hemen not alın. Yine 1-2 dakika bekleyin ve hesabınızı kontrol edin. Eğer para hesabınızda değilse hızlı bir şekilde bankanın müşteri hizmetlerini arayın.

Herkesin bildiği gibi bankaların müşteri hizmetlerinde güvenlik sorunları ile ilgili bir menü bulunuyor. Hemen bu menüye bağlanarak müşteri temsilcisine sorunu anlatın. Müşteri temsilcisi sorunla ilgili bir kayıt oluşturacaktır. Bu aşamadan sonra ise yapacağınız tek şey maalesef beklemek.

İlgili kayıt oluşturulduktan sonra muhtemel akşam saatlerinde ATM ye ekipler gönderilecek ve gerekli kontroller yapılacaktır. Bu kontroller sırasında size ait olan para da tespit edilerek iadesi gerçekleştirilecektir. Bütün bu sürecin tamamlanması ise 7-10 günü bulabilir.

Farklı Bankanın ATM’si Paramı Yuttu

ATM paramı yuttu şikayetleri bazen farklı bankaların ATM’lerinden gelebilir. Bilindiği gibi bankalar arasında yapılan anlaşmalara bağlı olarak belli komisyon karşılığında istediğiniz banka ATM’sini kullanabilirsiniz. İşte böyle zamanlarda yaşayacağınız para sıkışması veya para yutulması olayının çözümü için daha farklı bir yol izlemelisiniz.

Farklı bir bankanın ATM’si paranızı yuttuğunda nereye başvurmalısınız? Aslında bu sorunun net bir cevabı bulunmuyor. Kendi bankanıza veya ATM’nin ait olduğu bankaya başvuru yapabilirsiniz. Ancak sizin sorununuzla kendi bankanız ilgilenecektir. O yüzden daha hızlı sonuç almak için kendi bankanızla iletişime geçmeniz gerekiyor.

Bankanızla iletişime geçerek durumu anlattığınızda konuya ilişkin bir kayıt oluşturuluyor. Daha sonra ise size beklemeniz gerektiği ifade ediliyor. Bu süreçte bankanız diğer banka ile iletişime geçiyor ve durumu anlatıyor. Diğer banka ATM sayımları sırasında fazla olan parayı bankanıza iade ediyor. Bankanız ise parayı hesabınıza yatırıyor. Para hesabıma yatmasın derseniz nakit olarak da iade işlemi yapılabilir. Burada bahsedilen süreç, 20-30 gün kadar sürebilir.

ATM de Param Kaldı Ne Yapmalıyım?

ATM’de yapılabilen çok sayıda işlem bulunuyor. ATM ye para yatırabilir, para çekebilir, fatura ödeyebilir veya daha farklı ödemler yapabilirsiniz. ATM lerde yapılacak işlem sayısı her geçen gün artıyor. Banka şubelerindeki yoğunluk böylece azaltıyor. Daha önceden ATM’den işlem yaptıysanız ne kadar rahat bir kullanımı olduğunu biliyorsunuzdur.

İnsanlara işlem bakımından ciddi kolaylıklar sağlayan ATM’ler, nadiren de olsa istenmeyen sorunlara neden olabiliyor. Size tam parayı verecekken parayı geri alıyor. Üstelik işleme ait fişe baktığınızda parayı size vermiş gibi işlem yaptığını görüyorsunuz. Böyle bir durumda panik yapmanıza ve paramın iade edilmesini istiyorum şeklinde telaşlanmanıza gerek yok. ATM parayı yuttuktan hemen sonra işlem zamanını güvenli bir yere not alın. İşlem yaptığım tarih şeklindeki notunuz sürecin kısa sürede tamamlanmasında önemli bir role sahip olacaktır.

Yaptığınız işlem fark etmeksizin ATM’de paranız kalmışsa öncelikle şubeyle iletişime geçmeyi deneyin. Şubede bulunan güvenlik görevlisi bu konuda sizi bilgilendiriyor. Eğer ATM’nin hangi şubeye bağlı olduğunu bilmiyorsanız bankanın çağrı merkezini aramalısınız. Durumu anlattığınızda size yardımcı olacaklardır.

Bilindiği gibi ATM’lerden kartsız olarak da işlem yapılabilir. Yani müşterisi olmadığınız bir ATM’yi farklı işlemler için kullanabilirsiniz. Böyle durumlarda ATM parayı yutarsa yine genel hatları ile bahsedilen adımları izlemeniz gerekiyor.

Paranızı geç de olsa mutlaka alırsınız. Ancak paranızın size iade edilme süreci bazen uzayabilir. Eğer acil bir ödeme için yüklü ödeme yaparken böyle bir olumsuzluk yaşarsanız ciddi anlamda mağdur olabilirsiniz. Böyle durumlarda bankadaki görevlilere durumu anlatarak yardım isteyebilirsiniz. Ancak bankadaki yoğunluğa ve ATM ile ilgilenen çalışanların durumuna göre isteğiniz kabul edilebilir veya reddedilebilir.

garanti, akbank, ziraat, vakıfbank atm paramı yuttu ne yapmalıyım
garanti, akbank, ziraat, vakıfbank atm paramı yuttu ne yapmalıyım

Ziraat ATM Paramı Yuttu Ne Yapmalıyım?

Ziraat Bankası ATM sinde işlem yaparken ATM paranız yuttuysa banka şubesi veya müşteri hizmetleri ile iletişime geçmelisiniz.

Bilindiği gibi Ziraat Bankası ülkemizin en büyük bankalarından birisidir. Neredeyse bütün il ve ilçe merkezlerinde ATM’leri bulunuyor. Yoğun olarak kullanılan Ziraat Bankası ATM insanların bankacılık işlemlerini büyük bir kolaylıkla yapmasını sağlıyor. Ancak diğer banka ATM’lerinde olduğu gibi burada da bazen para yutma veya para sıkışması gibi problemler meydana gelebiliyor.

Ziraat Bank ATM’sine farklı işlemler için gidebilirsiniz. İşlem sırasında yaşadığınız sorunlar için öncelikle işlem zamanını not alın. Daha sonra ise yaşamış olduğunuz sorunu detaylı bir şekilde banka şubesine veya müşteri hizmetlerine bildirin. ATM paramı yuttu şeklindeki sorunlarda müşteri hizmetlerine 0850 220 00 00 numarasından ulaşabilirsiniz. Hızlı menüyü kullanarak müşteri temsilcisine kısa sürede bağlanabilirsiniz.

Burada bahsedilen sorunlar banka kartlarında bakiyelerin düşmesine neden olabiliyor. Siz para çekerken ATM size parayı vermemesine karşın bakiyenizden eksiltebiliyor. Böyle bir sorun ile ATM’nin para yutması benzerdir. Burada da yine aynı yolu izleyebilirsiniz.

ATM paramı yuttu sorununun çözümü için kullanabileceğiniz yöntemler bu şekildedir. Burada esas olan en kısa sürede banka ile veya müşteri temsilcisi ile görüşmektir. ATM’lerde tutulan hesaplar sayesinde fazla olan para tespit edilebilir ve sorununu çözülebilir.

ATM'de yutulan para nasıl geri alınır?

Atm paranızı yuttuysa birkaç dakika bekledikten sonra en yakın şubeye gidin. Sıra numarası almadan güvenlik görevlisinden yardım isteyebilirsiniz.

ATM de unutulan ve cekilen parayı banka öder mi?

ATM’de unutulan parayı birisi çeker ise banka size iade etmez. Bu durumda en yakın emniyet birimine giderek şikayet / çalıntı ihbarında bulunmalısınız.

Banka ATM para sayımı ne zaman yapılır?

Ülkemizdeki ATM’lerdeki para sayımı haftada bir yapılır. Para sıkışması vb. arıza durumlarında daha sık sayım yapılır.

ATM de kart unutulursa ne olur?

Eğer kartınızı ATM’de unutursanız en yakın şubeye giderek durumu belirtin. Şube kartınızı 24 saat içerisinde iade edecektir.

ATM neden parayı iade eder?

ATM genelde sahte veya tanımlanamayan paraları geri iade eder. Fakat bazı durumlarda aynı parayı tekrar verdiğinizde iade etmeme ihtimali yüksektir.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu