Bireysel Emeklilik

Avivasa BES İptal (AgeSA) Ayrılma Formu

Sizler için bu yazımızda söz konusu yöntemlerden bahsederek, Avivasa BES iptal ayrılma formu telefon numarası ve Avivasa BES iptali ve para iadesi konusunda araştırmalarımızı aktaracağız. Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) son dönemlerde meydana getirilen en karlı yatırım yollarından bir tanesidir.

Bu sistemin ilk örneği ise bilindiği gibi ülkemiz değil ABD’dir. BES aracılığıyla çalışanlar hem ileriki zamanlarda meydana gelebilecek olan olumsuz durumlara dönük olarak kendi önlemlerini almak hem de birikimlerin meydana getirdiği likiditenin devlete sağlamış olduğu fon imkanı neticesinde bunun karşılığı olarak devlet katkısından yararlanmaktadır.

Yine de bir takım hususlarda ve farklı nedenlerle BES iptalinin yapılması, birikimin geri alınmasını gerektirebiliyor. BES cayma hakkından yararlanmak isteyen katılımcılar için Avivasa’nın mevcut bulunan farklı yolları söz konusudur.

Avivasa BES iptal
Avivasa BES iptal etme

Avivasa BES İptal (Cayma Hakkı) Var Mı? Ne Zaman Cayabilirim?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne katılım yapıldıktan sonra 2 aylık zaman içinde cayma hakkından faydalanılması durumunda birikim herhangi bir kesintiye uğramaz ve geri alınması mümkündür. Ancak 2 aydan uzun bir zaman geçtiyse ve BES’in iptali yapılacaksa bunun için bazı kesintilerin yapılması gerekecektir. Hazine Bakanlığı’nın belirtmiş olduğu şartlar neticesinde BES hesabınızdaki birikimden ne tutarda kesinti olacağını öğrenmek için Avivasa’nın çağrı merkezlerinden bilgi sahibi olabilirsiniz.

Avivasa Telefonla BES İptal Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Avivasa üzerinden meydana getirilen BES sözleşmesinden ortaya çıkan cayma hakkından yararlanacak olan katılımcıların 444 11 11 numaralı telefon numarası üzerinden bu işlemi başlatmaları mümkündür. Müşteri temsilcisi ile iletişim sağlanarak iptal isteğinde bulunan katılımcıya farklı evraklar iletilecek ve eksiksiz bir şekilde doldurulup imzalandıktan sonra Avivasa’ya tekrar yollanması talep edilecektir. İptal yapıldıktan sonra 10 iş günü içinde iade söz konusu olacaktır.

Avivasa BES İptal Etme – Faksla

0216 634 38 88 numaralı faks numarasına BES iptal dilekçesi veya ayrılma talep formu yollayan katılımcıların da iptal işlemlerini başlatması mümkündür. Dilekçenin iletilmesinin ardından, dilekçede yer alan iletişim bilgileri doğrultusunda katılımcıya ulaşılacak ve ayrılma için gereken belgelerin tamamlanması istenecektir. Dilekçeyi yollamadan evvel kesin olarak çağrı merkezleri aranmalı ve poliçe iptali durumunda emeklilik hesabından ne tutarda kesinti olacağı konusunda bilgi alınmalıdır.

İlginizi çekebilir: Vakıfbank BES iptal etme, cayma ve ayrılma işlemleri nasıl yapılır?

İptal Halinde Devlet Katkısı Veriliyor Mu?

BES hesabının sona erdirilmesi durumunda da devlet katkısından faydalanmak mümkündür. Fakat bunun için en az 3 sene hesabın aktif bir durumda olması şarttır. 3 ile 6 sene süreyle aktif bir hesabı olan katılımcılar %15,6 ile 10 sene arasında hesabı aktif bir durumda olan katılımcılar %35, 10 sene ve üzeri emekliliği hak etmiş katılımcılar ise %60 miktarında devlet katkısından faydalanır.

İptal Halinde Kesinti Ne Kadar?

Bu konuda en önemli detay, BES’ten ayrılma tarihinizdir. Çünkü genel anlamda BES firmaları bireysel emeklilik sözleşmesinde bu kesinti miktarını belirtirken, BES’te aktif olunan süreyi göz önünde bulundurmaktadırlar. Örnek verecek olursak; zorunlu BES’e giriş yaptıktan sonra ilk iki ay içinde yapılacak olan çıkışlar için herhangi bir kesinti söz konusu olmamaktadır.

Bu sebeple bu hususta sözleşmenizi incelemeniz ve kesintilere dair olan kısımdan bunu tespit etmeniz yararınıza olacaktır. Sözleşmenize de Avivasa Emeklilik’in internet platformundan ulaşabilirsiniz. Bunun yerine Avivasa BES iptali yapmadan telefonla çağrı merkeziyle irtibata geçip, net tutarı hesaplattırabilir ve bu hususta bir karar verebilirsiniz.

Lütfen Puan Verin
[Toplam: 0 Anlık Puan: 0]

Çağlar

Finans, ülkemiz şartlarında adından en çok söz ettiren sektördür. Bizler HepKredi ailesi olarak bilgilendirici makaleleri hazırlayarak sizlere sunmayı görev edindik. İstek, öneri ya da şikayet vb. konularda bize ulaşmanız durumunda 7/24 size dönüş yapacağız. Reklam vermek isterseniz [email protected] adresinden talebinizi iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu