Kripto Borsası

Coin Yakmak Ne Demek? Nasıl Yakılır, Faydaları Nelerdir?

Coin yakmak ne demek, nasıl coin yakılır ve benzeri sorular sıklıkla merak ediliyor. Kripto para sektöründe sıkça duyulan bu kavram ve soruların tam olarak ne anlama geldiğini siz de merak ediyorsanız hemen içeriğimizin devamında yer alan bilgileri inceleyebilirsiniz.

Coin Yakmak Ne Demek

Kripto para dünyasında coin yakmak kavramına sıkça yer veriliyor. Bu kavramın tam olarak ne anlama geldiğini bilmeyen sayısız kripto para yatırımcısı olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır.

Bu noktada coin yakmak ne demek sorusunun yanıtını kısaca vermek gerekirse de en yalın tanımıyla coinleri yakmak onları tamamen dolaşımdan çıkarmak anlamına gelir diyebiliriz. Bu işlemdeki en temel amaç ise yakılan coin için piyasadaki toplam arzı düşürmektir.

Örneğin x miktarda coin arzı varsa ve bu arzın en az seviyeye indirilmesi hedefleniyorsa yakım işlemi başlatılır. Coinlerin yakılmasına dair kullanıcıları da talepte bulunma hakkında sahiptir.

Bu noktada yatırımcı öncelikle hesabında yer alan coinler için yakmak istediği oranı belirler. Ardından belirlediği orandaki coinlerin yakımı için talepte bulunur. Bu talep tüm detayları ile incelendikten sonra kabul edilirse coin yakma işlemi direk uygulanır.

Yakılan bu coinlerin bir daha hiçbir koşulda geri getirilmesi ise asla mümkün değildir. Sadece bireysel yatırımcılar değil aynı zamanda kurumlar da coin yakımına ilişkin talepte bulunabilirler.

Coin Yakmak Ne Demek
Coin Yakmak Ne Demek

Coin Yakma İşlemi Nasıl Yapılır?

Coin yakmak ne demek sorusu kadar nasıl yakılır sorusuna da cevap aranıyor. Kısaca yakmak ne demek, nasıl yapılır sorularınızın yanıtlarını da maddeleyerek aktaracağız. Aktaracağımız örnek yakım işlemleri için her çeyrekte uygulanan BNB coin yakımı detaylarını baz alacağız. Bu yakım işlemini sıralamak gerekirse de;

 • Coin yatırımcıları yakmak istedikleri coin miktarını belirledikten sonra yakım taleplerini oluştururlar.
 • Ardından ise gerekli teyit işlemleri yapıldıktan sonra talepte bulunan kişinin cüzdanında coin yer aldığı ve belirtilen coinin yakım için geçerli olduğuna karar verilir. Bu teyidin onaylanması için sadece pozitif sayıların geçerli olduğunu da unutmamalısınız.
 • Ayrıca yatırımcının belirttiği coin miktarı doğru değilse ya da belirtilen tutardan daha küçük veya daha büyük ise BNB coinleri için oluşturduğu yakım talebi dikkate alınıp uygulanmaz.
 • Tüm adımlarda sorunsuz ilerlenmesi halinde ise yakılması talep edilen coinler yatırımcının cüzdanından düşürülür. Böylece cüzdanı güncellenir.
 • Cüzdandan silinen coinler yakılır. Yakılan bu coinleri geri getirilmesi ise asla bir daha mümkün değildir.

BNB yakma etkinlikleri düzenli periyotlarla yapılır. Hangi dönemde ne kadar coin yakımı yapılacağına son üç aylık dönemdeki işlem hacmine göre karar verilir. Bunun yanı sıra 2019 yılından bu yana BNB tam 6 coin yakma etkinliği yapmıştır. Bu etkinlikler neticesinde ise toplam değeri 10,824,471 olan BNB coin yakılmıştır. Bu yakım işlemleri sonucunda ise toplam arzı tam %5,41 oranında azaltılmıştır.

İlginizi çekebilir: indikatör nedir sorusunun cevabını öğrenerek bundan sonraki yatırımlarınıza yön verebilirsiniz. İndikatörü şöyle düşünebilirsiniz; karanlık yolda araba sürerken kullandığınız farlarınız var ya, işte onlar indikatördür 🙂 Devamı için içeriğin tamamını okuyabilirsiniz.

Coin Yakmak Faydaları

Coin yakmak ne demek sorusuna dair merak edilen işlem detaylarını aktardık. İçeriğimiz boyunca ayrıntılı olarak aktardığımız üzere coinlerin yakılması arzın azaltılmasına yöneliktir. Genel olarak ne gibi faydalar sağladığını listelemek gerekirse de;

 • Yakılan coin neticesinde kripto para piyasasındaki enflasyon önlenir. Örneğin Binance coin BNB yakım işlemleri ise arzını bir hayli düşürmeyi başarmıştır.
 • Piyasadaki değeri sabit olan coinlerin sürdürülebilirliğini arttırır.
 • Genel anlamda coin ağlarının bant genişliğinin ve çalışma sürelerinin sağlıklı bir seviyede olmasını destekler. Bunun için fiyat istikrarının sağlanması da gerekiyor.
 • Satılamayan coinlerin yakılması genel anlamda kullanıcıların güven duymasını da destekler.
 • Coinlerin yakılması kullanıcıların güvenliğini arttırır.
 • İşlemlerin çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Coin Yakma İşlemleri Ne Zaman Yapılır?

Coin yakmak ne demek sorusu gibi merak edilen bir diğer soru ise yakım işlemlerinin ne zaman yapıldığına dairdir. Özellikle de her yatırımcı yatırım yaptığı coinlerin yakımlarına dair tarihleri araştırıyor. Hızlıca en gözde coin seçeneklerinin ön görülen yakım tarihlerine dair bilgileri aktaralım.

Shiba Coin Yakımı Ne Zaman?

Shiba inu kripto para sektörünün en gözde coin seçenekleri arasında yer alıyor. Ağustos 2020 tarihinde kripto sektörüne adım atan bu coine yatırım yapanların sayısı oldukça fazladır.

Bu noktada arzının dengelenmesine ilişkin birden fazla kere coin yakma işlemi yapıldı. En son geçtiğimiz Ekim ayından bu zamana kadar yaklaşık 176 Milyon SHIB yakıldı.

Yatırımcıların ve kurumların taleplerine bağlı olarak hala dönem dönem SHIB yakımı gerçekleştirilmeye devam ediyor.

İlginizi çekebilir: Shiba coin geleceği

bnb coin yakımı ne zaman
BNB coin yakımı ne zaman yapılacak?

BNB Coin Yakımı Ne Zaman?

BNB coin yakım işlemleri her üç ayda bir düzenli olarak yapılır. BNB arzının %50’sinin dolaşımdan kaldırılmasına kadar bu işlemin devam edeceği Binance tarafından taahhüt edilir.

İlgili yeni yakım süreçleri ise Binance uygulaması üzerinden mutlaka yatırımcılara duyuruluyor.

3.      SXP Coin Yakımı Ne Zaman?

SXP coin bildiğiniz üzere 2019 yılında DeFi projesi olarak kripto para sektörüne adım atmıştır. Toplam arzın düşürülmesine yönelik geçtiğimiz Ekim 2021 tarihinde tam 10 Milyon adet SPX yakımı gerçekleştirildi. SXP’nin yeni coin yakım tarihi için henüz bir açıklama yapılmadı.

Coin yakmak nedir ve ne zaman yakılır gibi sorularınızın da ayrıntılı cevaplarını aktardık. Siz de yeni coin yakma detaylarına ilişkin en güncel bilgilere ulaşmak üzere bizi takip etmeye devam edebilirsiniz.

İçeriğimiz boyunca Coin yakmak ne demek sorusuna ayrıntılı bir şekilde cevap vermeye çalıştık. İçeriğimizdeki bilgilerden faydalanarak siz de yakım işlemleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Buna ek olarak coinler hakkında aklınıza takılan soruları yorum kısmında bize iletebilirsiniz.

Coin yakmak fiyatı nasıl etkiler?

Coin yakmak yakılan coinin değerinin artmasına yardımcı olur. Bunu bir örnekle açıklama gerekirse de 2000 adet coinin toplam değerinin 2000 Dolar olduğunu varsayalım. Bu noktada her coinin bir dolar değerinde olduğu görülür. Eğer 500 adet coin yakımı yapılırsa kalan coinlerin dolar bazındaki değeri ise yükselişe geçer.

Ethereum yakılması ne demek?

Ethereum yakılması, ETH coin arzının fiyat anlamında değer kazanması için yapılır. Her bir ETH coin yakımında kalan coinlerin değeri doğru orantılı olarak artış gösterir. Yani en yalın tanımla ETH yakım işlemi kalan ETH coinlerinin değerinin arttırılmasına yönelik yapılan bir uygulamadır.
Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu