İnşaat

Kereste Fiyatları

Kereste fiyatları 2023 için ucuz ve en uygun şekilde araştırma yapıyorsan doğru yerdesin. Özellikle çatı yapımlarının vazgeçilmezi olan inşaat kereste fiyatları hakkında geniş bir bilgi paylaşımında bulunmak isteriz.

Kereste Fiyatları 2023 Yılında Ne Kadar, Nasıl Üretilir?

Keresteler ağaçlardan üretilen yapı malzemeleridir. İnşaat ve yapı malzemelerinde kullanılacak kereste türü belirlendikten sonra kullanılacak yere özel olarak istenilen boyutlarda kesilir. Daha çok ormandaki ağaçların kullanıldığı bu sektörde her sene yurdun farklı yerlerindeki ormanlarda seyreltme amacıyla kesilen ağaçlar tercih edilmekte.

Kereste yapılmak üzere kesilen ağaçlar fabrikalara getirilerek budama ve kesme işlemler yapılır. Sonrasında bu keresteleri temin edecek işletmenin istekleri doğrultusunda kesim yapılarak dağıtımı sağlanır. Bu aşamada geçmiş yıllarda çoğu zaman insan gücü kullanılsa da şimdilerde teknolojinin gelişmesiyle beraber özel makinalar kullanılıyor.

kereste fiyatları 2021
kereste fiyatları [year]
İlginizi çekebilir: Onduline fiyatları ne kadar?

Kereste Fiyatları 2023 Güncel Liste

İnşaat ve yapı malzemelerinde farklı boyutlarda ve türdeki kesim yapıldığından kereste fiyatları farklılık göstermekte. Örneğin inşaat kerestesi fiyatları, kavak kerestesi fiyatları listesine oranla daha uygun fiyatlıdır. Çünkü inşaat sektöründe kullanılan keresteler kalite açısından kavak kerestelere oranla daha düşüktür.

Kereste fiyatları belirlenirken işçiliğin kalitesine, kullanılan ağacın türüne ve boyutlarına göre değişiklik göstermekte. Örneğin silinmiş kereste fiyatları hiçbir işleme tabi olmayan kerestelere oranla daha yüksektir. Yine başka bir örnekte çam kerestenin fiyatları birçok kereste türüne göre daha pahalı olmakta.

Keresteler farklı alanlarda kullanıldığından boyut olarak farklı şekillerde üretilir. Örneğin bir evin çatısında kullanılan keresteler bir sedirde kullanılan sedirlerden daha geniş ve uzun kesiliyor.. Ayrıca her sene işçilik yöntemlerinde meydana gelen değişimler bile fiyatlarda değişikliğe yol açabilmekte.

Örneğin 10×10 kereste fiyatları 2023 senesinde geçmiş senelere oranla daha çok arttı. Yani keresteler m3 fiyatı üzerinden satışa sunulmakta. Bu nedenle inşaatlık kereste vs. siparişi verilmeden önce alınacak yerin fiyat listesi hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Kereste fiyatları 2023 için aşağıda ki listeye göz atabilirsiniz.

Kereste Fiyatları 2023 Güncel
Ürün Adı1M³ Fiyatı
İnşaat Kereste Fiyatları 2023
İnşaatlık Kereste (91 x 91)₺1.800,00
İnşaatlık Kereste (41 x 91)₺1.800,00
İnşaatlık Kereste (Tahta)₺1.800,00
OSB Kereste 11mm Fiyatı₺135,00
Silinmiş Kereste Fiyatları 2023
5 x 10 Silinmiş Kereste (Ukrayna)₺3.200,00
5 x 10 Silinmiş Kereste (Sibirya)₺4.500,00
10 x 10 Silinmiş Kereste (Ukrayna)₺3.000,00
5 x 15 Silinmiş Kereste (Sibirya)₺4.500,00
3,5×15 Silinmiş Kereste (Sibirya)₺4.500,00

Kereste fiyatları KDV hariç olarak listelenmiştir. Ek olarak, aşağıda Barış Kereste firmasının tanıtım videosunu ekledik 🙂

İlginizi çekebilir: çimento fiyatları ne kadar?

Kereste Türleri Nelerdir?

Kereste türleri kullanım alanı ve kesilen ağacın türü göz önünde bulundurularak belirleniyor. Kereste çeşitleri içerisinde kavak kereste, çam kereste, sibirya çamının kerestesi gerek kullanım alanının fazla olması gerek kalas fiyatı olarak uygun oluşundan daha çok tercih edilmekte.

Kereste olarak sıklıkla kullanılan Sibirya çam kereste fiyatı 2023 yılı içerisinde kaynaklarda azalma olmasına rağmen halen uygun fiyatlıdır.

Kerestelerin fiyatları 2023 senesinde halen kullanılan ağacın türüne ve işçiliğe göre belirlenmekte. İnşaat sektöründe kullanılan inşaat kerestesi diğer birçok kereste türüne göre çok uygun fiyatlıdır. Teknolojinin ilerleyişi ve kaynak azalmasına rağmen kereste fiyatları 2023 yılı içerisinde çok değişmemiştir.

İlginizi çekebilir: sunta fiyatları ne kadar?

inşaat ve silinmiş kereste fiyatları
inşaat ve silinmiş kereste fiyatları

Keresteler aynı zamanda boy ve kullanım alanına göre de türü belirlenmekte. Örneğin inşaat sektöründe kullanılan keresteler daha uzun ve geniş olmaktayken sedir ve çatı yapımında kullanılan x 10 kereste silinmiş kereste olarak tercih edilmekte.

Kereste ihtiyacı belirlenirken kullanılacak alanın yüz ölçümü belirlenmelidir. Örneğin bir sedir üretileceği zaman x 10 silinmiş kereste yeterli olmaktayken daha fazla sayıda inşaat kereste gerekmektedir. Web sitesi olarak bu ihtiyaçları belirlerken yardımcı olmaya devam ediyoruz.

İnşaat ve yapı malzemeleri içerisinde keresteler önemli bir yere sahiptir. Gerek evlerin iskelesi gerek evlerin iç dizaynında kullanılan eşyalar çoğu zaman kereste kullanılarak yapılır. İşlenmiş ağaçlardan yapılan bu inşa malzemeleri farklı amaçlarla kullanıldığı için farklı türdeki ağaçlardan farklı şekillerde kesilerek oluşturulur.

 

İlginizi çekebilir: mdf fiyatları ne kadar?

Kaliteli Kereste Nasıl Anlaşılır?

İnşaat yapımında ya da farklı bir kullanım amacıyla kereste almak isteyen kişiler alacakları malzemenin kaliteli olmasına dikkat ederler. Bu noktada birkaç hususa dikkat etmek çoğu zaman yeterli oluyor. Örneğin böcek vs. giriş yeri olmayan, parçalanmamış olan ve çürüme gözlenmeyen keresteler her zaman daha kaliteli olur.

Ayrıca kerestenin çıkartıldığı ağacın iyi bir tür olması ve iyi bir işçilikten geçmesi de keresteleri kaliteli yapan etmenler arasında.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 1 Anlık Puan: 5]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu