Makinist Maaşları 2021, TCDD, Marmaray Ne Kadar?

Makinist maaşları ne kadar? Makinist nasıl olunur? İş imkanları nelerdir? Bu soruların cevaplarını ve makinistler hakkında merak ettiğiniz detayları sizler için araştırdık.

Makinist Maaşları 2021 Yılında Ne Kadar Oldu?

Makinist maaşları, 4.000 TL ile 6.000 TL arasında değişiyor. Yeni işe başlayan makinistler asgari ücretin biraz üzerinde maaş alırken, deneyimli olanlar ise daha yüksek rakamlarda maaş alırlar. Deneyimin haricinde maaşları etkileyen farklı unsurlar da var. Bundan dolayı maaş konusunda net bir rakam vermek mümkün değildir.

Makinistler, raylı sistemlerde yer alan araçları kullanan uzmanlara verilen isimdir. Genel olarak tren sürücüsü olarak bilinir. Ancak sadece trenleri değil, raylı sistemlerde yer alan diğer ulaşım araçlarını da kullanırlar.

Makinist Maaşları, Makinist Ne Kadar Maaş Alır
Makinist Maaşları, Makinist Ne Kadar Maaş Alır

Makinist maaşı, ortalama olarak 5.000 TL’dir. Çalışılan kurum, iş yoğunluğu ve kişinin deneyimine bağlı olarak alınan rakamlar farklılık gösterebilir.

Makinist olmak isteyenlerin öncelikle raylı sistemler makine teknolojisi, elektronik teknolojisi, elektrik elektronik teknolojisi, otomotiv teknolojisi ve raylı sistemler makinistlik gibi bölümlerden mezun olmaları gerekiyor. Bu bölümlerden birinden mezun olanlar makinist alımlarına başvuru yapabilir.

Günümüzde başta TCDD olmak üzere birçok kurum makinist alımı yapıyor. Büyükşehir belediyeleri toplu taşıma araçları olan metrolarda istihdam edilmek üzere makinist alımı yapıyor. İşte bu tür ilanlar incelenebilir ve bunlara başvuru yapılabilir.

Makinist, ortalama 5.000 TL maaş alır. Deneyim ve çalışılan kuruma göre makinistler en düşük 3.500 TL, en yüksek ise 8.000 TL maaş alabilir. Ancak farklı unsurların devreye girmesine bağlı olarak alınan maaşlar, burada yer alan rakamların çok daha üzerinde olabilir.

Makinist maaşları, her yıl düzenli olarak artar. Maaşlara yapılan zam oranı ise çalışılan kuruma göre değişkenlik gösterir. Yapılacak zamlar için çalışanlar toplu iş sözleşmesi görüşmelerini bekliyor. Bu görüşmelerde maaşların ne kadar artacağı, yapılan uzun görüşmeler sonucunda belirlenir.

İlginizi çekebilir: tır şoförü maaşları ne kadar

TCDD Makinist Maaşları

TCDD makinist maaşı, 3.500 TL ile 5.500 TL arasında değişiyor. Kişinin hizmet yılı, deneyimi, bu alanda almış olduğu eğitimler maaşları etkiliyor.

TCDD, Türkiye’nin en önemli kurumlarından biridir. Ülkemizdeki demiryolu taşımacılığından sorumlu olan kurumdur. TCDD, farklı dönemlerde makinist alımı yapıyor. TCDD bünyesinde makinist olmak isteyenlerin öncelikle şu şartları sağlaması gerekiyor;

  • 35 yaşını doldurmamış olmak
  • Makinistlikle ilgili olan ön lisans veya lisans programlarının birinden mezun olmak
  • KPSS’ye girmek ve istenen puan türünden en az 60 almak
  • Erkek adaylar askerlikle ilişikli olmamalı
  • İşitme ve görme duyularında problem olmama

Burada belirtilen şartları taşıyan adaylar, genel müdürlük tarafından ilan edilen başvuru tarihlerinde başvurularını yapabilir. Yapılan başvurular arasından uygun adaylar sözlü mülakata davet edilerek alımlar yapılıyor.

İlginizi çekebilir: DHMİ memur maaşları ne kadar

Makinist İşçisi Maaşı 2021

Makinist işçisi maaşı, ortalama 5.000 TL’dir. TCDD de yeni işe giren makinist işçileri 4.000 TL üzerinde maaş alıyor. Hizmet yılı yüksek olanlar ise 5.000 TL civarında maaş alıyor.

Makinist işçiler, 4857 sayılı iş kanuna tabi olarak görev yapıyor. Bundan dolayı çalışma şartları bu kanuna göre düzenlenmiştir. Ayrıca fazla mesai ve ikramiye gibi hususlardan da yararlanırlar.

İşçi makinistlerin maaşları, ortalama 5.000 TL’dir. TCDD bünyesinde görev yapan işçi makinistler her yıl toplu iş sözleşmesine göre zam alırlar. Hizmet yılı, medeni hal ve çocuk sayısı gibi unsurlara bağlı olarak maaşlar değişiyor.

Almanya Makinist Maaşı 2021

Almanya makinist maaşları, ortalama 3.500 € seviyelerindedir. Makinistin görev yaptığı pozisyon, eyalet, deneyim ve benzeri unsurlara bağlı olarak maaşlar 4.000 € seviyelerine kadar çıkabilir.

Gemi Makinist Maaşı 2021

Gemi makinistlerinin maaşı, ortalama 7.000 $ seviyelerindedir. Görev yapılan pozisyon ve sorumluluklara bağlı olarak maaşlar 10.000 $ üzerine dahi çıkabilir. Gemide çalışmak, uzun süre denizlerde kalmayı gerektirdiği için burada maaşlar çok yüksektir.

Gemi makinistleri gemideki mekanik, elektronik ve elektrikli teçhizattan sorumludur. Usta gemici olarak da isimlendirilebilir. Gemici güverte ve geminin diğer bölümlerinde yer alan aletlerin sorunsuz bir şekilde çalışması için gerekli tedbirleri alır.

İlginizi çekebilir: pilot maaşları ne kadar

İstanbul Ulaşım Makinist Maaşları

İstanbul ulaşım makinist maaşı, 5.000 TL ile 7.000 TL arasında değişiyor. İstanbul’daki metrolar ve raylı sistemlerde görev yapan makinistler, farklı etkenlere bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük maaş da alabilir.

İZBAN’da Makinistlerin Maaşı 2021

İZBAN makinistlerinin maaşı, ortalama olarak 5.000 TL’dir. İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde görev yapan makinistler, maaşların haricinde mesai ücreti ve ikramiye gibi haklara da sahiptir.

İZBAN, İzmir Banliyö Sistemi veya Egeray olarak da biliniyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi nin TCDD ile ortaklaşa işlettiği İZBAN kent ulaşımı için oldukça önemlidir.

Marmaray’da Makinistlerin Maaşı 2021

Marmaray makinist maaşı, 5.000 TL ile 8.000 TL arasındadır. Eşi çalışmayan ve çocuğu olan makinistler, yaklaşık 500 TL civarında ek ödeme alıyor. Ayrıca maaşları hizmet yılına göre artıyor.

Metro Makinist Maaşı

Metro makinist maaşı, 5.000 TL ile 6.000 TL arasında değişiyor. Makinistin deneyimi, görev yaptığı kurumun maaş politikası gibi unsurlar maaşları etkiliyor.

İlginizi çekebilir: hostes ve host maaşları ne kadar

Makinist Maaşları Ne Kadar Oldu, TCDD İşçi
Makinist Maaşları Ne Kadar Oldu, TCDD İşçi

İzmir Metro’da Makinist Maaşı

İzmir Metro makinistlerinin maaşları, 4.500 TL ile 6.500 TL arasında olması bekleniyor. Makinistler; medeni hal, çocuk sayısı ve benzeri unsurlara bağlı olarak farklı miktarlarda maaş alıyor. İZBAN haricinde kentte bulunan İzmir Metro AŞ, makinistler için önemli bir istihdam alanıdır.

Ancak bu metro henüz tamamlanmadı ve çalışmalar devam ediyor. Faaliyete geçtikten sonra makinistlerin alması beklenen maaşlar bu şekildedir.

Demir yol, güvenliği ile öne çıkan ulaşım seçeneklerinden biridir. Günümüzde bu alanda yapılan araştırmaların verilerine göre demiryolları oldukça güvenli. İşte bu güvenliğin en önemli nedenlerinden biri de makinistlerdir. Makinistlerin maaşları ile ilgili verilen bilgiler ortalama rakamlardır.

Hakkında Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz cglr351905@gmail.com adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

Bunu Da İncele

İşsizlik Maaşı Ne Kadar

İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2021 Güncel Rakamlar

İşsizlik maaşı ne kadar? İşten ayrılanların belli şartları sağladıklarında verilen işsizlik maaşı ne kadar süre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.